15 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Co 4-miesięczne niemowlę powinno umieć

Rozwój fizyczny:
- Leżąc na brzuchu długo i pewnie podnosi utrzymuje główkę. W tej pozycji, kiedy chce zerknąć na zabawkę obok, nie traci już równowagi.
- Leżąc na plecach główka swobodnie obraca się z boku na bok za obiektem zainteresowania i bardzo rzadko traci z nim kontakt.
- Próbuje się przemieszczać. Kiedy leży na plecach, próbuje się odpychać stopami, jednocześnie skręcając swój tułów i odchylając główkę do tyłu.
- Bawi się rączkami, przeplata plastycznie paluszki, ogląda swoje dłonie na odległość wyprostowanej ręki.
- Potrafi utrzymać w rączce lekką grzechotkę i nią niezdarnie potrząsać. Wypuszcza jeszcze przedmioty z dłoni.
- Próbuje, często z sukcesem, obracać się na boki.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Śmieje się, piszczy, mlaska.
- Wpatruje się w usta dorosłych, aktywnie je obserwuje, próbuje naśladować dźwięki i mimikę.
- Reaguje na głos rodziców, kiedy stoją poza polem widzenia, aktywnie szuka źródła dźwięku.
- Zaczyna bawić się swoim głosem zmieniając ton, natężenie, charakter dźwięków, którymi się bawi.
- Podąża wzrokiem za przedmiotem odległym o 20 cm obracając przy tym głowę.
- Wyciąga rączki po przedmiot.

Rozwój: Co 4-miesięczne niemowlę może umieć

Rozwój fizyczny:
- Przesuwa się leżąc na plecach.
- Potrafi bardzo wysoko unieść się na rączkach do góry, do tego stopnia, że może przewrócić się na plecy.
- Leżąc na plecach bada rączkami brzuszek, próbuje dotknąć kolan.
- Leżąc na brzuszku unosi jednocześnie nóżki i rączki.

Rozwój emocjonalny, intelektualny:
- Wkłada wszystko, w tym własne rączki, do buzi. Maluszek będzie próbował wszystkiego: zabawek, kocyków, pieluszek. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to w tym wieku jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

Dieta: Problemy z karmieniem piersią

Jak zapanować nad wilczym apetytem rosnącego malca?

Dziecko rośnie, staje się coraz silniejsze, domaga się jedzenia. To normalne, że chce więcej i częściej jeść. Nie sugeruj się komentarzami innych na temat "jałowego" lub zbyt mało kalorycznego pokarmu kobiecego.

Lata dominacji butelki w żywieniu niemowląt przyzwyczaiły m.in. starsze pokolenia, do tego, że tylko solidna porcja mleka z butelki zaspokoi potrzeby dziecka. To nie jest prawdą.

Jeśli twoje dziecko właśnie przeżywa skok rozwojowy, to znaczy, że potrzebuje więcej pokarmu. Pozwól mu częściej ssać, to pobudzi też laktację. I nie martw się, czy twój pokarm jest wystarczająco kaloryczny.

Laktacja stale dopasowuje się do potrzeb dziecka. Skład pokarmu zmienia się zależnie od pory dnia, wieku malucha. Na początku karmienia jest rzadszy i wodnisty, bo ma zaspokoić pragnienie, a po jakimś czasie ssania więcej w nim tłuszczu, kalorii dla zaspokojenia głodu. Pokarm mamy jest dla dziecka idealny. Ani za tłusty, ani za chudy.

Dieta: Problemy z karmieniem butelką

Jak reagować, kiedy dziecko pręży się i płacze pod koniec posiłku?

W czwartym miesiącu życia dziecko coraz intensywniej zaczyna interesować się światem dookoła. Każdy stukot, hałas, muzyka dobiegająca z pokoju obok, odciąga dziecko od spokojnego jedzenia.

Dziecko jest tak ciekawe otoczenia, że nie ma czasu na spokojne jedzenie. Je szybko, łapczywie, nerwowo. Połyka przy tym powietrze, które gromadząc się w jelitach sprawia ból. W takiej sytuacji najlepiej w połowie karmienia przerwać posiłek i podnieść malucha do odbicia - można go ułożyć na swoim ramieniu lub brzuszkiem na kolanach. Resztę porcji należy podać, dopiero, gdy dziecku się odbije.

Warto też w takiej sytuacji wypróbować smoczek typu "slow flow" (o wolniejszym przepływie) lub smoczek wyposażony w dodatkowy zaworek antykolkowy. Jeśli dolegliwości nie miną, skonsultuj się z lekarzem. Być może trzeba zmienić mieszankę na taką dla szczególnie wrażliwego brzuszka.

Dowiedz się więcej o 15. tygodniu życia dziecka:

 1. Są chwile, gdy masz dość bycia przez całą dobę na każde wezwanie dziecka? Porozmawiaj z innymi mamami.

 2. Maluch doskonale wyćwiczył już mięśnie szyi, teraz położony na brzuchu podnosi się na przedramionach trenując grzbiet i brzuch albo podnosi głowę i nogi jednocześnie. To świetne przygotowanie do raczkowania.

  • Forum: Kiedy zaczęły raczkować?

   Forum: Kiedy zaczęły raczkować?

   Tata Maciusia pyta na forum: "Jaki jest 'statystyczny' wiek dziecka, w którym można się spodziewać pierwszych 'kroków raczkujących' dziecka?". Co na to forumowicze?

 3. Ruchy rączek niemowlęcia stają się bardziej skoordynowane i celowe. Maluch potrafi już chwycić rączką przedmiot wiszący nad nim. Możesz zaproponować mu nowe fascynujące zabawki, np. matę edukacyjną. Dziecko będzie nią tak zachwycone, że zyskasz dłuższą chwilę odpoczynku.

 4. Ani na chwilę nie zostawiaj niemowlęcia na przewijaku lub niezabezpieczonym łóżku. Maluch próbuje się przewracać na boki.

  • Rady na czwarty miesiąc życia

   Rady na czwarty miesiąc życia

   W co najlepiej ubierać czteromiesięczne niemowlę, jak dbać o jego bezpieczeństwo podczas kąpieli i przewijania? Przeczytaj!

 5. Pamiętaj, by wychodząc na spacer zabezpieczać skórę dziecka kremem z filtrem i chronić malucha przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dla syntetyzowania witaminy D potrzeba zaledwie kilkunastu minut ekspozycji na słońce dziennie. Porozmawiaj z lekarzem o suplementacji witaminy D.

 6. Zobacz, jakie wrażenie zrobi na dziecku muzyka puszczana z płyty. Spróbujcie różnych stylów. Wiele dzieci przepada za muzyką klasyczną (Mozart, Bach), popem, rapem, hip-hopem, łagodnymi kołysankami. W sklepach muzycznych znajdziesz także płyty z muzyką specjalnie skomponowaną dla najmłodszych dzieci.

  • Muzyka od kołyski

   Muzyka od kołyski

   Proste zabawy z rytmem i dźwiękami to frajda. Podpowiadamy, jak uwrażliwić dziecko na muzykę.

 7. Zastanawiasz się, czy z tak małym dzieckiem można już iść na basen? Przeczytaj o wadach i zaletach publicznych pływalni. Zawsze możecie zrobić sobie własny basen w wannie - umyj się dokładnie, wyszoruj wannę, napuść wody i wejdź razem z niemowlęciem. W domu powinien być ktoś dorosły, kto pomoże wam wyjść z kąpieli.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo