12 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Jak dziecko komunikuje się za światem

Maleństwo już doskonale wie, że marudzeniem, płaczem, spojrzeniem może dać ci sygnał, że czuje się samotne i chce, abyś je przytuliła. Nadszedł czas kiedy wreszcie swobodnie odczytujesz mowę ciała, mimikę, nastroje i emocje swojego podopiecznego.

W trzecim miesiącu życia maluch może już odwrócić główkę w stronę, z której dobiega dźwięk. To że dziecko nie mówi, nie znaczy, że nie możesz z nim rozmawiać. Daj mu szansę wygadać się, a kiedy zadajesz pytanie, poczekaj na odpowiedz. Z pewnością ją otrzymasz w formie gruchania.

W tym miesiącu zauważysz u dziecka tzw. natężoną reakcję orientacyjną. Kiedy jakiś odgłos wyda się maluszkowi interesujący, skieruje w jego stronę wzrok. Zatrzyma jednocześnie inne czynności - otworzy szeroko usta i zastygnie w bezruchu. Podobnie zareaguje, kiedy się czegoś przestraszy. Zauważysz, że dziecko ma usta charakterystycznie wygięte w podkówkę.

Dieta: Problemy z karmieniem piersią

Po czym rozpoznać, że maluch jest najedzony?

Karmiąc piersią trudno oszacować ile dziecko dokładnie wypija podczas karmienia. Jeśli chcesz wiedzieć, czy twoje dziecko jest najedzone, upewnij się, że:
- maleństwo jest karmione przynajmniej 8 razy na dobę, a najdłuższa przerwa między karmieniami nie przekracza 3-4 godzin
- podczas karmienia niemowlak przynajmniej przez 10 minut aktywnie ssie pierś, a ty słyszysz odgłos połykanego mleka
- po karmieniu dziecko jest spokojne i zadowolone, zasypia lub ma ochotę na zabawę
- czujesz, że piersi są rozluźnione i mniejsze po karmieniu niż przed karmieniem
- dziecko moczy codziennie przynajmniej sześć pieluch, a mocz jest jasny i bezwonny
- niemowlak robi około trzech lub więcej żółtych, luźnych kupek na dobę


Kiedy dziecko nie chce ssać piersi
Trzymiesięczne niemowlę coraz więcej dostrzega z otaczającego świata. Interesuje się stukotami, hałasami, muzyką dobiegającą z pokoju obok. Właściwie wszystko może rozpraszać malca, który bywa rozdrażniony, nie może się skupić na ssaniu.

Nie zdziw się, jeśli dziecko w dzień często przerywa jedzenie, odwraca się gwałtownie, wypuszcza pierś. Do karmienia zabieraj dziecko w ciche, zaciemnione miejsce, bez grającej muzyki, dźwięków telewizora czy telefonu. Jeśli mimo ciszy i spokoju niemowlę szarpie się przy piersi po pierwszych łykach pokarmu, przyczyną może być zbyt łapczywe jedzenie i łykanie powietrza.

Potrzymaj malca do odbicia, karm w pozycji "pod górkę" (dziecko leży na mamie) i nie rób zbyt długich przerw między posiłkami. Jeśli pokarm wypływa z piersi pod dużym ciśnieniem, przed karmieniem odciągnij nieco mleka.

Częstym problemem przy ssaniu piersi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku. To skutecznie potrafi zakłócić i uniemożliwić spokojne karmienie. W takich przypadkach skonsultuj to z pediatrą. Powtarzające się powroty pokarmu do przełyku mogą być przyczyną zaprzestania ssania piersi.

Pielęgnacja: Paznokcie

Kiedy najlepiej obcinać dziecku paznokcie i jaki powinny mieć kształt?

Pewnie już wybrałaś odpowiedni dla siebie sprzęt. Niektóre mamy preferują nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi czubkami, inne tzw. mini obcinacz.

Paznokcie najłatwiej i najbezpieczniej obcinać, kiedy dziecko śpi. Kilkumiesięcznego malca nie namówisz na to, by chwilę posiedział bez ruchu. To normalne, że czasami obcinasz paznokcie na raty, np. po trzy dziennie, bo maluch denerwuje się, płacze i wierci, gdy tylko zbliżasz się z nożyczkami. Dobrze jest zdezynfekować narzędzie przed użyciem.

Paznokcie obcinaj ostrożnie i niezbyt krótko, żeby uniknąć zranienia. Chodzi głównie o wyrównanie i zlikwidowanie ostrych zadziorów. Ważne, żeby nie wycinać paznokci za bardzo po bokach. Dotyczy to szczególnie paznokci u nóg, które przy niewłaściwym obcinaniu mogą wrastać w skórę. Najlepiej nadawać im kształt prostokąta o lekko zaokrąglonych kantach. Paznokcie u rąk postaraj się obcinać w kształt lekkiego owalu.

Pielęgnacja: Odpowiednia temperatura

Mały organizm już nauczył się chronić przed chłodem. Lepiej oswajać dziecko z niższą temperaturą, bo to pomaga wzmacniać odporność. O tym, czy dziecko nie jest wyziębione ani przegrzane, świadczy ciepłota skóry na karku i pleckach.

Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka. W nocy idealna to ta około 19-20 °C . Podczas dnia wietrz pokój dziecka kilka razy dziennie.

Dowiedz się więcej o 12. tygodniu życia dziecka:

 1. Maluch położony na brzuchu coraz wyżej i na coraz dłużej unosi głowę. Pod koniec trzeciego miesiąca w tej pozycji jego buzia będzie tworzyć z podłożem kąt 90 stopni.

  • Głowa do góry!

   Głowa do góry!

   Wystarczy, by pamiętać o jednym - nie zmuszać maleństwa do niczego, co sprawia mu trudność.

 2. Położony na wznak maluch zaczyna się denerwować i płakać? O normalne. Odkrywa, że wokół niego dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy i bardzo chce je zobaczyć. Może już pora kupić niemowlęcy leżaczek? Ten sprzęt bardzo ułatwia życie - przypięte szelkami dziecko będzie spokojnie śledzić, jak poruszasz się po kuchni lub bierzesz kąpiel.

  • Kupujemy leżaczek

   Kupujemy leżaczek

   Przydaje się przy karmieniu, można w nim uspokoić płaczące niemowlę i ukołysać je do snu, dzięki niemu malutkie dziecko uczestniczy w życiu rodziny...

 3. Przy przewijaniu zauważyłaś zaczerwienienie i drobną wysypkę na pośladkach i wokół odbytu? To rumień pieluszkowy. Sprawdź, jakie są na niego sposoby.

  • Rumień pieluszkowy

   Rumień pieluszkowy

   Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i dlatego też bardzo podatna na podrażnienia, zwłaszcza w okolicach ukrytych pod pieluszką.

 4. Pewnie dziecko odkryło już, jak smaczne, zabawne i fascynujące są jego własne rączki. Nie martw się, że ciągle pakuje je do buzi, ale pilnuj, by były często myte. Nie pozwalaj obcym osobom (np. na spacerze) dotykać rączek niemowlęcia.

 5. Jeśli z jakiegoś powodu wprowadzasz do diety malca mleko modyfikowane, przygotuj się na zmianę w wyglądzie stolca i częstotliwości wypróżnień. Chcesz wiedzieć więcej o niemowlęcych kupkach?

  • Temat z pieluszki - niemowlęce kupki

   Temat z pieluszki - niemowlęce kupki

   Chyba tylko młode mamy potrafią rozprawiać o tym bez końca. Ale nic dziwnego - wygląd i zapach niemowlęcej kupki mogą wiele powiedzieć o zdrowiu malucha.

 6. Mówienie do dziecka stymuluje rozwój jego mowy. Dziwnie czujesz się, przemawiając do niemowlęcia? Nie musisz dopasowywać się do jego poziomu intelektualnego. Opowiadaj, co widzisz za oknem, zwracaj uwagę na szeleszczące liście, a nawet opowiadaj książkę, którą ostatnio czytałaś. Maluch będzie zachwycony, że patrzysz mu w oczy i wydajesz takie miłe, zabawne dźwięki.

 7. Zastanawiasz się, czy to bezpieczne, że śpicie z niemowlęciem w jednym łóżku? Nie martw się - to popularny i bardzo wygodny sposób na nocny odpoczynek. Jeśli żadne z rodziców nie jest pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, przez sen nie przygniecie maleństwa.

  • Troje to już tłok

   Troje to już tłok

   Maluch zamiast we własnym łóżeczku śpi z wami. Czy to dobry pomysł? Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczne niemowlę to już nie słabiutki, bezradny noworodek. Postępy, jakie zrobił ten mały człowiek, są doprawdy zdumiewające.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo