1 tydzień życia

Data narodzin dziecka:

16.06.2019Zmień

Rozwój: Czego potrzebuje noworodek

W pierwszym tygodniu życia noworodek ma wyostrzony zmysł dotyku i to dzięki bliskiemu kontaktowi z tobą czuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu, jakim jest nasz świat. Twój zapach rozpoznaje od pierwszego tulenia czy karmienia. Nie tylko zapach, ale i twój oddech oraz obecność sprawią, że w pierwszych tygodniach życia dziecko czuje się najbezpieczniej i najspokojniej wtedy, kiedy jesteś obok.

Zmysł słuchu, podobnie jak zmysł węchu, jest doskonale rozwinięty. O wiele lepiej niż zmysł wzroku. W pierwszym miesiącu życia dziecko rozpoznaje twarz mamy. Maluszek jeszcze nie odróżnia dnia od nocy, potrafi spać 20 godzin na dobę budząc się na jedzenie. Przytulaj, noś, kochaj i mów do dziecka. Na tym etapie najważniejsza jest bliskość i czułość.

Dieta: Karmienie piersią - jak często i ile dziecko powinno jeść?

Według najnowszego schematu żywienia niemowląt nie ma podziału na dzieci karmione naturalnie i sztucznie. W pierwszym miesiącu życia noworodek powinien jeść przynajmniej siedem razy dziennie, po mniej więcej 110 ml mleka.

Schemat żywienia jest to po, abyś miała punkt odniesienia. To dziecko decyduje, kiedy oraz ile zje. Noworodek ma prawo domagać się piersi niemal co chwilę. 10-12 karmień na dobę to też norma. Karm na żądanie. Przy naturalnym karmieniu tak naprawdę nie obowiązuje ścisły grafik, ani planowe przerwy w karmieniu. Dziecko karm wtedy, kiedy samo zechce, niech ssie pierś tak długo, jak tego potrzebuje.

Opróżnianie przez dziecko jednej piersi trwa mniej więcej 15-20 minut. Po całkowitym opróżnieniu jednej piersi możesz dziecku zaproponować drugą, jeśli jest ono nadal głodne lub kiedy pierś jest bardzo pełna. W przypadku zdrowych, dobrze rozwijających się noworodków, nie zaleca się kontrolowania ilości wypijanego mleka.

Ważne jednak, aby nie przedłużać przerw między posiłkami noworodka, który powinien jeść przynajmniej co 3 godziny, również w nocy.

Jeśli lubisz przewidywalność, możesz wprowadzać rytm regularnych przerw między karmieniami, ale nie na zasadzie przymuszania do jedzenia w określonych godzinach, tylko systematycznego porządkowania rytmu dnia i karmienia. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo nie przymuszaj na siłę do jedzenia, nie wybudzaj na karmienie kiedy śpi. Sen potrzebny jest noworodkowi tak samo jak jedzenie.

Dieta: Karmienie mlekiem modyfikowanym - jak często i ile dziecko powinno jeść?

Jeśli z różnych przyczyn nie możesz karmić swoim mlekiem, wówczas porozmawiaj z pediatrą i wspólnie wybierzcie dla noworodka odpowiednią mieszankę mleczną.

Według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym noworodek w pierwszym miesiącu życia powinien jeść siedem razy dziennie, każda porcja po mniej więcej 110 ml mleka (porcje 110 ml podawaj po 10-12 dobie życia). W pierwszych 10 dniach ilość mieszanki na porcję wyliczamy średnio wg wzoru: wielkość porcji (ml) = 10 x (dzień życia -1) np. 8-dniowy noworodek powinien otrzymywać średnio ok. 70 ml na porcję - 10 x (8-1).

Niemowlę zwykle samo wyznacza optymalne dla siebie pory karmień, według własnego rytmu biologicznego. Nie sugeruj się za wszelką cenę objętościami podanymi w kalendarzu żywienia niemowląt. Dziecko, tak jak człowiek dorosły, raz ma lepszy, raz gorszy apetyt, jednego dnia zje mniej, innym razem więcej. Niektóre dzieci potrzebują większej ilości kalorii, inne mniej i to jest w porządku. Nie wymagaj od dziecka, aby każdego dnia zjadało tyle, ile wynika z wyliczeń. Karmienie dziecka na siłę, wbrew jego woli, podawanie mleka np. przez strzykawkę, może spowodować zaburzenia karmienia.

Pamiętaj, że każde dziecko ma inne potrzeby i upodobania. Obserwuj i staraj się zrozumieć swojego podopiecznego. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie butelki z mlekiem przy każdej oznace niezadowolenia lub płaczu. Przekarmianie w pierwszych miesiącach życia może stworzyć ryzyko otyłości w późniejszym wieku. Butelka nie może być uspokajaczem dziecka!

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym opróżnianie żołądka i metabolizm są wolniejsze niż u ich rówieśników karmionych piersią. Karm malucha na życzenie, ale też pamiętaj o tym, aby - jeśli dziecko wypija za każdym razem całą przygotowaną porcję - zachować co najmniej trzygodzinne przerwy między posiłkami

Ważne! Szczepienia ochronne

W Polsce szczepienia dla dzieci są podzielone na szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) i szczepienia zalecane (rodzice muszą za nie zapłacić).

W tym miesiącu obowiązują szczepienia ochronne przeciw:
Gruźlicy (śródskórnie szczepionką BCG): szczepienie noworodka przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w pierwszej dobie życia. Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), domięśniowo (pierwsza dawka): szczepienie wykonuje się w pierwszej dobie życia.

Szczepienia podstawowe noworodków i niemowląt wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu zbliżonym do: 0; 1; 6 miesięcy. Druga dawka szczepienia pierwotnego po 4-6 tygodniach od poprzedniej, jeśli to możliwe, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecia dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego, po 6 miesiącach od pierwszej dawki.
Szczepienie noworodków przeciw gruźlicy oraz przeciw WZW typu B powinno być wykonane jednocześnie lub w innym możliwym terminie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.

Dowiedz się więcej o 1. tygodniu życia dziecka:

 1. Gratulacje! Twoje dziecko przyszło na świat. Jesteście oboje zmęczeni porodem. Pierwszego dnia noworodek przede wszystkim będzie spać. Przystawiaj go jednak regularnie do piersi, pierwsze krople siary są dla jego zdrowia bezcenne!

  • Pierwsze chwile razem

   Pierwsze chwile razem

   Pierwszy kontakt dziecka i mamy, tuż po porodzie, ułatwia noworodkowi bezpieczny start, oswaja z nowymi warunkami i jest ważnym doświadczeniem w budowaniu przywiązania.

 2. Noworodek może mieć żółtaczkę fizjologiczną. Jeśli nie jest zbyt nasilona, dziecko może wracać do domu. Pamiętajcie, by przewozić je w specjalnym foteliku samochodowym!

 3. Nie przestrasz się, jeśli zauważysz na pieluszce swojej córeczki lekkie plamienie krwią - to przejściowy efekt wywołany jeszcze twoimi hormonami. Córka i synek mogą mieć lekko powiększone sutki. To minie.

 4. W pierwszych dniach po porodzie w Twoim organizmie rozgrywa się prawdziwa burza hormonalna. Możesz mieć tzw. baby blues, być przygnębiona, płakać. To normalne. Poproś męża lub kogoś bliskiego o wsparcie i pomoc.

 5. W szpitalu kąpiel noworodka jest przeważnie obowiązkiem pielęgniarek. Na swoją prośbę, możesz przy tym asystować, ale pewnie zechcesz wykorzystać chwilę samotności na spokojne wyjście do łazienki. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, proś położne lub pielęgniarki o pomoc w przewijaniu i przebieraniu. Domagaj się także porady laktacyjnej. Nawet w pierwszych dniach brodawki nie powinny być podrażnione, jeśli tylko dziecko dobrze ssie i karmisz w dobrej, wygodnej pozycji. Ale jeśli karmienie sprawia ból, prawdopodobnie trzeba poprawić sposób przystawiania malucha do piersi.

 6. Twoje dziecko nie wygląda jak z obrazka? To normalne, poród był dla niego bardzo męczącym przeżyciem. Stożkowaty kształt głowy wkrótce się zaokrągli, oczy nie będą tak zapuchnięte, skóra się zaróżowi.

 7. Odważyliście się już wykąpać noworodka w wanience? Przez pierwsze dni możecie myć malucha "na sucho", zwilżonymi wacikami, ale kąpiel na wiele dzieci działa odprężająco i pomaga w ustaleniu rytmu dnia. Dopóki kikut pępowiny nie odpadnie, nie moczcie go.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Dlaczego maluch tak mało śpi? Podobno powinien przesypiać większą część doby. A on? Lepiej nie mówić! I czemu ciągle płacze? Czy nic mu nie dolega?

zobacz kolejny tydzień życia

Aplikacja Moje Dziecko

Moje Dziecko
 • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalność Siatki centylowe.
 • Pobierz aplikację za darmo