1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

8 sposobów, aby twoje dziecko było pewne siebie

Wysoka samoocena to paszport dziecka do psychicznego i społecznego szczęścia. To fundament jego dobrego samopoczucia i klucz do sukcesu w dorosłym życiu.

Popraw swoją samoocenę

Pamiętajmy, że źródłem zdrowej pewności siebie dziecka są głównie rodzice. To, jakie zdanie ma maluch na swój temat wpływa na jego zachowanie. Gdy dziecko lubi siebie i czuje się wartościowe rzadziej ma problemy z zachowaniem. Nie oznacza to, że masz wychować aroganta czy narcyza - raczej pokazać mu i podkreślić jego mocne punkty oraz pracować nad słabszymi.

Ulecz problemy z przeszłości, jeśli je masz. Pamiętaj, że dobra samoocena to rzecz nabyta, a nie odziedziczona i masz wpływ na to, jaką będzie miało twoje dziecko. Nie obwiniaj za bardzo swoich rodziców, prawdopodobnie starali się być najlepszymi rodzicami jakimi potrafili. Ułóż listę zachowań rodziców, które zwiększały twoje poczucie własnej wartości i takie, które je obniżały. Staraj się przełamać te negatywne scenariusze.

O tym, jak mądrze wspierać dzieci, przeczytasz w książkach Jespera Juula >>


Bądź pozytywnym zwierciadłem swojego dziecka

Pokazuj dobre emocje, chwal i doceniaj, aprobuj. Dziecko przegląda się w twoich reakcjach na swoje zachowanie jak w lustrze. Jeśli jego potrzeby i opinie są dla ciebie ważne, ono samo też tak będzie się czuło. Pamiętaj, że dziecko kocha się za to kim jest, a nie jakie ma sukcesy na koncie i jak bardzo można się nim pochwalić.

Baw się z dzieckiem

Dzięki zabawie poznajesz je i siebie samego. Przekazujesz malcowi komunikat "Jesteś wart mojego czasu i uwagi, jesteś wyjątkowy". Nie traktuj tych chwil jako obowiązku, ale inwestycję w dobry rozwój twojego malucha. Pozwól mu wymyślić czy wybrać rodzaj zabawy. Na zmęczonych i zestresowanych rodziców wspólny śmiech w towarzystwie dziecka zadziała też terapeutycznie. Skorzystają na tym obie strony.

Pomóż mu odkryć jego talent

Gra na instrumencie, taniec, sport a może majsterkowanie? Każde dziecko ma w sobie jakieś zdolności, smykałkę do czegoś, co warto odszukać i wykorzystać w budowaniu jego dobrego samopoczucia. Możesz stworzyć w domu waszą własną Wall of Fame, czyli  Ścianę Sławy, na której będziesz prezentować jego osiągnięcia - namalowaną laurkę, kolejny stopień harcerski, medal sportowy czy puchar "Dla najlepszego brata na świecie". Każdy jest w czymś dobry i powinien to wiedzieć.

Naucz dziecko pokazywać, a nie tłumić emocje

W ten sposób dowie się, że ma prawo do swoich prawdziwych uczuć. Nie zawsze musi być "pod linijkę", jak każdy może mieć gorszy dzień, czegoś nie lubić, z czymś się nie zgadzać i nadal jest kochane i akceptowane. Nie znaczy to, że może wpadać w furię z byle powodu - gdy coś mu się nie spodoba albo będzie nie po jego myśli.

Porzuć etykietki

Jeśli jest alergikiem, nie podkreślaj tego na każdym kroku i w każdych okolicznościach, nie pozwól, by czuło się zaszufladkowane, określone przez chorobę, cechę charakteru, czy z innego powodu. Inaczej samo też będzie myślało o sobie w taki sposób, czuło inne lub gorsze.

Przydziel mu obowiązki

Dziecko czuje się docenione, gdy wykona jakieś zadanie, nauczy się nowej czynności i zostanie pochwalone. Łatwiej uwierzy w swoją wartość, jeśli dostanie jakieś domowe obowiązki stosowne do wieku i możliwości. Posłanie łóżka, pomoc w przygotowaniu posiłku, wstawienie naczyń do zmywarki czy opieka nad domowym zwierzakiem uczą dojrzałości i odpowiedzialności. Przede wszystkim ukształtują jego wiarę w siebie.

Spraw, by było związane z domem

Pomóż dziecku nabywać mądrość życiową w domu, a nie na ulicy. Kontroluj z kim się spotyka i przyjaźni, kto ma na nie wpływ. Spraw, by wasz dom był przyjazny dla jego przyjaciół i mógł ich tam zapraszać. Zbuduj z dzieckiem więź, by zawsze czuło, że w domu ma bazę i nie musi szukać uznania i akceptacji na podwórku czy w podejrzanym otoczeniu. Pewne siebie i asertywne łatwiej odmówi głupim propozycjom.

O tym, jak mądrze wspierać dzieci, przeczytasz w książkach Jespera Juula >>

Więcej o:
Komentarze (25)
8 sposobów, aby twoje dziecko było pewne siebie
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 121 razy 115

  Wysoka samoocena jest dobra gdy idzie w parze z kultura. W polaczeniu z chamstwem jest nieszczesciem dla otoczenia.

 • mendigo

  Oceniono 47 razy 43

  Chyba adekwatna samoocena to paszport do szczęścia. Wysoka ocena niemająca pokrycia w rzeczywistości to akurat sposób na frustrację i złe relacje społeczne, czyli nieszczęście innymi słowy.

 • sselrats

  Oceniono 38 razy 34

  Ludzie z niska samoocena nie widza kolejnych slajdow.

 • Zofia Kotkiewicz

  Oceniono 25 razy 23

  Państwo nie rozumieją definicji wysokiej samooceny. Wysoka samoocena to szacunek dla siebie i innych i asertywna postawa. Braki w samoocenie stanowią przeszkodę w rozwoju osobistym,w osiaganiu sukcesow, w realizacji zawodowej,w tworzeniu zdrowych, satysfakcjonujących relacji z ludzmi, wspolprawcownikami, podwładnymi. Niska samoocena jest przyczyną wielu ludzkich nieszczęszczesc i zaburzen osobowości i jest zwiazana z niewodolnymi wychowawczo środowiskami. TO co Panstwo nazywaja wysoka samoocena- chamstwo, pyszalkowatosc, egocentryzm, narcyzm itd to są przejawy niskiej samooceny własnie...

 • skasowana

  Oceniono 58 razy 14

  "Wysoka samoocena to paszport dziecka do psychicznego i społecznego szczęścia. To fundament jego dobrego samopoczucia i klucz do sukcesu w dorosłym życiu."

  Szczególnie kiedy wysokosamooceniające sie dziecko, już dorosłe - wysyła setki CV i nie znajduje pracy albo znajduje i dowiaduje się, ze jest durne (na ogól jest) i powinno zacząć się uczyć od nowa. Nie szkodzi, ma dobre sampoczucie, to wystarczy.

  Wysoka samoocena, Pani Autorko, to bzdura. Powinna być OBIEKTYWNA samoocena. I faktycznie jesli dziecko ma podstawy by była "wysoka" - wtedy w porzadku. Niestety,przeważnie NIE MA, poniewaz samoocena dziecka oparta jest na tym, ze jest super z urodzenia, że własciwie nic nie musi robić bo i tak jest genialne. Nawet rząd wspiera rodziców w tym słusznym dziele i kategorycznie nie pozwala na pozostawienie dziecka w tej samej klasie mimo ewidentnych braków czyli pospolitego nieuctwa i lenistwa.

 • Zofia Kotkiewicz

  Oceniono 12 razy 12

  "Wysoka samoocena jest dobra gdy idzie w parze z kultura. W polaczeniu z chamstwem jest nieszczesciem dla otoczenia." - wówczas nie jest to wysoka samoocena-lecz maskowanie niskiej -wysoka samoocena to traktowanie siebie na równi z innymi, to szacunek do siebie i innych - jesli taki warunek nie jest spelniony to mamy do czynienia z niska samoocena i próbami jej ukrycia pod płaszczem agresji

 • sapiens_h

  Oceniono 18 razy 8

  A może jednak zdrowa samoocena? Bo ta wysoka może rozpaść się w proszek na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej (bo na studiach przyjdzie mamcia z papciem i już ustawią doktoranta, jak należy dzieciątko traktować). Proszę zresztą zauważyć, że im więcej pitolenia o szczęśliwym dzieciństwie, wysokiej samoocenie, dostosowaniu się otoczenia do dziecka itd. tym więcej informacji o depresjach młodych ludzi i próbach samobójczych nawet u nastolatków. No cóż, psycholodzy urabiają sobie przyszłych pacjentów...

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 24 razy 8

  Dla mnie, samoocena im wyższa tym lepsza. Problemem jest, że miliony rodziców nawet nie wie co to jest samoocena! To powoduje, że dzieci dorastają bez samooceny! A to ma zabójczy efekt na ich osobowość. Jest zatem ogromnie ważne, by dzieci od małego rozwijały talenty w swoich pociechach! Mam tu na myśli takie talenty, które wyolbrzymiają dobre samopoczucie, a więc samoocenę, jak na przykład idealna dykcja, intonacja głosu, śpiew i muzyka. Ale to jeszcze nie wszystko. Te zdolności nie posłużą do niczego, jeżeli dziecko nie będzie nauczone moralności i tego, ze przed złem trzeba się bronić ... bo zło istnieje! I to jeszcze za mało. Otóż miliony rodziców, w Polsce i na świecie, zapomina ostrzec ich dzieci, że nie wszyscy ludzie obcy są źli! Takie dzieci same urosną na złych, dyskryminujących ludzi woląc złych ale znajomych, niż świętych ale nieznajomych! Tak właśnie rodzi się dyskryminacja klasowa!

 • celinawiktoria

  Oceniono 14 razy 8

  dlaczego nie przechodzi do numeru 2?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX