Zachęcanie do rozwoju

Gdy dziecko wyrusza, by poznać świat poza swoim kocykiem, rodzice stają przed wielkim wyzwaniem. Trzeba pozwolić odkrywać prawa fizyki, zapewnić bezpieczeństwo, dać wolność, a także... ocalić swoją równowagę psychiczną.

Ważne, żeby chroniąc malca przed ewentualnymi zagrożeniami, nie zarazić go swoim niepokojem i dać mu możliwość radosnego zaspokajania ciekawości.

Na co pozwalać

Jeśli maluch będzie co chwila słyszał: "nie ruszaj!", "nie dotykaj", "nie wchodź", zlekceważy wszelkie przestrogi.

Zresztą powodem wielu zakazów jest raczej nasz pośpiech, brak cierpliwości, niechęć do sprzątania, nieuzasadnione obawy, a nie rzeczywiste zagrożenie zdrowia czy życia dziecka. Na wiele rzeczy możesz maluchowi pozwolić.

W kuchni

- W najniższej szufladzie trzymaj same bezpieczne, fantastyczne przedmioty: łyżki cedzakowe, sitka, pokrywki blaszane, garnki, plastikowe pudełka, rękawice kuchenne... Maluch zajmie się tym wszystkim, gdy będziesz szykować obiad.

- Możesz trzymać w kuchni kilka pustych butelek po wodzie mineralnej - tocząc się, wydają cudowne dźwięki.

- Świetną zabawką mogą też być dobrze zamknięte plastikowe przezroczyste pojemniki z płatkami śniadaniowymi. Nie tylko grzechoczą, ale też wyglądają fascynująco.

- Daj dziecku czasami nasycić zmysł dotyku - pozwól mu zanurzyć rączkę w kaszę, mąkę, groch, połaskocz je koperkiem, nie zabraniaj dotykania (czystymi rączkami) chleba, ciepłego makaronu, grzebania łyżeczką w jogurcie, rzeźbienia w maśle... Nie pozwalaj tylko na macanie surowych jaj (mogą być źródłem zakażeń salmonellą), mięsa, ryb.

W łazience

- Daj maluchowi pod twoją kontrolą bawić się wodą, prysznicem, przelewaniem z pełnego w próżne. Łazienka może być doskonałym miejscem zabawy. Dzieci uwielbiają "mokrą robotę" - mieszanie w misce z praniem (pozwól na to, ale przed dodaniem proszku), podlewanie małą konewką kąpiącej się mamy, mycie zabawek. Nie broń mu tego, ale czuwaj nad jego bezpieczeństwem.

- Daj się bawić gąbkami, myjkami, ręcznikami.

- Razem sortujcie pranie, pakujcie ubrania do pralki, a potem obserwujcie, jak wirują w bębnie.

W całym mieszkaniu

- Nie wyrywaj dziecku z rączek książek, gazet, folderów. Ucz je raczej, że nie wolno ich niszczyć, ale można je oglądać. Jeśli na jakichś książkach szczególnie ci zależy, przenieś je na górne półki, na dolnych pozostaw te bardziej odporne na zniszczenia. Możesz też mówić dziecku: "To są książki mamy i taty, a ty masz swoje", i zachęcać je do lektury z obrazkami. Podziwiajcie też wspólnie zdjęcia w albumach, nazywajcie znajome postacie.

- Nie zabraniaj rozpoznania zawartości szuflady z bielizną, podziwiania kolekcji muszelek itp. Jeśli jednak maluch ogląda małe przedmioty, bądź cały czas przy nim.

- Jeśli dziecko lubi oznaczać poznawane właśnie rewiry, rysując na meblach i ścianach kredkami, ucz je, że rysuje się tylko na kartkach (daj mu ich dużo). Kup koniecznie łatwo zmywalne, nietoksyczne kredki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

- Jeśli dziecko zaczęło wchodzić na wyższe piętra mieszkania (kanapy, fotele itp.), nie dasz rady go przed tym powstrzymać. Ucz je, że nie wolno mu na nich stawać i skakać. Pilnuj, by w pobliżu nie stał żaden stolik z twardymi rogami. Rozłóż pod kanapą dywanik na macie antypoślizgowej.

Przed czym chronić

Każdy dom jest inaczej urządzony i czają się w nim różne zagrożenia, ale pewne miejsca zawsze trzeba zabezpieczyć.

Dzięki temu dziecko będzie mogło bardziej swobodnie poruszać się po mieszkaniu, a ty odzyskasz trochę spokoju.

W kuchni

- Zamontuj na kuchenkę osłonę, która uniemożliwi dziecku ściągnięcie na siebie garnka czy patelni stojących na palniku. Dopóki jej nie założysz, używaj tylko palników położonych z tyłu, a uchwyty rondli kieruj do ściany. Ideałem byłoby, gdyby kurki od gazu były wyposażone w specjalne zabezpieczenie (odcinające dopływ gazu, gdy nie ma płomienia).

- Pilnuj, by nigdy na brzegu blatu kuchennego nie stało nic gorącego, ciężkiego, ostrego, szklanego.

- Ostre narzędzia (noże, nożyczki, szpikulce, krajarki, szatkownice, tarki, elementy tnące do robotów i maszynek kuchennych) umieść w szafkach położonych jak najwyżej. Jeśli są w szufladzie, do której dziecko ledwo do-sięga, załóż na nią blokadę - maluch szybko wykombinuje, do czego może służyć stołeczek, poduszka, odwrócone wiaderko...

- Środki czystości trzymaj wysoko, najlepiej w jednym miejscu w domu (może przeniesiesz je spod zlewu, z łazienki, przedpokoju itp. do jednej zamykanej szafki w WC?).

- Gdy włączasz piekarnik, pilnuj, by dziecko w ogóle nie wchodziło do kuchni.

- Podsuwaj maluchowi skojarzenia, np. dym nad szklanką - gorące. Światło w piekarniku - nie dotykać.

W łazience

- Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli, z miską wody, nawet z kubkiem wody.

- Zamknij w szczelnym pudełku i postaw wysoko proszek do prania. Trzymaj w zamkniętej szafce płyny do płukania, odplamiacze, środki czyszczące, mydła itp.

- Przykryj podłogę antypoślizgowym podgumowanym dywanikiem.

- Pilnuj, by w rączki dziecka nie dostały się narzędzia do manikiuru, pedikiuru, maszynki do golenia, patyczki higieniczne. Schowaj lub przenieś na górną półkę farby do włosów, depilatory, zmywacze do paznokci itp.

- Dobrze schowaj żrące płyny do czyszczenia i dezynfekcji muszli. Nie używaj kostki toaletowej wieszanej w muszli.

- Jeśli masz osobne WC, lepiej w ogóle nie wpuszczaj tam dziecka - roi się od bakterii, w zasięgu ręki jest szczotka klozetowa.

W całym mieszkaniu

- Zabezpiecz wszystkie gniazdka elektryczne specjalnymi osłonami.

- Schody zagrodź bramkami.

- Chwiejne wysokie meble (regały, szafy, komody) przytwierdź mocno do ściany. Nawet małe dziecko może przewrócić dużą szafę, jeśli zacznie podskakiwać w jej dolnej szufladzie.

- Podwieś wysoko tasiemki i sznurki od rolet, zasłon itp.

- Zrezygnuj z serwet i obrusu zwisających ze stołu. Lepiej połóż płaskie podkładki, a szklanki z gorącymi napojami stawiaj w głębi stołu, bezpośrednio na jego blacie.

- Pilnuj, by w zasięgu rączek dziecka, szczególnie na podłodze, nie znalazły się drobne przedmioty (śrubki, monety, kawałki zeschłej bułki) oraz torby foliowe (konsekwentnie nie pozwalaj na zabawę reklamówką, założenie jej na głowę grozi uduszeniem).

- Nigdzie na wierzchu nie zostawiaj lekarstw!

- Nie zostawiaj otwartych na oścież okien i drzwi balkonowych - wietrz mieszkanie, tylko uchylając ich taflę i zabezpieczając przed pełnym otwarciem.

- Lepiej chowaj buty do zamykanej szafy - dzieci lubią je poznawać, liżąc podeszwy czy ssąc końce sznurówek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA