Tego leku absolutnie nie podawaj dzieciom na ból! Jakie środki są bezpieczne i kiedy je stosować?

W bólu nie ma niczego złego - tak nasz organizm ostrzega nas przed zagrożeniami. Dorośli potrafią sobie z bólem poradzić, dzieci gorzej znoszą dolegliwości. Jak skutecznie pomóc dziecku w zniesieniu nieprzyjemnego uczucia?

“Nic się nie stało”? Stało się!

Zanim przejdziemy do przyczyn i sposobów na pokonanie bólu u dzieci, warto pochylić się nad wsparciem, jakie przy okazji jego cierpienia powinniśmy mu dać. Ból u dziecka poprzedza często niemiłe wydarzenie - przewrócenie się, oparzenie, skaleczenie. Bólowi towarzyszy strach. W pierwszej bolesnej sytuacji trzeba malucha ukoić. Pocieszyć, nie deprecjonować jego uczuć. Nie mówmy więc, że "nic się nie stało" i "nic nie boli". Niech maluch opowie, co się dokładnie wydarzyło, a ty wytłumacz mu, co się stało, dlaczego się skaleczyło, daj mu poczuć, że masz kontrolę nad tym co się dzieje, że wiesz, jak zaradzić bólowi. W pocieszaniu lepiej sprawdzają się rodzice, którzy nie histeryzują i dobrze radzą sobie ze stresem. Pociesz dziecko, że zaraz przestanie boleć.

Kiedy i dlaczego boli?

Nie podajemy dziecku leków przeciwbólowych jeśli uległo zatruciu - ma skurcze żołądka, wymiotuje, ma rozwolnienie. W tym przypadku dziecko powinno dużo pić (wodę i wodę ze środkiem dla dzieci z elektrolitami).

Brzuch może boleć z powodu zatwardzenia - wtedy należy sięgnąć po naturalny błonnik, który wyreguluje pracę jelit: suszone śliwki, jogurt  z muesli. Brzuch może dziecko boleć z powodu przejedzenia, kiedy zje za dużo czereśni albo arbuza. Wtedy pomogą krople miętowe czy ciepły napar z mięty. Jeśli widzicie, że dziecko boli brzuch z powodu zdenerwowania w bardzo konkretnych przypadkach, to pomoże tylko rozmowa z dzieckiem, zarysowanie problemu i wyeliminowanie czynnika wywołującego stres.

Ból gardła można zmniejszyć tabletkami do ssania (zazwyczaj mogą je stosować dzieci po ukończeniu czwartego roku życia) lub lizakami. Dostępne są także leki w sprayu. Warto przy pierwszych objawach infekcji dbać o to, żeby nawilżać gardło - dając dziecku do picia sok malinowy czy słabą herbatę. 

Na guzy i miejscowe stłuczenia pomaga kompres z lodu, miejscowe zmrożenie miejsca płynem w aerolozu, a później smarowanie żelem na obrzęki. W przypadku rozcięcia i niewielkiego poparzenia pomaga spłukanie obolałego miejsca pod bieżącą zimną wodą.

Ból głowy dziecko może mieć także z głodu (wystarczy dać wtedy do zjedzenia banana czy kawałek czekolady), zmęczenia, czy braku tlenu spowodowanego siedzeniem w zamkniętym pomieszczeniu. Trzeba wtedy wyjść z dzieckiem na dwór i je dotlenić, lub w przypadku zmęczenia, dać odpocząć - niech poleży i nie będzie miało dodatkowych bodźców.

Dzieci często narzekają na tzw. bóle wzrostowe wywołane rozciąganiem się okostnej, mięśni i ścięgna. To one często budzą dzieci w nocy. Można próbować sobie radzić z nimi masażami łydek i stosowaniem miejscowo kremów przeciwbólowych.

Kiedy dziecko narzeka na bólKiedy dziecko narzeka na ból Fot. Shytterstock

Alternatywne sposoby

Nie masz przy sobie niczego przeciwbólowego? Nie szkodzi, spróbuj wypróbować inne sposoby na ograniczenie bólu. Zacznij od odwrócenia uwagi. Kiedy skupiamy się na bólu, bardziej go odczuwamy. Porozmawiaj z dzieckiem, zaśpiewaj mu piosenkę, poczytajcie bajkę, wspólnie obejrzyjcie film. Czasem to wystarczy.

Na poparzenia, guzy, stłuczenia dobrze działa zimny kompres. Zimne okłady pomagają także na bolącą w wyniku gorączki głowę. Na bóle mięśni wypróbuj masaż - rozluźni mięśnie, pozwoli się dziecku zrelaksować.

Leki z apteki

Metody naturalne nie pomagają, dziecko skarży się na ból. Bezpiecznym dla dzieci i skutecznym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Zaczyna działać po 20 minutach, a jego działanie utrzymuje się przez cztery godziny, ale nie wolno go podawać częściej niż co cztery-sześć godzin. Lek można stosować u dzieci od urodzenia.

Jeżeli paracetamol nie pomaga, to zamiast niego lub równolegle można podać ibuprofen w dawce według zaleceń na opakowaniu. Nie należy go jednak stosować w przypadku wymiotów lub biegunki, w zakażeniach układu moczowego i w ospie wietrznej.

Jako środek prewencyjny - przed szczepieniem lub pobraniem krwi – możecie stosować lek miejscowo znieczulający, który ograniczy ból towarzyszący wkłuciu igły. Lek dostępny jest w wygodnej formie plastra, który wystarczy nakleić na skórę na około godzinę przed planowanym zabiegiem. Plaster jest dostępny w aptece bez recepty. Badania przeprowadzone z użyciem plastra wykazały, że dzieci, u których zastosowano znieczulanie w mniejszym stopniu odczuwały ból i płakały krócej – warto więc sięgnąć po rozwiązanie, które pomoże Twojemu dziecku w trakcie stresujących momentów np. podczas szczepienia.

Na koniec zapamiętajcie, że środki przeciwbólowe w dawkach i postaciach używanych przez dorosłych są niebezpieczne dla dzieci, a aspiryny pod żadnym pozorem NIE DAJE się dla dzieciom poniżej 12. roku życia, bo może wywołać bardzo groźny zespół Reya (ciężkie uszkodzenie wątroby i mózgu). Podanie środków przeciwbólowych może także zamazać obraz choroby i utrudnić lekarzowi jej rozpoznanie, dlatego musicie rozsądnie stosować te środki bez nadzoru lekarskiego.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.