Materac dla dziecka - jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Materac dla dziecka powinien być dobrze przemyślanym zakupem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ odpowiedni materac to inwestycja w zdrowy rozwój dziecka. Od tego, na jakim będzie spało, zależy kondycja jego kręgosłupa w przyszłości. Jaki materac dla dziecka jest najlepszy? Z łuską gryczaną, piankowy czy sprężynowy, a może lateksowy? Twardy czy miękki? A może dwustronny? Jak wybrać najlepszy?

Jaki materac dla dziecka?

Materac dla dziecka nie może być przypadkowy - używany czy kupiony tylko dlatego, że miał bardzo niską cenę. To ważne, ponieważ musi zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupa, a i być na tyle elastyczny, by móc dostosowywać się do zmieniającej się pozycji podczas snu. Kupując materac dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Zobacz wideo

Materac dla dziecka - twardy czy miękki?

Materac dla dziecka nie może być ani za twardy, ani za miękki. Optymalnym rozwiązaniem jest ten o średniej twardości. Twardy model nie pozwala dziecku wybrać wygodnej pozycji spania i uciska kręgosłup. Zbyt miękki z kolei sprawia, że młody człowiek się w nim zapada, a przecież jego kręgosłup musi być równomiernie podparty na całej długości.

Stopień twardości powinien być dobrany do wagi dziecka. Musi być na tyle elastyczny, by dawać ciału podparcie w odpowiednich miejscach. Trzeba pamiętać, że dziecięcy kręgosłup nieustannie się kształtuje, a odpowiednie podłoże do spania zapobiega powstawaniu wad postawy i zwyrodnień.

Materac dla dziecka - wymiary

Materace dla najmłodszych użytkowników są dostępne są w rozmiarach 120×60 oraz 140×70, zwykle mają grubość około 10 cm. Materac jest optymalny, jeśli jest co najmniej 20 cm dłuższy niż dziecko.

Jeśli starszak wyrósł z materaca dziecięcego, należy zakupić model młodzieżowy bądź taki, z którego mogą korzystać również dorośli. Większe materace mają różną szerokość - 80, 90 czy 120 cm i długość 200 cm, choć zdarzają się również materace krótsze – 180 czy 190 cm.

Rodzaje materaców dla dziecka

Rodzice, którzy przymierzają się do kupienia materaca dla dziecka, często zastanawiają się: materac dla dziecka piankowy czy sprężynowy. Ale możliwości wyboru jest znaczenie więcej.

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów materaców dla dzieci w każdym wieku. Te różnią się między sobą nie tylko grubością, wielkością czy stopniem twardości, ale i zastosowanym wkładem, a co za tym idzie także ceną. Ponieważ nie istnieje materac idealny dla wszystkich, warto przyjrzeć się każdemu typowi i wybrać taki, który wydaje się najlepszy.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • materace z pianki poliuretanowej. Zaletą jest niska cena i to, że cechują się dobrą wentylacją oraz swobodnym dostępem powietrza. Wadą fakt, że po pewnym czasie użytkowania, pod wpływem ciężaru ciała, mogą się odkształcać,
  • materace z pianki termoelastycznej. Komfortowe, dopasowujące się do sylwetki, ponieważ pianka reaguje na zmiany temperatury. Niestety jest to dość drogie rozwiązanie,
  • materace z wkładem z surowców naturalnych, takich jak kokos, gryka czy trawa morska, choć mogą występować w różnej konfiguracji: jako materace piankowo-kokosowe czy gryczano-kokosowe (materac dla dziecka dwustronny to szczególnie dobre rozwiązanie dla najmłodszych). Choć ten rodzaj materaców jest najchętniej wybierany, należy mieć na uwadze, że taki wkład może uczulać. Nie bez znaczenia jest, że pod wpływem wilgoci mogą się w nim wytwarzać grzyby i pleśnie, które są szkodliwe, wywołują alergie,
  • materace lateksowe. Są elastyczne, dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Wykonano je z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Ich zaletą są naturalne właściwości antybakteryjne, wewnętrzne kanaliki zapewniające właściwą wentylację oraz trwałość. Nie każde dziecko może ich używać ze względu na uczulenie na lateks,
  • materace sprężynowe (bonellowe). Materace sprężynowe dobrze dopasowują się do sylwetki i są odporne na odkształcenia. Konstrukcja ze sprężyn otoczona jest pianką poliuretanową.

Materac dla dziecka - o czym jeszcze pamiętać?

Kupując materac dla dziecka warto pamiętać, by:

  1. Nie kupować materaca używanego. Nie sprawdzi się też ten, na którym spało starsze rodzeństwo. To nie tylko niehigieniczne, ale i niezdrowe za sprawą powstałych podczas używania przez inne dziecko krzywizn i zagłębień. Taki materac zwiększa też ryzyko przegrzania dziecka, które się w nie zapada. Specjaliści donoszą, że u niemowląt spanie na używanych, wysłużonych i zbyt miękkich materacach zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS (syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej),
  2. Zainwestować w pokrowiec, który chroni materac przed zabrudzeniem oraz ewentualnym zmoczeniem,
  3. Materac posiadał stosowne atesty i certyfikaty, dzięki czemu będzie mógł bezpiecznie wypełniać swoje zadanie. Bezpieczeństwo składników z których wykonany jest materiał gwarantują atesty: PZH, EKO-TEX, "Bezpieczny dla dziecka" lub pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.
Więcej o:
Copyright © Agora SA