13 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 4-miesięczne niemowlę

Czteromiesięczne niemowlę ma już prawdopodobnie za sobą czas adaptacji, zapomina o kolkach, coraz żywiej reaguje na zaczepki rodziców i uśmiecha się od ucha do ucha, a ruchy nabierają gracji. Wyraźnie odróżnia znane twarze i głosy. Na widok nieznajomego może zareagować niechęcią.

Zaczyna się piękny czas w rozwoju dziecka. Czteromiesięczne niemowlę jest ciekawe wszelkich bodźców płynących z otoczenia. Zamiera słysząc dźwięki, obserwuje zmiany w otoczeniu. Zauważysz, że chętnie wkłada paluszki do buzi. W ten sposób bada jamę ustną, dowiaduje się, że ma język, dziąsła, wargi, przygotowuje się do jedzenia i mówienia. Ssąc paluszki dziecko zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i rozładowuje napięcie - fizyczne i emocjonalne.

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

Około czwartego miesiąca życia niemowlę próbuje kontrolować swoje ruchy. Stają się one mniej przypadkowe, precyzyjne, celowe. Maluch przez większość czasu ma otwarte rączki, choć chwytanie nie jest jeszcze jego mocną stroną.
Aby nieco wzbogacić tempo rozwoju motorycznego spróbuj:
- Podawać dziecku do rączek różne przedmioty np. grzechotki, które się okręcają, grają
- Dać do rączek miękką zabawkę (lalkę, misia). Rewelacyjne podczas nauki chwytania, wyrabiają zręczność
- Pozwól dziecku bawić się różnej wielkości piłeczkami. Wybieraj te, które dają się ściskać.
- Od czasu do czasu możesz dziecko umieścić już w leżaczku np. na czas przygotowania posiłku, czy kiedy sama chcesz wziąć prysznic. Dziecko z ciekawością będzie cię obserwować. Pamiętaj jednak, że zbyt długie unieruchomienie w takim sprzęcie maluchowi nie służy.
- Baw się z dzieckiem tym co potrafi najlepiej: głosem, mimiką twarzy. Pojedynki na miny sprawią mu ogromną radość. Wystawianie języka, wytrzeszczanie oczu, nadymanie policzków - taka wyrazista mimika sprawia, że dziecko chętniej nam się przypatruje ćwicząc zmysł obserwacji.
- Wykorzystaj zainteresowanie dziecka obrotami. W trakcie rozbierania i zmiany pieluchy, czy wspólnej zabawy na podłodze, spróbuj delikatnie turlać dzieckiem.
- Porozkładaj interesujące przedmioty wokół dziecka, rozwieś balony, kolorowe zabawki w miejscu, w którym najczęściej przebywa. Dobrze jest też zawiesić nad dzieckiem zabawkę (np. w wózku), którą łatwo dotknąć i wprawić w ruch.

Dieta: Nie przekarmiaj dziecka

Pokutuje przekonanie, że jeśli dziecko jest karmione piersią, krągłościami nie trzeba się przejmować. Tymczasem to nie jest prawdą, że niemowlak karmiony piersią nie może być przekarmiony. Przystawianie do piersi nie powinno stać się uniwersalną odpowiedzią na każdy płacz.

Niepokój dziecka nie zawsze oznacza, że jest głodne. Karmienie na życzenie tak, ale nie za każdym razem, kiedy maluszek zapłacze. Jeśli dziecko przybiera więcej niż kilogram miesięcznie, przyjrzyj się jego diecie. Ile razy dziennie je, jak często jest przystawiane do piersi, w jakich sytuacjach?

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym upewnij się, czy maluch nie pochłania zbyt dużych porcji. Jeżeli tak nie jest i dziecko, choć pulchne, rozwija się harmonijnie, nie ma się czym niepokoić. Zdarza się jednak i to dość często, że mamy przekarmiają swoje maleństwa. Kiedy jest za dużo? Niewielkie odstępstwa od normy nikomu nie zaszkodzą, jednak regularne przekarmianie malca (np. 100 ml więcej niż mówią zalecenia) może się odbić na zdrowiu smakosza. Przekarmianie w pierwszych miesiącach życia prowadzi do otyłości w dorosłym życiu i wszystkich związanych z nią zagrożeń i chorób.

Dbaj o to, by maluszek miał jak najwięcej okazji do ruchu. Tak, nawet czteromiesięczniak powinien już mieć momenty aktywności fizycznej. W tym miesiącu możesz już rozłożyć matę edukacyjną. Pozwól dziecku do woli machać rączkami i nóżkami.
Na rozszerzanie diety jeszcze wciąż za wcześnie. Jeśli maluch ładnie je, ma dobry apetyt, wówczas z pierwszymi próbami z papką warzywną, owocową lub kaszką zaczekaj, gdy dziecko skończy 5-6 miesięcy.
Decyzję o rozszerzaniu diety w czwartym miesiącu życia dziecka powinien podjąć pediatra. Wczesne rozszerzanie diety dotyczy najczęściej niemowlaków bardzo słabo przybierających na wadze. Wówczas lekarz może zaproponować wprowadzenie do jadłospisu dziecka kleiki kaszki.

Pielęgnacja: Mycie głowy

Na głowie malucha pojawiła się już niezła czuprynka? Do jej mycia, jeśli uważasz to za koniecznie, możesz już zamiast mydła używać szamponu dla niemowląt. Włosy dziecka myj przynajmniej dwa razy w tygodniu. Czyste, nieprzetłuszczone włosy są łatwiejsze do uczesania.

Zawsze przed myciem, postaraj się delikatnie rozczesać włoski (na mokro jest to trudniejsze). Nie czesz na siłę mokrych włosów.

Dowiedz się więcej o 13. tygodniu życia dziecka:

  1. Twoje dziecko naprawdę potrafi już się głośno śmiać. Czy to nie jest najpiękniejszy dźwięk na świecie?

  2. Spacery mogą stać się wyjątkowo trudne. Dziecko zaczyna dostrzegać bogactwo dźwięków, kolorów, kształtów, chce wszystko dokładnie obejrzeć. Wiele niemowląt odmawia leżenia w gondoli wózka, ale pamiętaj - na spacerówkę jeszcze za wcześnie. Możesz nosić niemowlę w chuście, wypróbować nosidło, spacerować tylko w najbliższej okolicy domu lub ograniczyć spacery do werandowania. Niedługo okres buntu minie.

  3. Sprawdź, na kiedy wyznaczono termin kolejnego szczepienia. Prawdopodobnie wizyta w przychodni czeka was w tym tygodniu (musi upłynąć 6 tygodni od poprzedniego szczepienia). Umów się wcześniej.

  4. Twojemu dziecku zdarza się obudzić w mokrym łóżeczku, mimo że ma na sobie superchłonną pieluszkę? Być może nadszedł czas, by zmienić rozmiar pieluch, te mogą być już małe.

  5. Dziecko zaczyna kaprysić podczas karmienia? Teraz z otoczenia dociera do niego tyle bodźców, że trudno skupić się na ssaniu. Karm niemowlę w spokojnym, cichym miejscu, wycisz muzykę i telefon, zasuń zasłony. Cierpliwości, już niedługo maluch nauczy się szybko zjadać sporą porcję i karmienie stanie się łatwiejsze.

  6. Kładź często malucha na kocyku rozłożonym na podłodze. To dla niego najlepszy plac zabaw i ćwiczeń.

  7. Niemowlę już pewniej trzyma w ręku leciutką grzechotkę. Jeśli sama weźmiesz ją do ręki i będziesz przesuwać ją w polu widzenia dziecka, będzie wodzić za nią oczami od jednego kącika oka do drugiego.

Czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc

Czteromiesięczny maluch próbuje wszystkiego - zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
  • Pobierz aplikację za darmo