Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości?
Nocnik dla dziecka jest przedmiotem, dzięki któremu maluch może pożegnać się z pieluchami i rozpocząć trening czystości. Choć jego zakup nie budzi zbyt wielu emocji, warto poświęcić tematowi uwagę i nie kupować nocnika przypadkowego. Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
Nocnik dla dziecka - jaki wybrać?
Nocniki dla dzieci są bardzo różne. Mają tak typowe, jak i wymyślne kształty, a także funkcje. Jaki wybrać?
Najważniejsze, żeby nocnik dla dziecka był po prostu wygodny. Materiał, z jakiego go wykonano, powinien być giętki, a jednocześnie trwały. Nocnik musi być też stabilny i bezpieczny: solidnie wykonany, bez ostrych fragmentów, kantów i małych elementów, które dziecko może oderwać i połknąć. Wybierając nocnik dla chłopca i dla dziewczynki ważniejsza niż kolor jest jego budowa. Nocnik dla chłopca powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie z przodu. Model dla dziewczynki nie musi być bardzo zabudowany.
Aby korzystanie z nocnika było dla dziecka atrakcyjne, można pokusić się o taki, który ma lampki czy melodyjki (uruchamiające się po załatwieniu potrzeby), interesujący design (nocnik w pociągi z ulubionej bajki, nocnik z księżniczkami) bądź ujmujący kształt (na przykład kaczuszki, autka bądź małej muszli klozetowej, która nie tylko super wygląda, ale można w niej uruchomić dźwięk spuszczania wody).
Optymalnym wyborem wydaje się nocnik z wyjmowanym wkładem. W prosty sposób można się pozbyć jego zawartości i umyć zabrudzoną powierzchnię.
Jaki powinien być nocnik dla dziecka? Wygodny w użytkowaniu, łatwy do utrzymania w czystości i na tyle interesujący, by zachęcał malucha do korzystania.
Od kiedy sadzać dziecko na nocnik?
Od kiedy sadzać dziecko na nocnik? Niektóre maluchy zaczynają przygodę z nocnikiem w ósmym czy dziewiątym miesiącu życia, a inne dopiero wówczas, gdy skończą trzy lata. Nie ma reguły. Można pokusić się o stwierdzenie, że większość dzieci świadomie zaczyna korzystać z nocnika zwykle pod koniec drugiego roku życia. Specjaliści są zdania, że większość maluchów jest gotowa do korzystania z nocnika około 18. miesiąca życia.
Jednak wybór odpowiedniego momentu na uczenie dziecka korzystania z nocnika zależy nie tylko od jego wieku. Nie mniej ważny jest poziom rozwoju układu nerwowego oraz to, czy dziecko potrafi kontrolować zwieracze pęcherza oraz odbytu. Myśląc o rozpoczęciu treningu czystości trzeba malucha obserwować. Optymalny moment może nadejść wcześniej lub trochę później, w zależności od stopnia rozwoju i wykształconych umiejętności dziecka.
Kiedy sadzać dziecko na nocnik? Dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika, gdy jego pieluszka codziennie jest sucha przez minimum 2 godziny, maluch rozumie i wykonuje proste polecenia oraz daje znać, kiedy oddaje stolec lub mocz (np. kuca czy chowa się). Inne sygnały to wykazywanie zainteresowania tym, że domownicy udają się do toalety, a dziecko naśladuje zaobserwowane u innych zachowania i czynności. Maluch jest gotowy do treningu czystości także wtedy, gdy pokazuje, że chce, by mu zmienić zabrudzoną pieluszkę. Warto pamiętać, że maluchy najczęściej najpierw sygnalizują chęć zrobienia kupki, a dopiero później siku.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? W nauce korzystania z nocnika bardzo ważna jest gotowość dziecka, ale i nastawienie rodzica. Cierpliwość, wyrozumiałość i konsekwencja to podstawa. Jak zacząć?
Wybierz dzień, w którym dziecko rozpocznie pożegnanie z pieluszką. Ubierz malucha w coś, co łatwo i szybko się zdejmuje.
Sadzaj dziecko na nocnik zawsze, kiedy wydaje ci się, że chce mu się siku lub kupę. Czasem sprawdza się sadzanie malucha na nocnik w regularnych odstępach czasu, także po jedzeniu czy przed spaniem. Obserwuj dziecko, być może zauważysz jakąś prawidłowość w zachowaniu. Może przed załatwieniem się na przykład kuca? W takiej sytuacji szybko podsuń nocnik. Przypominaj, do czego służy. Ważne jest, by nie przetrzymywać dziecka na nocniku i nie zmuszać go do długiego (oraz efektywnego) siedzenia. Nocnik powinien zawsze stać w zasięgu wzroku.
Kluczowe jest, by doceniać starania dziecka, chwalić i nagradzać każdą udaną próbę. Jeśli dziecko zabrudzi bieliznę, nie okazuj złości czy irytacji. Należy uzbroić się w cierpliwość. Nauka sikania czy robienia kupy do nocnika nie powinna być przykrym obowiązkiem i czynnością, która kojarzy się ze stresem i nieprzyjemną atmosferą. Trening czystości jest najbardziej efektywny, gdy jest odbierany przez dziecko jako nowe doświadczenie, mała przygoda i ciekawe wyzwanie.
W nauce korzystania z nocnika pomocne mogą być różne książeczki - edukacyjne czy fabularne, obrazkowe, a także bajki. Choć zwykle przyzwyczajanie dziecka do nienoszenia pieluszek trwa około 6 tygodni, nauka może trwać nawet do 3 miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkim dzieciom - prędzej czy później - udaje się posiąść tę umiejętność.
-
Pilni uczniowie osiągną wysoki wynik. Reszta może pomarzyć. W której grupie jesteś?
-
Joanna Krupa pokazała wózek córeczki. Będziecie zaskoczeni jego ceną
-
Małgorzata Rozenek jest w ciąży. Jeszcze niedawno mówiła nam, że powoli traci nadzieję
-
Najpopularniejsze imiona dla dzieci ostatniej dekady. Teraz to Zuzanna i Antoni, a 10 lat temu?
-
Kim Kardashian przeszła pięć operacji w rok. "Kobiety umierają przez to przy porodzie"
- Dziecko nie chce wypić syropu? Mama ma genialny trik. "Zawsze działa"
- Zasiłek pielęgnacyjny 2020. Komu przysługuje? Ile wynosi? Czy szykują się zmiany?
- Modelka XXL odsłoniła ciążowy brzuch. "Przytyłam 23 kilo". Pozuje w samym staniku i obcisłych leginsach
- Anna Lewandowska: Wchodzenie po schodach powoduje u mnie zadyszkę. Ma na to sposób. Ostrzega ciężarne przed jedną rzeczą
- Dorota Szelągowska szczerze o swojej formie po ciąży: "Ciągle czuję się najgrubszym człowiekiem świata"