Klocki konstrukcyjne - jakie i dla kogo? Dlaczego warto?

Klocki konstrukcyjne to zabawki, które dzieci uwielbiają. Nie mniej zachwytu wzbudzają u rodziców, którzy doceniają ich walory edukacyjne. Jakie są zalety klocków konstrukcyjnych? Na czym polega ich istota i fenomen? Jakie i jak je kupić?

Klocki konstrukcyjne mają precyzyjne kształty i taką technologię montażu, że pozwalają nie tylko wykreować własny świat, wdrożyć w życie swój autorski projekt, ale i odtworzyć rzeczywistość. Ktoś powiedział, że klocki konstrukcyjne to wyższa szkoła jazdy. I miał rację - to większa trudność, ale i większe możliwości.

Zobacz wideo

Klocki konstrukcyjne - dlaczego warto?

Klocki konstrukcyjne mają wiele zalet. W fascynujący oraz kreatywny sposób wypełniają czas i pozwalają odkrywać pasję tworzenia. Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą cierpliwość i precyzję, ale i poszerzają horyzonty: dzięki klockom konstrukcyjnym dzieci poznają prawa fizyki czy matematyki, jak również zasady, które dorosłym wydają się oczywiste, choć dla nich takie nie są.

Ale nauka i rozwój poprzez zabawę to nie wszystko. Klocki ćwiczą motorykę małą, czyli wzmacniają sprawność palców i rąk. Dziecko wciskając klocki, dopasowując je do siebie, tworząc rożne konstrukcje, ćwiczy mięśnie, ale i główkuje. Budowanie z klocków konstrukcyjnych to trening zręczności, rozwój inteligencji, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz inwestycja w wyobraźnię przestrzenną.

Zabawa klockami konstrukcyjnymi to także nauka planowania i realizacji planów. Wymyślanie, planowanie, budowanie, kreowanie nowych konstrukcji z rozsypanych, ułożonych przypadkowo elementów nie tylko uczy i bawi, ale wywołuje poczucie sprawstwa. To wspaniała inwestycja we wszechstronny rozwój dziecka.  To dlatego klocki są jedną z najbardziej rozwijających zabawek, jakie można podarować dziecku.

Klocki konstrukcyjne - plastikowe, drewniane i metalowe

Najbardziej zaawansowanymi klockami są te wykonane z metalu (także magnetyczne), ponieważ są z reguły małe, wymagają cierpliwości i konstruktorskiego zacięcia. Są dość skomplikowane w układaniu, choć realizacja takiego projektu dostarcza wiele satysfakcji.

Plastikowe klocki konstrukcyjne są bardzo popularne zarówno dla maluchów, jak i dla starszaków. Wiele zależy od ich wielkości i sposobu montażu. Z najprostszą formą poradzą sobie nawet kilkunastomiesięczni konstruktorzy, ponieważ klocki są duże i proste, a i montuje się je w niewymagający sposób (na przykład na magnes lub na wcisk). Od kiedy klocki konstrukcyjne plastikowe? Sprawdzą się w rączkach nawet rocznych maluchów (trzeba jednak wybrać takie, które nie dadzą się połknąć). Bardziej skomplikowane zestawy są przeznaczone dla dzieci starszych - przedszkolaków i inżynierów w wieku szkolnym.

Drewniane klocki konstrukcyjne są wariantem pośrednim - są większe niż metalowe, ale bardziej skomplikowane w użytkowaniu niż najprostsze wersje plastikowe. Układając je najczęściej trzeba się posiłkować drewnianymi śrubkami, nakrętkami i prostymi narzędziami. Poradzą sobie z nimi już przedszkolaki.

Klocki konstrukcyjne - jak kupić?

Klocki konstrukcyjne są różne: plastikowe, drewniane, metalowe, magnetyczne, małe i duże, proste i wymagające, tanie i drogie. Czym się kierować, dokonując wyboru? Przede wszystkim należy myśleć o dziecku i zadbać, by klocki:

  • były odpowiednie do wieku. Kupione "na wyrost" mogą zniechęcić, ponieważ bywają zbyt skomplikowane i trudne do ułożenia, z kolei te "za małe" mogą okazać się zwyczajnie nudne. Mało prawdopodobne jest, by klocki konstrukcyjne dla 5 latka były interesujące dla konstruktora w wieku szkolnym. Poza tym za małe elementy oraz skomplikowany sposób montażu mogą nie tylko studzić zapał, ale i stwarzać zagrożenie. Ponieważ klocki konstrukcyjne z zasady są bardziej skomplikowane, wymagają więcej cierpliwości i precyzji, poziom ich trudności powinien być dostosowany do wieku dziecka. Warto sugerować się wskazówkami producenta oraz wiekiem (informacja na opakowaniu).
  • wpisywały się w zainteresowania dziecka. Kupując je nie warto sugerować się etykietami "klocki konstrukcyjne dla dziewczynek" czy "klocki konstrukcyjne dla chłopców". Nie każda dziewczynka stroni od autek, tak jak nie każdy chłopiec ma bzika na punkcie wyścigówek czy dźwigów,
  • były atrakcyjne, ładne i zachęcały do kreatywnej zabawy. Istotny jest również ich sposób wykonania i wykończenia,
  • były bezpieczne, posiadały stosowne atesty i certyfikaty (zarówno materiał, z jakiego je wykonano, jak i farby, którymi je pokryto).

Podsumowując - najlepsze klocki konstrukcyjne dla dziecka to takie, które są odpowiednie do wieku, potrzeb, umiejętności i zainteresowań, są bezpieczne i atrakcyjne. Dla kogo są klocki konstrukcyjne? Dla małych i dużych, dla dziewczynek i chłopców, dla dzieci i dla dorosłych. To fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA