Zabawy z dwulatkiem - w domu i na świeżym powietrzu

Zabawy z dwulatkiem muszą być dopasowane do jego możliwości, powinny bawić, uczyć, a przede wszystkim być bezpieczne. Zobaczcie nasze propozycje!

Ruch to podstawa

Rozważając sposoby spędzania czasu z dwulatkiem należy przede wszystkim zacząć od tego, że dziecko w tym wieku ma mnóstwo energii, którą musi rozładować. Jest już sprawne fizycznie, ponieważ doskonale opanowało umiejętność siedzenia, chodzenia, a nawet biegania. Mając taki zakres możliwości, siedzenie na miejscu nie będzie dla niego atrakcyjne.

Aby dobrze rozładować rozpierającą energię dwulatka, warto zaproponować mu zabawy na świeżym powietrzu. W końcu nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Na podwórku można nie tylko biegać po placu zabaw, ale również nauczyć dziecko, że to idealne miejsce do wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych, takich jak biegi, ściganie się, podskoki czy przysiady. W tym wieku można zaproponować również dziecku rozpoczęcie nauki jeżdżenia na rowerze lub hulajnodze.

Zabawy ruchowe rozwijają motoryczne zdolności dziecka, a dodatkowo pomagają na zdrowe wyładowanie nadmiaru energii zgromadzonej w ciągu dnia. W efekcie dziecko będzie miało lepszy apetyt i lepszy sen. Ważne jest, by podczas zabaw ruchowych regularnie dostarczać dziecku płyny.

Puzzle

Dwuletni maluch świetnie poradzi sobie z rozmaitymi układankami i puzzlami. Mogą być wykonane z drewna albo z papieru/tektury. Warto dobrać ilość elementów do możliwości dziecka, by nie zniechęcić go od razu zbyt trudną zabawą, która wykracza poza jego możliwości. Puzzle można wykonać również samodzielnie w domu - wystarczy pociąć nożyczkami zdjęcie, pocztówkę czy narysowany obrazek (np. z kolorowanki). Wtedy można utworzyć dowolną ilość elementów.

Koniecznie sprawdź jak zrobić piasek kinetyczny w domu! Twoje dziecko go pokocha:

Zobacz wideo

Tor przeszkód

Dwulatki są bardzo aktywne, nie stanowi dla nich problemu bieganie, skakanie, czołganie się i turlanie nawet przez cały dzień, dlatego dobrym pomysłem jest angażowanie ich w różne zabawy ruchowe. W tym celu można zbudować im tor przeszkód, co jest szczególnie dobrym pomysłem jeśli na zewnątrz jest kiepska pogoda. Tor przeszkód, jak sama nazwa mówi, musi być wyznaczoną trasą, na której umieszcza się przeszkody do pokonania. Do przygotowania przeszkód najlepiej nadają się koce, poduszki, książki, dywan, klocki, kartonowe pudełka, gumowe piłki. Przyda się też lina, sznurek do wyznaczania granic. Przeszkody muszą być oczywiście bezpieczne i dopasowane do możliwości dziecka. Im jest ich więcej, tym lepsza zabawa.

Lepienie

Dla dziecka w tym wieku bardzo atrakcyjne będą również wszelkie zabawy plastyczne. Nie muszą być one oczywiście bardzo wymyślne, a wręcz im prostsze, tym lepsze. Lepienie powinno się odbywać pod czujnym okiem rodzica. W tym celu można kupić gotową masę, jak ciastolina, plastelina, piankolina, czy też modelina. Można też użyć masy przygotowanej samodzielnie – chodzi tu o masę solną lub ciasto na pierogi. Niezależnie od tego, jaką masę wybierzecie, będzie to świetna zabawa, bo ulepić można właściwie wszystko, a jedynym ograniczeniem może być wyobraźnia. Dwulatki lepią zwierzątka, postaci z książek czy bajek, a nawet przedmioty domowego użytku.

„Ciepło - zimno”

To zabawa, która doskonale sprawdza się na każdym etapie życia. Śmiało można powiedzieć, że nadaje się zarówno dla młodszych dzieci, nawet w wieku 2 lat, jak i starszych. Zasady gry są raczej wszystkim znane, ale przypominamy na czym ona polega. Chowamy mały przedmiot i prosimy malucha, aby go znalazł. Gdy dziecko będzie zbliżało się do ukrytego przedmiotu, głośno mówimy „ciepło”, gdy zaś będzie się od niego oddalało, mówimy „zimno”. Dzieci lubią tę zabawę, gdyż szukanie dostarcza dużo emocji, a odnalezienie zagubionych przedmiotów daje dużo satysfakcji. Zabawa ma wartość edukacyjną - pokazuje maluchom, że coś jest nawet wtedy, gdy tego nie widać.

Klocki

Układanie klocków łączy pokolenia - układają je zarówno młodzi, jak i starsi. To doskonała zabawa dla dwuletnich dzieci, dla ich rodzeństwa i rodziców. Do układania klocków można zaangażować całą rodzinę. Do zabawy mogą posłużyć klocki lego z rozmaitymi figurkami, zwierzątkami i akcesoriami, jak też również tradycyjne, drewniane klocki, z których można np. zbudować wysoką wieżę. A potem ją spektakularnie przewrócić. Poprzez umiejętne stawianie klocków i tworzenie budowli maluchy uczą się precyzji.

Zabawy w naśladowanie

Dzieci na co dzień bardzo uważnie obserwują dorosłych, a szczególnie swoich rodziców. Intensywnie przyglądają się temu, co robią ich opiekunowie, jakie wykonują czynności. Warto to wykorzystać do urządzenia zabawy, która nie wymaga dodatkowych atrybutów. Wystarczy, że usiądziemy z dzieckiem naprzeciwko siebie. Zasady gry? Zachęcamy dziecko do powtarzania ruchów wykonywanych przez rodziców czy opiekunów, np. zakrywamy jedno oko. Pokazujemy dziecku, żeby zrobiło to samo, mówiąc o co chodzi i prowadząc jego rękę na swoje oko. Jeśli dziecko pojmie, na czym polega zabawa, można przejść do kolejnego etapu i urozmaicić wykonywanie czynności - np. skakać na jednej nodze albo machać jedną ręką.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.