10 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

26.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje 3-miesięczne niemowlę

Pod koniec 3. miesiąca niemowlę staje się coraz bardziej towarzyskie i ciekawe świata. Nie chce już całymi dniami leżeć w kołysce. Nadszedł czas na nowe atrakcje! Jeśli do tej pory dzidziuś spokojnie spał na każdym spacerze, może się okazać, że pod koniec trzeciego miesiąca życia zapragnie spacerowych atrakcji.

Na tym etapie dziecko łatwo się wybudza podczas spaceru, denerwuje, niecierpliwi. Płacz milknie, kiedy wyjmiesz maluszka z gondoli i pokażesz skrawek świata. Pozycja leżąca i ograniczone pole widzenia to już zdecydowanie za mało dla ciekawskiego malucha. Szum wiatru, szczekanie psa, hałas dobiegający z placu zabaw - kto chciałaby leżeć w pozycji horyzontalnej, kiedy dookoła tyle się dzieje!

Rozwój: Jak wspierać rozwój niemowlęcia

- Kiedy coś opowiadasz, rób przerwy, aby twój słuchacz mógł dorzucić coś od siebie. Dzieci kochają ludzki głos. Trzymiesięczne maluszki nie kojarzą jeszcze zaimków "ja", "mnie", "ty" z konkretną osobą. Dlatego można je pomijać wyrażając się: mama przytuli, tata zmieni pieluszkę itd.
- Komentuj to co robisz przy dziecku "teraz mama zakłada ci sweterek", opowiadaj co się dzieje wkoło np. "zaraz pójdziemy na spacer".
Nie ma znaczenia czy dziecko cię rozumie. Dla niego najważniejsze jest, że słucha twoich słów. To wstęp do rozumienia ich.
- Pomału zacznijcie się bawić w zabawy paluszkowe np. "Ważyła sroczka kaszkę".
- Pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko zacznie pierwsze nieudolne próby przemieszczania się. Pokazuj ciekawemu świata dziecku jak się obracać, turlać, delikatnie i z wyczuciem pogimnastykujcie nóżki i rączki.
- Kilka razy dziennie układaj dziecko na brzuszku, to wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.
- W tym miesiącu możesz rozłożyć na podłodze matę edukacyjną. To świetna przestrzeń dla rozwoju malucha. Zaprzyjaźnij się z pozycją horyzontalną, bo od teraz coraz więcej czasu będziesz spędzać na podłodze towarzysząc maluszkowi w zabawie i w odkrywaniu świata.
- Jeśli twój podopieczny lubi wodę i nie ma przeciwwskazań medycznych, możecie wybrać się na pływalnię. Zanim odwiedzicie basen, potrenuj techniki asekuracji dziecka w wodzie np. w wannie. Wspólne kąpiele to początek nie tylko wielkiej przygody i zabawy, ale też wspaniała stymulacja rozwojowa.
Zabawa w ciepłej wodzie sprawi dziecku frajdę, zapewni trening czucia, równowagi i koordynacji, dzięki któremu malec "na lądzie" będzie z większą swobodą się poruszać, lepiej siedzieć, a potem raczkować. Wycieczki na pływalnię to też szkoła hartowania.

Dieta: Karmienie piersią - Jak często i ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko?

Według schematu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlak w trzecim miesiącu życia powinien jeść przynajmniej sześć razy dziennie, po mniej więcej 120-140 ml mleka mamy

Idealnie jest, jeśli niemowlak w trzecim miesiącu swojego życia jest nadal karmiony wyłącznie piersią. Dziecko karmisz na żądanie, maluszek je tyle, ile chce i kiedy chce. Nie dopajasz, nie proponujesz herbatek.

Jeśli dziecku chce się pić, podaj pierś. Gdy maleństwo częściej ssie pierś, ty odczuwasz większe pragnienie i więcej pijesz. W ten sposób uzupełniasz zapas wody potrzebnej do produkcji mleka. Co więcej, na początku każdego karmienia wypływające z piersi mleko jest wodniste i znajduje się w nim niewielka ilość tłuszczu. Taki "napój" świetnie zaspokaja pragnienie dziecka.

Nie dziw się, że maluszek wypija tylko kilka łyków mleka, a potem nie ma już ochoty na ssanie. Po prostu nie jest wtedy głodny, ale spragniony.

Dieta: Karmienie butelką - Jak często i ile mleka modyfikowanego powinno jeść 3-miesięczne dziecko?

Według schematu żywienia niemowląt mlekiem modyfikowanym niemowlak w trzecim miesiącu życia powinien jeść sześć razy na dobę, każdy posiłek po mniej więcej 120-140 ml mleka.

W trzecim miesiącu życia dziecka z pewnością macie już wypracowany rytm karmień dziennych i nocnych. Wiesz już, że karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga kontrolowania częstotliwości i wielkości karmień, ale wiesz też, że schemat żywienia ma jedynie orientacyjny charakter. To normalne, że jednego dnia dziecko je więcej, innego mniej.

Dziecko teraz szybko rośnie, potrzebuje energii i budulca, ale nie przekarmiaj malca. Nie przygotowuj na wszelki wypadek więcej mleka. Nie podawaj butelki za każdym razem, kiedy niemowlę płacze. Płacz dziecka może oznaczać, że maluszkowi jest niewygodnie, chce się przytulić, potrzebuje towarzystwa.

Mleko modyfikowane jest wolniej trawione niż mleko mamy. Jeśli dziecko zjadło całą porcję nie ma potrzeby, np. kiedy płacze, podawać butelkę częściej niż po 3 godzinach od poprzedniego karmienia. Nie karm dziecka na siłę. Niech je tyle, ile potrzebuje. Jeśli systematycznie przybiera na wadze, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Dowiedz się więcej o 10. tygodniu życia dziecka:

 1. Zastanawiasz się, kiedy dziecko nareszcie prześpi całą noc? Na razie sen wypełnia ok. 15 godzin jego doby, ale w nocy budzi się kilkakrotnie na karmienie. Wypróbuj wygodne pozycje do karmienia na leżąco. Nawet jeśli maluch robi już sobie dłuższą przerwę w nocy, nie martw się o laktację, ustabilizowaną nie tak łatwo zaburzyć. Korzystaj z możliwości nieco dłuższego nocnego snu, bo nie wiadomo jak długo ten miły czas potrwa.

  • Śpij, kochanie

   Śpij, kochanie

   Większość rodziców malutkich dzieci ma jedno podstawowe marzenie - przespać noc. Wbrew pozorom nie jest to całkowicie nierealne.

  • Wygodne pozycje do karmienia piersią

   Wygodne pozycje do karmienia piersią

   Jesteś świeżo upieczoną mamą i znaczną część doby spędzasz z noworodkiem przy piersi? Zobacz, jaką możesz wybrać pozycję, by czas karmienia był dla ciebie także czasem relaksu.iwne... ale skuteczne! Może wypróbujesz?

 2. Maluch odkrywa przyjemność rozmowy. Zaczyna się etap tzw. głużenia, w którym dziecko trenuje wypowiadanie rozmaitych zbitek głosek, od ?ehe" po ?gli". Pogadaj z nim trochę. Będzie zachwycony nawet opowieścią o nowej sukience czy planach wakacyjnych.

  • Zabawy rozwijające mowę

   Zabawy rozwijające mowę

   Nie możesz się doczekać pierwszego "mama"? Podpowiadamy, jak bawić się z maluchem, by nauka mowy sprawiała mu przyjemność.

 3. Nadal pierz dziecięce ubranka w specjalnym proszku dla niemowląt lub mydlanych płatkach. Płucz dodatkowo. Prasuj tylko te, które zostały uprane pierwszy raz po kupieniu.

  • Pierwsze ubranka

   Pierwsze ubranka

   Czasami naprawdę trudno oprzeć się kupowaniu ubranek dla noworodka. Które z nich rzeczywiście się przydadzą i w jakich ilościach?

 4. Karmisz, ale masz wielką ochotę na drinka? Sprawdź, co mówi specjalista o piciu alkoholu podczas karmienia piersią.

 5. Jeżeli twoje dziecko pije mleko z butelki, zauważyłaś zapewne, że dla dzieci w różnym wieku przewidziane są różne rodzaje smoczków. Nie dziw się jednak, jeśli twoje niemowlę wcale nie ma ochoty pić ze smoczka o szybszym przepływie, niż do tej pory. Mały człowiek może mieć swoje własne upodobania.

  • Karmienie ze wspomaganiem

   Karmienie ze wspomaganiem

   Musisz wrócić do pracy albo dziecko po prostu nie chce ssać. Chciałabyś karmić piersią, ale nie wiesz jak... Jest sposób, żeby karmić własnym mlekiem, choć nie z własnej piersi

 6. Twoje dziecko już potrafi uśmiechnąć się od ucha do ucha. Zauważyłaś, że śmieje się tylko do ludzi, najchętniej tych dobrze znanych, ale nie zaszczyci uśmiechem przedmiotu?

  • Uśmiech dla rodziców

   Uśmiech dla rodziców

   To piękna chwila, gdy wasze maleńkie dziecko po raz pierwszy na wasz widok się uśmiecha. Po takiej nagrodzie łatwiej znosić trudy rodzicielstwa.

 7. Zamierzasz dłużej zostać z dzieckiem w domu, czy po urlopie macierzyńskim wybierasz się do pracy? Jeśli będziesz potrzebować niani, najwyższa pora jej poszukać.

  • Niania idealna

   Niania idealna

   Wystarczy, żeby była odpowiedzialna, rzetelna, pracowita, no i zakochana w waszym dziecku. Tylko tyle i aż tyle... Jak wśród kandydatek na nianię rozpoznać tę jedną jedyną, najlepszą?

Trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczne niemowlę to już nie słabiutki, bezradny noworodek. Postępy, jakie zrobił ten mały człowiek, są doprawdy zdumiewające.

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo