Dobra niania

Szukacie opiekunki do dziecka? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią osobę i jak mądrze ułożyć z nią wzajemne relacje.

Znaleźć odpowiednią nianię nie jest łatwo. Często po lekturze artykułów czy forów internetowych mamy określone wymagania i założenia, na przykład: "Jeśli nie umyje rąk, to ją skreślam" albo "Jeśli nie zacznie bawić się z dzieckiem, to znaczy, że nie lubi dzieci". Tylko że dla wielu osób wejście do czyjejś łazienki zaraz po przekroczeniu progu mieszkania stanowi nietakt, a branie przez nieznajomą osobę dziecka na ręce może naruszać jego poczucie bezpieczeństwa. Nic w tym złego, jeśli maluch najpierw poprzygląda się nowej cioci z daleka.

Pułapki pamięci

Planując rozmowy kwalifikacyjne z kandydatkami na nianię, warto brać pod uwagę, że znaczenie ma np. kolejność spotkań. Często najlepiej zapamiętujemy pierwsze i ostatnie spotkanie, bo taka jest natura naszej pamięci. Trzeba też wziąć pod uwagę naszą wydolność i "pojemność na nowości" malucha. Jeśli kilka razy dziennie zafundujemy mu kontakt z kolejną nową osobą, nie dziwmy się, gdy dziecko zacznie uciekać lub reagować płaczem na dzwonek u drzwi. Wtedy naprawdę trudne może się okazać określenie, którą z niań mały podopieczny mógłby polubić. Być może właśnie tę, której już nie chciał widzieć.

Dobra opieka. Czyli jaka?

Najważniejsze, żeby maluch był przy niani bezpieczny. Już na etapie wstępnej rozmowy możemy się zorientować, czy opiekunka rozumie bezpieczeństwo dziecka podobnie jak my. Warto zapytać, co by zrobiła w sytuacji, gdy malec spadnie z drabinek na placu zabaw, albo też jak wyobraża sobie przygotowanie posiłku dla dziecka, mając pod opieką raczkującego szkraba. Dobrym znakiem jest, jeśli kandydatka pyta o to, jak my radzimy sobie w podobnych sytuacjach.

Dobra relacja z nianią

Zapewnienie bezpiecznych warunków to także sprawa dobrej relacji z opiekunką. Szukajmy dla dziecka osoby ciepłej, przewidywalnej, cierpliwej. Jak to sprawdzić? Pytać i obserwować. Rodzicom chcącym jak najwięcej wiedzieć przyda się lista pytań, które warto zadać kandydatce na nianię oraz jej poprzednim pracodawcom (jeśli opiekunka ma referencje). Wiele da nam także obserwacja, jak niania się zachowuje i jak nasze dziecko na nią reaguje. W relacji z malcem istotna jest uważność, reagowanie na sygnały płynące od dziecka, okazywanie zainteresowania, inicjowanie kontaktu z maluchem. Ważne, żeby niania lubiła dzieci, dziecięce zabawy, była osobą pogodną. Dla niektórych rodziców będzie liczyła się spontaniczność i energiczność, dla innych przeciwnie - spokój i opanowanie.

Warto też zaufać odczuciom. Jeśli nowa osoba wzbudza nasze zaufanie, łatwiej będzie powierzyć jej własne dziecko. Jeśli jednak od początku mamy duże wątpliwości - nie rokuje to dobrze dla dalszej współpracy. Niekiedy nie chodzi o brak kompetencji kandydatki na nianię. Zdarza się, że nasze wątpliwości mają głębsze źródło we własnych wcześniejszych doświadczeniach (np. niania przypomina nam kogoś) czy różnicach osobowościowych.

Pierwsze dni z opiekunką

Bez naszej pomocy nowej opiekunce będzie trudno. Jeśli nie wprowadzimy jej w rytm dnia i przyzwyczajenia dziecka, narazimy też malca na wiele frustracji. Zwykle dobrze jest, jeśli pierwsze dni spędzamy razem z nianią i z dzieckiem. W tym czasie opiekunka może obserwować i uczyć się od nas domowych zwyczajów. My natomiast obserwujemy opiekunkę. Taki "okres próbny" może pomóc wszystkim i jest dobrą okazją, by pokazać dziecku, że niania to osoba, którą akceptujemy.

Podczas pierwszych spotkań przyjrzyjmy się, czy opiekunka uważnie śledzi, co się z dzieckiem dzieje. Czy asekuruje je w trudniejszych momentach, np. podaje rękę podczas przechodzenia przez próg, usuwa groźne przedmioty z otoczenia malca, informuje nas o wszelkich urazach? Jeśli tak jest, można powiedzieć, że zapewnia dziecku bezpieczeństwo fizyczne.

Być na bieżąco

Gdy wreszcie niania i dziecko zostaną sami, chcemy mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności. To naturalne - przecież tu chodzi o nasze dziecko. Mając na względzie budowanie dobrych relacji z nianią, warto ustalić, jakich informacji oczekujemy od niej po powrocie do domu i w których sprawach ma się z nami konsultować telefonicznie. Gdy coś nie gra, możemy odwoływać się do tych ustaleń lub zmieniać je.

Wybór niani

Niekiedy zamieszanie związane z poszukiwaniem niani nie wynika z dużej liczby chętnych czy różnorodności kandydatek.

Jeśli pojawiają się nieustanne "zwroty akcji" (np. jednego dnia prowadzimy rozmowę z kandydatką, a następnego kolejny raz dyskutujemy "czy aby na pewno potrzebna nam niania"), to sygnał, że należy wrócić do samego początku, czyli przyjrzeć się jeszcze raz decyzji. Czy rzeczywiście potrzebujecie pomocy niani? Świadomie podjęta, przemyślana decyzja wyznacza kierunek dalszych działań.

Przygotuj się do spotkania z przyszłą nianią

(Przed spotkaniem z kandydatką na nianię ustalcie wspólnie, co jest dla was najważniejsze. Czy szukacie opiekunki z doświadczeniem, czy młodej, energicznej studentki? Czy chcecie, żeby niania zajmowała się dzieckiem "po waszemu", czy według własnych doświadczeń i przekonań? Jakie wartości w wychowywaniu dziecka są dla was najważniejsze?

(Dopytajcie opiekunkę o jej oczekiwania i plany. Dla dziecka stanie się ona wkrótce jedną z najważniejszych osób, dlatego panie, które szukają pracy na pół roku albo "do wakacji", nie są odpowiednimi kandydatkami.

(Zaobserwujcie, jak dziecko reaguje na potencjalną nianię. Czy ta reakcja różni się od innych spotkań z nowo poznanymi osobami?

(Podczas spotkania zwróćcie uwagę na własne uczucia. Spokój, zaufanie, zaciekawienie dobrze rokują.

(Jeśli to możliwe, bądźcie obecni podczas rozmowy oboje - mama i tata. Będziecie mogli wymienić się wrażeniami i wspólnie podjąć decyzję o zatrudnieniu niani.

(Dajcie sobie i przyszłej niani czas na podjęcie decyzji. Może warto spotkać się drugi i trzeci raz, zanim zawrzecie umowę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA