Cała prawda o basenie

Tekst Magda Szczypiorska-Mutor, Beata Ciepłowska-Kowalczyk
17.11.2005 , aktualizacja: 07.04.2011 15:58
A A A Drukuj
Nawet gdy dziecko ma na sobie dmuchane rękawki, nie należy spuszczać go z oka

Nawet gdy dziecko ma na sobie dmuchane rękawki, nie należy spuszczać go z oka (Fot. David Ramage / age fotostock)

Nie każdy basen nadaje się dla małych dzieci. Na co zwracać uwagę, wybierając miejsce na pierwsze lekcje pływania, zapytaliśmy specjalistów z Centrum Zdrowia Dziecka.
Dzieci uwielbiają wodę i na ogół z radością pluskają się w basenie. Ale zajęcia na pływalni to nie tylko zabawa. Dzięki nim maluch może się zahartować, oswoić z wodą, a nawet nauczyć się trochę pływać. Pływanie zaś to znakomita gimnastyka, która wzmacnia wszystkie mięśnie, zapobiegając wadom postawy, i zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia.

Dla rodziców wyprawa na basen to też miła odmiana. Na co dzień zapracowani ojcowie mogą na pół godziny zapomnieć o obowiązkach zawodowych i skupić się tylko na dziecku, bawić się z nim, tulić w silnych ramionach, towarzyszyć mu w nowych doświadczeniach. Zmęczone domową monotonią mamy mogą wyjść z maluchem wreszcie między ludzi, zrobić coś innego, przełamać codzienną rutynę i po prostu cieszyć się radością dziecka.

Niestety, basen ma też swoje minusy. Zdarza się, że pływanie nie wychodzi dziecku wcale na zdrowie. Przeczytaj, jak rozpoznać naprawdę dobrą, przyjazną dla rodziny pływalnię (patrz ramka obok) i co zrobić, żeby uniknąć najczęściej spotkanych "pobasenowych" dolegliwości.

Jak uniknąć przeziębienia

Wielu rodziców obawia się, że po pluskaniu się na pływalni dziecku może łatwo przeziębić, a nawet nabawić się zapalenia gardła, a nawet przykrego zapalenia ucha. Zdaniem dr Teresy Bis-Olejniacz, laryngologa z Centrum Zdrowia Dziecka, zaszkodzić maluchowi może nie tyle kontakt z wodą w basenie, ile raczej z dużą grupą ludzi. Lepiej więc zrezygnować z chodzenia z dzieckiem na pływalnię w sezonie jesienno-grypowym, kiedy wszyscy kaszlą i kichają i bardzo łatwo zarazić się jakąś infekcją. Trzeba też uważać, żeby maluch nie wciągnął wody nosem - podrażnienie błony śluzowej nosa może spowodować obrzęk i trudności z oddychaniem.

Na basen nie powinno chodzić dziecko, które ma skłonność do nawracających infekcji ucha zewnętrznego, ma jakikolwiek wysięk z ucha, jest tuż po infekcji. Z zajęć na pływalni należy też zrezygnować, jeśli maluch ma niewyjaśnione zaburzenia oddychania, na przykład bezdechy czy skurcze krtani oraz zaburzenia drożności nosa.

Żeby zmniejszyć ryzyko infekcji:

* zaraz po wyjściu z wody otul je dużym ręcznikiem;

* dokładnie osusz mu uszy mocno skręconym kawałkiem waty (nie używaj wacików na patyczkach!);

* wytrzyj mu główkę i szybko wysusz dziecku włosy (warto mieć własną suszarkę);

* w przebieralni, gdzie zwykle jest bardzo ciepło, załóż maluchowi tylko body, śpioszki i cienką bawełnianą czapeczkę chroniącą uszy. Ciepły kombinezon lub kurtkę i grube spodnie oraz cieplejszą czapkę włóż mu dopiero w szatni, inaczej przegrzeje się i spoci, a wtedy naprawdę łatwo o przeziębienie;

* starsze dzieci lubią się na basenie wyszaleć. Gdy mały pływak jest po wyjściu z wody zmęczony i zgrzany, nie kupuj mu w basenowym automacie lodowatego napoju;

* gdy wracasz samochodem, a dziecko jest ciepło ubrane, nie nastawiaj ogrzewania na zbyt wysoką temperaturę.

Jak chronić oczy

Chlorowana woda mocno szczypie w oczy. Dorośli często pływają w okularach, jak jednak chronić oczy małego dziecka? Zdaniem dr Krystyny Kanigowskiej z Centrum Zdrowia Dziecka nigdy, niestety, nie mamy stuprocentowej pewności co do czystości wody w basenie, więc trzeba się liczyć z możliwością infekcji (najczęściej jest to zapalenie spojówek). Na szczęście w wielu wypadkach można mu zapobiec.

Żeby zapobiec podrażnieniom:

* weź na basen ampułkę z roztworem soli fizjologicznej i po kąpieli wpuść do każdego oka kilka kropel;

* dwulatkowi zaproponuj okularki do pływania;

* poszukaj basenu, w którym woda jest ozonowana, a nie chlorowana;

* jeżeli po pływaniu maluch ma zaczerwienione, podrażnione, załzawione oczy, lepiej zrezygnuj z pływalni.

Zobacz także
 • 1
 • 2
 • jak woda basenowa dziala ma uklad pokarmowy mbkow 22.11.05, 13:33

  widzialam kiedys dzieciaczka ze zwyklym papmersem na basenie, mial wielkanasiaknieta pieluche, ktora unosila sie na wodzie. typowe pieluchy do kapieli sachudsze, owszem, nasiakaja, ale »

 • Re: Cała prawda o basenie elik12 13.12.05, 10:47

  Wydaje mi sie ze sa w stanie zabezpieczyc (te specjalne basenowe)pod warunkiem, ze rozmiar jest odpowiednio dobrany i pieluszka scisle przylegaja do ciala dziecka. To sa takie majteczki bez »

 • Re: Cała prawda o basenie nupik 09.11.08, 18:29

  Jezu kobieto, pieluchy na basen sa specjalnymi pieluchami na basen! pozbawiaszdziecka takiej przyjemnosci?? i ile będziesz czekać??a jak wyjdzie z pieluch wwielu lat 3 to co, wczesniej nie »

Redakcja eDziecko.pl

*

Agnieszka Wirtwein-Przerwa

 • redaktorka naczelna
 • agnieszka.wirtwein@agora.pl
 • redaktorka
 • karolina.stepniewska@agora.pl
 • dziennikarka
 • joanna.biszewska@agora.pl
 • dziennikarz, felietonista
 • marcin.sztetter@gmail.com
 • felietonistka
 • administratorka forum
 • zona_mi@gazeta.pl