14 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Dieta: Karmienie piersią - Jak często i ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlak w czwartym miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka.

W czwartym miesiącu życia dziecka nadal karmisz na żądanie. Jeśli maluszek prawidłowo przybiera na wadze, możesz pomalutku wydłużać przerwy między posiłkami np. w nocy. Dopajanie wodą jest niepotrzebne, może spowodować zmniejszenie produkcji mleka. Jeśli chcesz wyjść na kilka godzin z domu, odciągnij mleko za pomocą laktatora lub ręcznie.

W czwartym miesiącu życia nie ma obawy, że dziecko przestanie ssać pierś, kiedy pozna butelkę, choć wciąż pokutuje takie przekonanie. Tak się dzieje, ale tylko w okresie noworodkowym. W pierwszych czterech tygodniach życia nie powinno się stosować smoczka w żadnej postaci. Po pierwszym miesiącu dokarmianie butelką nie skraca karmienia piersią.

Jeśli w tym miesiącu chcesz wrócić już do pracy, czy częściej wychodzić z domu bez dziecka, postaraj się utrzymać laktację np. stosując karmienie mieszane, piersią i butelką z odciągniętym mlekiem.

Kiedy karmisz, w twoim organizmie zachodzą procesy, które nie tylko stymulują ciało do produkcji mleka, ale również i do chudnięcia. W żadnym innym okresie życia kobiety, organizm nie jest nastawiony na spalanie tak, jak podczas karmienia piersią. Wzmożony rozpad tkanki tłuszczowej obserwowany jest szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach karmienia.

Zapotrzebowanie energetyczne młodej mamy wzrasta, ale bardzo często nie jest ono pokrywane. Mówimy wówczas o ujemnym bilansie energetycznym. W okresie laktacji zostają uruchamiane rezerwy energetyczne, czyli mówiąc obrazowo, zmniejsza się ilość tłuszczu z okolic ud i bioder.

Prawidłowo odżywiająca się karmiąca mama, spali kilogram w 45 dni, co oznacza, że przez pół roku karmienia ubędzie jej około 4 kg, a 6 kg w 9 miesięcy (1 kg tłuszczu to 9 tys. kcal).

Dieta: Karmienie butelką - Jak często i ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko

Według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym niemowlak w czwartym miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka.

Karmiąc butelką musisz stale dbać o akcesoria do karmienia dziecka. W czwartym miesiącu możesz nadal sterylizować butelki i smoczki dziecka, chociaż według niektórych lekarzy po trzech miesiącach można już zrezygnować ze sterylizacji lub wyparzania butelek.

Butelki z dużą ilością zarysowań trzeba wymienić na nowe, bo na nierównej powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia.

W tym miesiącu prawdopodobnie czeka cię wymiana smoczków do butelek. Smoczki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Mleko nie powinno wypływać z nich za szybko, bo dziecko może się zakrztusić podczas karmienia.

Nie musisz ważyć dziecka codziennie, pozwól aby jadło i rosło w swoim tempie. Wystarczy, że raz na tydzień czy dwa tygodnie sprawdzisz wagę dziecka. Jeśli przyrasta to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Jeśli maluch nie chce jeść, nie zmuszaj go do jedzenia. Zachęcaj, ale z rozsądkiem. Dziecko samo reguluje swoje potrzeby żywieniowe. Jeśli nadal chce jeść w nocy, pozwól mu na to. Tylko regularne karmienie pozwala na właściwy rozwój twojego maluszka. O rezygnacji z nocnych karmień pomyślisz za kilka miesięcy.

Pielęgnacja: Problemy ze skórą

Pieluszkowe zapalenie skóry często się zdarza u kilkumiesięcznych dzieci. Wysypka może przyjąć lekką formę, kiedy skóra jest tylko zaczerwieniona, albo cięższą, z licznymi wypryskami, a nawet krwawiącymi nadżerkami.

Dziecko odczuwa ból i swędzenie, jest niespokojne. Żeby mu ulżyć, smaruj pupę i uda maścią przeciw odparzeniom lub oprósz mąką ziemniaczaną oraz często zmieniaj pieluchę. Jak najczęściej zostawiaj malucha z gołą pupą, skóra na świeżym powietrzu zagoi się szybciej.

Do lekarza wybierz się, kiedy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (nie tylko pupę, ale też pośladki lub uda) lub kiedy zwykłe postępowanie pielęgnacyjne nie przynosi efektu. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli do zmian na skórze wdało się zakażenie (zmiany skórne są sączące, krwawią). W takim wypadku niezbędna może być kuracja antybiotykowa.
Problemy skórne u dzieci - jakie są najczęstsze?

Ważne! Szczepienia ochronne

W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:

Szczepienia obowiązkowe
Jeśli jeszcze nie zaszczepiłaś dziecka drugą dawka szczepionki DTPw, drugą dawką szczepionki Hib i pierwszą dawką Polio (dokładny opis tych szczepionek znajdziesz przy trzecim miesiącu) umów wizytę w przychodni lub sprawdź, na kiedy masz wyznaczony termin kolejnych szczepień.

Prawdopodobnie wizyta w przychodni czeka was w 13-14 tygodniu życia dziecka (musi upłynąć 6 tygodni od poprzedniego szczepienia).

Szczepionki zalecane
W tym miesiącu zaszczep dziecko przeciwko:
Pneumokokom: (trzecia dawka). Jeśli rozpoczęliście szczepienia w drugim miesiącu życia, wówczas na przełomie 4-5 miesiąca należy dziecko zaszczepić ponownie.

Jeśli szczepisz malucha w czterech dawkach, wówczas obowiązuje schemat: trzy dawki w odstępach miesięcznych, a czwarta po 6 miesiącach od trzeciej dawki.

Dowiedz się więcej o 14. tygodniu życia dziecka:

 1. Na głowie malucha pojawiła się niezła czuprynka? Do jej mycia możecie już zamiast mydła używać szamponu dla niemowląt. Jeśli dziecko nie przepada za kąpielą, przeczytajcie, jak zapewnić mu relaks i bezpieczeństwo w wodzie.

 2. Jeśli masz zwyczaj porównywania postępów w rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami, zachowaj umiar i dystans. Każde niemowlę rozwija się w nieco innym tempie. Jeśli coś cię bardzo niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

  • Rozwój dziecka: daj mu czas

   Rozwój dziecka: daj mu czas

   Warto uzbroić się w cierpliwość: dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie i nie przyspieszymy kolejnych etapów!

 3. Spróbuj zawołać niemowlę stojąc nieco poza jego polem widzenia. Powinno już zacząć odwracać głowę na dźwięk twojego głosu.

  • Czy dobrze słyszy?

   Czy dobrze słyszy?

   Wszystko o słuchu i jego badaniach. Przeczytaj, jeśli coś cię niepokoi.

 4. Zauważyłaś, że twoje dziecko się mocno zaokrągliło? Pojawiły się fałdki na szyi, dołeczki w łokciach, pyzate policzki... Martwisz się, czy niemowlę nie jest za grube? Sprawdzaj jego rozwój na siatkach centylowych, jeśli utrzymuje się na tym samym poziomie, nie ma się czym martwić. Jeśli masz wątpliwości, poczytaj o otyłości u dzieci. Pamiętaj, że inne są siatki centylowe dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i dla karmionych piersią.

 5. Kupując ubranka dla malucha pamiętaj, że powinny one być na niego nieco za luźne. Jeśli rozmiar 68 jest akurat, kup raczej 74, nie zważając na to, że nie będzie leżał idealnie. Swoboda ruchów jest bardzo ważna dla dobrego rozwoju dziecka.

  • Zakupy z dzieckiem

   Zakupy z dzieckiem

   Jak zorganizować wyjście na zakupy z dzieckiem, przeżyć z wózkiem pośród sklepowych półek i nie zmęczyć malucha (i siebie!)?

 6. Planujecie wakacyjny wyjazd z maluchem? To dobra pora, by gdzieś się wybrać, niemowlę jest już odporniejsze na trudy podróży, ale jeszcze mało kłopotliwe - nie chodzi, nie ucieka, je nadal tylko mleko.

 7. Kiedy bierzesz dziecko na ręce, mocno już trzyma główkę. Może więcej czasu spędzać w wygodnym nosidle. Jeśli używacie chusty, pora zmienić pozycję noszenia na nieco bardziej spionizowaną.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo