Jak przygotować dziecko do nowego etapu? Żłobek krok po kroku

Co warto wiedzieć, zanim zaczniecie szukać żłobka dla swojego dziecka?

Rekrutacja

  • Nie ma ścisłych, ogólnopolskich wytycznych dotyczących rekrutacji dzieci do żłobków.

W niektórych miastach, np. w Warszawie i w Lublinie, istnieją miejskie zespoły żłobków, w innych miejscowościach działają pojedyncze placówki. Informacje o tym, jak wygląda rekrutacja w twojej miejscowości, znajdziesz w urzędzie miasta lub gminy. Możesz także zapytać o to bezpośrednio w wybranym przez ciebie żłobku. Warto udać się tam kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. W niektórych miastach lista oczkujących na miejsce liczy nawet 600 osób, a rodzice zapisują dzieci do placówki już kilka dni po urodzeniu. Zapisy trwają przez cały rok, ale każdy żłobek (lub zespół żłobków) ma własne terminy i zasady rekrutacji. Warto znać je wcześniej. Niektóre placówki przyjmują dzieci po ukończeniu przez nie 20. tygodnia życia,  inne wymagają, by maluch miał skończone 12 miesięcy.

Nakrywacie wózek pieluszką? To może skończyć się wizytą w szpitalu. Sprawdziliśmy, jak bardzo się nagrzewa

Nastawienie to podstawa

  • Pójście dziecka do żłobka to sytuacja nowa dla rodziców i dla dziecka.

Rodzic, który był w domu z maluchem, przeważnie wraca wtedy do pracy, a porządek dnia wymaga poukładania na nowo. To normalne, że stresuje was nowa sytuacja,
ale pamiętajcie, że dzieci uczą się przez obserwację. Jeśli widzą i słyszą, że mama i tata traktują żłobek jak zło konieczne, podświadomie też będą go tak postrzegać. By zminimalizować stres związany z czekającymi was zmianami, warto się dobrze do nich przygotować.

Rytm dnia

  • Kilka tygodni przed rozpoczęciem przygody ze żłobkiem sprawdź, jak wygląda rytm dnia w placówce, a następnie staraj się dostosować rozkład dnia dziecka do obowiązującego w niej harmonogramu.

Nie chodzi o to, żeby z zegarkiem w ręku pilnować pory drzemki, ale maluchowi będzie łatwiej zasnąć w żłobku, gdy w domu drzemie o podobnej godzinie.

Opłaty

  • W żłobkach publicznych wysokość opłat za pobyt oraz wyżywienie dziecka ustala urząd gminy lub miasta.

W żłobkach prywatnych - sam żłobek. W niektórych placówkach możliwe jest częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat. Warto dopytać o to podczas wizyty w żłobku.

Posiłki

  • Jeśli w żłobku obiad jest rozłożony na dwie części - np. zupa jest podawana przed drzemką, a drugie danie po wybudzeniu - zacznij serwować posiłki według zbliżonego schematu.

Zapytaj także o to, czy dzieci są karmione, czy zachęcane do tego, by jadły samodzielnie; czy do karmienia zawsze zakłada się im śliniak lub fartuszek. Wszystkie te drobne elementy warto wdrażać w domu.

W żłobku powinno być także dostępne tygodniowe menu. Organizatorzy żywienia zbiorowego w żłobkach (intendenci, kierownicy, dyrektorzy) odpowiadają za zapewnienie w nich pełnowartościowych posiłków. Żłobkowa dieta powinna być zgodna z normami żywienia, jakie w 2017 roku zaktualizował Instytut Żywności i Żywienia.

Pożegnanie

  • Nie zostawiaj dziecka w żłobku bez pożegnania.  

Możesz powiedzieć: "Idę do pracy. Wrócę po ciebie po drzemce/po obiedzie/po podwieczorku". Przykucnij przed dzieckiem, przytul je i pomachaj, wychodząc. Nie przedłużaj pożegnania. Nie okłamuj dziecka, że za chwilę wrócisz. Staraj się nie zawieść jego zaufania. Jeśli obiecałaś/eś, że odbierzesz go po obiedzie, dotrzymaj słowa.

Adaptacja 

  • Opowiadaj dziecku o żłobku. Nie obiecuj jednak, że będzie tam wspaniale. 

Nie stwarzaj nadmiernych oczekiwań, ale także nie traktuj pójścia do żłobka jako kary. Dzieci są różne: jedne szybko adaptują się w nowym miejscu, drugie potrzebują nawet kilku miesięcy. Daj dziecku czas na adaptację i oswajaj je ze swoją nieobecnością stopniowo.

Przeczytaj także: Idę do dzieci

Trochę statystyki

W Polsce działa ponad 3 tys. żłobków (24 proc. to placówki publiczne, 76 proc. –  prywatne). Z opieki żłobkowej w 2017 r. korzystało 154,5 tys. dzieci. To ok. 11 proc. maluchów w wieku żłobkowym. W innych krajach europejskich z jakiejś formy opieki instytucjonalnej korzysta znacznie więcej dzieci do 3. roku życia. W 2015 roku było to np. 44 proc. dzieci we Francji, 50 proc. - w Holandii, a w Danii - aż 74 proc. Listę żłobków i klubów dziecięcych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nie rezygnuj z karmienia piersią

  • Jeśli karmisz piersią, nadal warto to robić.

Choć maluchowi, który dotychczas zasypiał tylko przy piersi, na początku może być trudno usnąć w nowym miejscu, opanuje tę umiejętność szybciej, niż myślisz. W zasypianiu pomoże ulubiona maskotka, kocyk lub kołderka. Zamiast kupować nową pościel do żłobka, weźcie tę, pod którą dziecko spało w domu. Przygotuj się, że szczególnie w pierwszych tygodniach po powrocie ze żłobka dziecko może częściej żądać piersi. Bliskość, jaką daje karmienie piersią, ukoi jego emocje.

Mamie karmiącej, która wraca do pracy, przysługują przerwy na karmienie piersią. Są one wliczane do czasu pracy i należy się za nie pełne wynagrodzenie. Przywilej ten dotyczy kobiet zatrudnionych przynajmniej na 4 godziny dziennie. Jeśli czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, kobiecie przysługuje jedna, 30-minutowa przerwa. Jeśli jest dłuższy niż 6 godzin dziennie - dwie półgodzinne przerwy, które, na wniosek pracownicy, można łączyć. Oznacza to, że mama karmiąca piersią, która wraca do pracy na 7/8 etatu, może godzinę później zaczynać lub godzinę wcześniej kończyć pracę. Przerwy są udzielane na cały okres karmienia piersią, na wniosek pracownicy. Pracodawca może zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kobieta karmi, nie może jednak odmówić przyznania przerw.

  • Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, porozmawiaj o tym z opiekunką, kierownikiem żłobka, psychologiem. 

Artykuł pochodzi z wrześniowego numeru magazynu "Dziecko" - znajdziesz go w kioskach i w Kulturalnym Sklepie - kliknij tutaj.

Magazyn Dziecko, wrześniowy numerMagazyn Dziecko, wrześniowy numer materiały redakcji

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA