Niemowlę - najnowsze artykuły

  • Gorączka przy ząbkowaniu - kiedy powinna niepokoić?

    Gorączka przy ząbkowaniu - kiedy powinna niepokoić?

    Gorączka przy ząbkowaniu jest powszechnie uważana za typowy objaw towarzyszący pojawianiu się zębów mlecznych. Nie istnieją jednak badania, które by potwierdzały tę tezę. Jak to jest z tą gorączka przy ząbkowaniu? Co warto o niej wiedzieć? Kiedy jest akceptowalna, a kiedy powinna niepokoić?

    mb
  • Lęk separacyjny u dzieci - kiedy powinien niepokoić?

    Lęk separacyjny u dzieci - kiedy powinien niepokoić?

    Lęk separacyjny u dzieci jest związany z niepokojem, jaki wywołuje zniknięcie bliskiej osoby, najczęściej mamy. Zwykle nie jest to sytuacja patologiczna. Wówczas trudny okres trzeba po prostu przetrwać, wspierając dziecko. Czasem jednak lęk separacyjny u niemowląt i dzieci powinien zwrócić szczególną uwagę rodziców. Kiedy powinien martwić?

    mb
  • Masaż Shantala - na czym polega? Zalety i wskazówki

    Masaż Shantala - na czym polega? Zalety i wskazówki

    Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. Może go wykonywać każdy rodzic, a masaż jest zalecany wszystkim niemowlętom i dzieciom. Kiedy, jak i po co wykonuje się masaż Shantala? Co trzeba o nim wiedzieć i o czym pamiętać?

    mb
  • Monitor oddechu - czy warto go kupić?

    Monitor oddechu - czy warto go kupić?

    Monitor oddechu jest urządzeniem, które ma informować rodziców o problemach z oddychaniem, które może mieć śpiące dziecko. Czy trzeba bądź warto go kupić? Dla kogo jest wskazany? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

    mb
  • Na rozwój odporności ma wpływ żywienie, jak jeszcze ją wspierać? [ROZMOWA]
  • Kolki u niemowlaka - przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

    Kolki u niemowlaka - przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

    Kolki u niemowlaka, czyli ataki bolesnych skurczów jelit, są częstą przypadłością. To przejściowe zaburzenie, które ustępuje samoistnie około 6. miesiąca życia dziecka. Typowe dla przypadłości napady są dokuczliwe dla malucha i stresujące dla rodzica, który nie wie, jak pomóc dziecku. Jakie są przyczyny i objawy kolki u niemowlaka? Czy istnieją sposoby na tę przypadłość?

    mb
  • Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy i leczenie

    Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy i leczenie

    Depresja poporodowa jest chorobą, którą często trudno zdiagnozować. Dzieje się tak, ponieważ wiele jej objawów doskonale wpisuje się w charakterystykę połogu. Co powinno niepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem? Jakie są typowe objawy i przyczyny depresji poporodowej? Jak ją leczyć?

    mb
  • Kryzys laktacyjny - przyczyny i objawy. Co robić?

    Kryzys laktacyjny - przyczyny i objawy. Co robić?

    Kryzys laktacyjny u kobiet karmiących swoje dzieci piersią najczęściej wywołany jest przez naturalne procesy - jego pojawienie się ma swoje uzasadnienie. Zdarza się jednak, że problemy z laktacją mogą być spowodowane innymi czynnikami. Jakie są przyczyny i objawy kryzysu laktacyjnego? Co warto o nim wiedzieć? Jak sobie radzić?

    mb
  • Karmiące Polki wychodzą na ulice. Koniec z karmieniem obok przewijaków? [ZDJĘCIA]

    Karmiące Polki wychodzą na ulice. Koniec z karmieniem obok przewijaków? [ZDJĘCIA]

    Mamy karmiące wytrwale walczą o swoje miejsce w przestrzeni publicznej. I chociaż nadal zdarza się, że usłyszą w kawiarni ''Czy ona musi to tu robić?'', to coraz rzadziej chowają się z dziećmi do toalet, żeby tam nakarmić dziecko. Wrocławska akcja fotograficzna "Kobiecość w Obiektywie" to próba oswojenia z widokiem kobiety karmiącej piersią. Udana?

    joanna biszewska
  • Jak przygotować dziecko do nowego etapu? Żłobek krok po kroku
  • Noworodek: pierwszy miesiąc życia

    Noworodek: pierwszy miesiąc życia

    Noworodek urodzony o czasie jest gotowy, by zacząć uczyć się życia po tej stronie brzucha. Ta nauka potrwa jednak dość długo - trzeba się uzbroić w cierpliwość.

    Joanna Szulc/nn-k
  • Bajki na dobranoc dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

    Bajki na dobranoc dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

    Bajki na dobranoc mają nie tylko pomóc dziecku wyciszyć się po całym dniu i ułatwić mu zasypianie. To także doskonałe wsparcie rozwoju dziecka - dzięki bajkom uczy się nowych słów, rozwija wyobraźnię i szybciej zaczyna mówić. To także dla niego ogromna przyjemność. Dlaczego jeszcze warto czytać z dzieckiem bajki i od jakich najlepiej zacząć?

    DD
  • Dlaczego warto mieć fotel do karmienia?

    Dlaczego warto mieć fotel do karmienia?

    Fotel do karmienia przez wiele mam traktowany jest jak niezbędny element wyprawki. Dla innych to jedynie zbędny gadżet i niepotrzebny element wnętrza. Zdania są podzielone, niemniej wydaje się, że posiadanie go w sypialni jest bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego warto mieć fotel do karmienia? Jaki kupić? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

    mzb
  • 'Nos ma po mamusi', choć generalnie to 'cały tatuś'. To ostatnie stwierdzenie pada zaskakująco często
  • Mleko modyfikowane - rodzaje. Jak wybrać najlepsze?

    Mleko modyfikowane - rodzaje. Jak wybrać najlepsze?

    Mleko modyfikowane to preparat zastępujący kobiecy pokarm, opracowany z myślą o dzieciach, które nie mogą być karmione piersią. Jakie są rodzaje mieszanek mlecznych? Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla niemowląt i małych dzieci? Czym różni się od mleka krowiego?

    mzb
  • Chodziki dla dzieci - czy to dobry pomysł?

    Chodziki dla dzieci - czy to dobry pomysł?

    Chodziki dla dzieci budzą wiele kontrowersji. Choć tym zabawkom, które mają panele z kolorowymi przyciskami, miłymi dla oka światełkami, melodyjkami czy kulkami do obracania nie można odmówić walorów edukacyjnych, używanie ich przez maluchy wydaje się pozbawione sensu. Dlaczego? Bo choć chodziki dla dzieci nie są pozbawione zalet, mają też całkiem sporo wad. Czy więc ich zakup to dobry pomysł?

    mzb
  • Nie trzeba urodzić dziecka, aby karmić je piersią. Pokazuje to zdjęcie dwóch kobiet, które szybko rozeszło się po sieci
  • Pieluchy wielorazowe - wady i zalety. Czy warto z nich korzystać?
  • Ściągasz mleko, a butelka wciąż pusta? Wykorzystaj sposób ze skarpetką

    Ściągasz mleko, a butelka wciąż pusta? Wykorzystaj sposób ze skarpetką

    Im bardziej nam zależy, tym mniej mleka pojawia się w podpiętej do laktatora butelce. Wiemy, że powinnyśmy się odstresować, a ściągając mleko nie myśleć o tym, co właśnie robimy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Ale jest sposób, który pomoże osiągnąć cel.

    nn-k
  • Lekarz: Nie nakrywajcie wózków pieluszkami. Tam jest jak w termosie

    Lekarz: Nie nakrywajcie wózków pieluszkami. Tam jest jak w termosie

    Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nakrywanie wózka ze śpiącym dzieckiem, nawet najcieńszą pieluszką, to ryzykowna praktyka. Myślimy, że chronimy malucha przez upałem, a tymczasem... Czym jest pieluszkowy udar cieplny?

    Joanna Biszewska, konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra z Kliniki Pawlikowski w Łodzi
Copyright © Agora SA