1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Rozwój dziecka. Co naprawdę umie roczne dziecko?

Oczekiwanie, że roczne dziecko będzie dzieliło się zabawkami albo siusiało do nocnika, jest tak irracjonalne, jak spodziewanie się, że zagra na pianinie walca wiedeńskiego.
Spotkania młodych matek przypominają często pojedynek szermierzy. "A moja też ma rok i już biega" - taka niby niewinna uwaga może cię przyprawić o depresję, jeśli twój roczniak na spacerze ani myśli wyjść z wózka. Możesz też usłyszeć: "A mój już nie używa pieluch", "Mówi pełnymi zdaniami", śpiewa, maluje. Fantazja niektórych mam jest doprawdy imponująca...

Gdy zajrzysz do poradnika dla rodziców, trochę się pocieszysz, ale też zmartwisz, bo z długiej listy pt. "co roczne dziecko powinno umieć", tylko połowa dotyczy twojego dziecka. Myślisz sobie: "A może coś jest nie tak? Może coś zaniedbałam? Dlaczego inne maluchy sprawniej chodzą, więcej mówią, no i ten nocnik...".

Roczne dziecko: bez porównań, bez stresu

Nie przejmuj się rewelacjami innych mam. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Porównując syna czy córkę z rówieśnikami, zawsze znajdziesz dziecko mniej lub więcej mówiące niż twoje, lepiej lub gorzej chodzące.

Nie traktuj też zbyt poważnie zamieszczanych w poradnikach tabelek i wykazów, "co dziecko powinno". Są tylko orientacyjne, niewiele maluchów opanowuje kolejne umiejętności w "podręcznikowych" terminach. Przecież to nieistotne, czy ktoś nauczy się chodzić dwa miesiące wcześniej, czy później. Zamiast się więc przejmować, ciesz się maluchem i nie poganiaj go.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Wymagania i możliwości

Wiele kobiet w najlepszych intencjach ustawia swoim dzieciom zbyt wysoko poprzeczkę. "To już nie niemowlę, można się z nim dogadać". "Ona dużo rozumie, wystarczy jej wytłumaczyć" - myślą. I cierpliwie próbują wyjaśniać, przekonywać. A gdy to nie przynosi rezultatu, zaczynają się denerwować. Nie rozumieją, że na wiele rzeczy jest po prostu za wcześnie. Nie bądź więc zbyt ambitna.

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale sam używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się sam, lecz pięć minut to jego rekord. Sam je, pod warunkiem jednak, że nie przejmujesz się bałaganem. Umie sam zdjąć buty czy pieluchę, ale robi to zwykle w najmniej oczekiwanych momentach. Jest w stanie wykonać proste polecenie, gdy... ma na to ochotę. Swoje wymagania dostosuj więc do możliwości dziecka.Nie wierz w to, że...

Nie licz na to, że twoje roczne dziecko:

•  Zacznie siusiać do nocnika.

Nie zacznie, nawet jeśli raz czy dwa przez przypadek zrobi z nocnika właściwy użytek. I nie ma najmniejszego sensu namawianie go do przesiadywania na nocniku, okazywanie niezadowolenia z powodu kałuży na podłodze czy wywieranie presji. Wczesne rozpoczęcie treningu czystości daje odwrotny skutek i niepotrzebnie stresuje dziecko. Układ nerwowy dziecka nie jest wystarczająco dojrzały, by maluch mógł zdać sobie sprawę, że chce mu się siusiu, świadomie powstrzymać się i nasiusiać do nocnika. Większość dzieci wyrasta z pieluch dopiero bliżej drugich, a nawet trzecich urodzin.

•  Samo zrezygnuje z piersi.

To mało prawdopodobne. W tym wieku ssanie piersi jest raczej szukaniem ciepła i bliskości mamy niż zaspokajaniem głodu, a rozstanie z czymś, co daje błogie poczucie bezpieczeństwa, nie jest łatwe. Nie przejmuj się - jeśli oboje nie jesteście gotowi na tę zmianę, karm malucha dalej, dopóki sprawia wam to przyjemność. Jeśli chcesz zakończyć karmienie, wykaż się cierpliwością i delikatnością, daj dziecku dużo wsparcia i metodą małych kroków konsekwentnie zmierzaj do celu. l Będzie bawić się z innymi dziećmi.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Roczne dziecko nie umie bawić się z rówieśnikami. Maluchy w tym wieku traktują inne dzieci bardziej jak przedmioty, obiekty eksperymentów niż osoby. Roczniaki nie bawią się ze sobą, tylko obok siebie - przez kilka chwil obserwują się nawzajem, badają, dotykają i szybko tracą zainteresowanie. Dopiero trzylatki stają się bardziej towarzyskie i są gotowe do pożyczenia łopatki koledze. Wcześniejsze nakłanianie dziecka do oddawania swoich rzeczy skłoni malucha do rozpaczliwej obrony przed chętnymi do wspólnej zabawy.

•  Zrozumie, że musisz wyjść do pracy, i nie będzie płakało.

Maluch w tym wieku wie już, że on i mama to dwie różne osoby. Jednak trudno mu zrozumieć, że mama wróci za kilka godzin - mama, która znika, znika na zawsze. Na dodatek lęk przed rozstaniem z rodzicami nasila się szczególnie między 12. a 14. miesiącem życia. Maluch nie rozumie, dlaczego wychodzisz z domu, a oczekiwanie, że bez problemu zniesie rozłąkę, jest irracjonalne. Jest niespokojny, chce cię zatrzymać, więc protestuje i płacze - to normalne.

•  Będzie bawiło się samo, a ty w tym czasie ugotujesz obiad.

Malec w tym wieku nie rozumie, że mama jest zajęta. Bada świat i potrzebuje przewodnika. Nie jest w stanie zająć się jakąś czynnością dłużej niż przez kilka minut - domaga się uwagi, życzliwej obecności, pomocy, podsuwania nowych pomysłów. Przez parę minut zajmie się manipulowaniem sitkiem na podłodze, ale już za chwilę będziesz musiała odkryć przed nim tajemnice kuchennej szafki. Jeśli chcesz spokojnie ugotować obiad, ktoś inny w tym czasie musi zająć się dzieckiem.

•  Zrozumie twoje argumenty, kiedy mu czegoś zabraniasz.

Maluch jest ciekawski i zachwycony nowymi możliwościami związanymi z nauką chodzenia. To sprawia, że jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwa i nie można ani na chwilę spuścić go z oka. Trudno liczyć na to, że zrezygnuje z jakiegoś ryzykownego przedsięwzięcia, kiedy uświadomisz mu, czym to grozi. Nie rozumie jeszcze skomplikowanych związków przyczynowo-skutkowych.

Marzenia

Nie wierz w historie o rocznych dzieciach, które:

•  ochoczo siusiają do nocnika;

•  z własnej inicjatywy odstawiają się od piersi;

•  w idealnej harmonii bawią się z rówieśnikami, pogodnie wręczając im własne zabawki;

•  bez mrugnięcia okiem robią "pa, pa" wychodzącej z domu mamie;

•  cichutko bawią się same w kąciku i nie przeszkadzają rodzicom w ich pilnych zajęciach;

•  nie dotykają gorącego piekarnika ani nie wtykają palców do kontaktu tylko dlatego, że mama wytłumaczyła, dlaczego nie można tego robić.

Takie dzieci nie istnieją.

Rzeczywistość

To normalne, jeżeli twój roczny maluch:

•  używa nocnika wyłącznie do transportowania klocków;

•  kilka razy w ciągu nocy domaga się piersi;

•  inne dzieci niespecjalnie go interesują;

•  z płaczem wczepia się w twoją nogę, kiedy próbujesz wyjść z domu;

•  radośnie domaga się twojego współudziału w demolowaniu kuchennej szafki, kiedy próbujesz ugotować obiad dla całej rodziny;

•  siada w kałuży, zanim skończysz przemowę na temat szkodliwości taplania się w brudnej zimnej wodzie.

Nie przejmuj się. Twoje dziecko nie jest "niegrzeczne". Jest absolutnie normalne.

Wróciłam do pracy i mam poczucie winy. Jak zrekompensować córce swoją nieobecność? Ekspert radzi

Więcej o:
Komentarze (15)
Rozwój dziecka. Co naprawdę umie roczne dziecko?
Zaloguj się
 • Aga Ja

  Oceniono 3 razy 3

  A mój Kutek bardzo chętnie macha mi na pożegnanie jak wychodzę. Odkrył papa i macha mi z okna zadowolony, że mu odmachuję.

 • Natalia Sujkowska

  Oceniono 2 razy 2

  Moja roczna córka robi pa pa gdy wychodzę i dzieli się zabawkami czy jedzeniem. Sama karmi innych i bawi się z 6 tygodni młodszą koleżanką. Nie do końca jest tak jak napisane jest w tekście. Nie da się uogólnić zachowań dzieci i postępów w ich rozwoju.

 • Ola Kamień

  Oceniono 3 razy 1

  Okropny artykuł! "Takie dzieci nie istnieja"?
  Zapewne nie jestem pierwszą mamą, ktora to stwierdzenie podważy, ale moje dziecko łamie conajmniej trzy wymienione "zasady". 1.Bardzo chętnie macha mi na pożegnanie i nie robi awantur. 2.Mogłaby bawic się sama godzinami, bierze zabawki, ksiazeczki które ją interesują i bawi się ciuchutko. Obiad mam codziennie bez większych problemów, a i czas na naukę znajdę. 3. Rozumie kiedy powiem, ze coś jest "si" czyli gorace i nie podejdzie. Dodatkowo nie zauważyłam, aby nie chciała sie czymś podzielić, rozumie kiedy poprosze żeby mi coś dała i kiedy ma jedzenie to i bez prosby sama wyciąga rączkę aby dac mi czy tez swojemu tacie.

 • Eliza Rybicka

  Oceniono 5 razy 1

  Moja córke posadzilam na nocniku jak miala 11 miesięcy. Na początku po nocy/drzemkach w dzien. Nie uciekala, siedziala grzecznie i jak mówiłam jej si si albo odkręciłam wodę w kranie to sikała. Potem wysadzałam ja częściej w dzień. Nigdy nie było z tym problemu! Taki sposób polecił nam nasz pediatra. Pani doktor oswajała swoje dzieci z nocnikiem jak tylko stabilnie siedziały. Mając 1,4 miesiące umialy bez problemu pokazac ze chcą siku. Wiec skoro w artykule mowa ze kazde dziecko rozwija sie inaczej, proszę wziąć pod uwagę ze istnieja dzieci które ładnie siadaja na nocnik i sikaja przed rokiem :-)

 • Kat Pot

  Oceniono 2 razy 0

  Ale moja córka już w wieku 11 miesięcy przestała ssać pierś i wcale się nie domaga.i wcale nie trzyma mnie za noge jak wychodzę ani nie płacze.kto taki mądry pisze te informacje

 • Klaudia Klaudunia

  Oceniono 4 razy 0

  ja bez problemu moge zrobić obiad...moje dziecko bawi sie zabawkam i ok półtora godz.zupełnie samo z rana a jak do tego włącze bajke pod koniec to nawet ze 2 godz

 • liliana987

  Oceniono 4 razy -2

  Żeby dziecko prawidłowo się rozwijało, w szczególności jego mózg, dobrze jest mu podawać oleje z ryb oraz kwas DHA, EPA, GLA. Taki zestaw można znaleźć w kapsułkach IQ OIL (Langsteiner). Wystarczy jedna kapsułka dziennie, by zapewnić dziecku prawidłową dawkę, a mózg mógł prawidłowo pracować.

 • Aneta M.

  Oceniono 5 razy -3

  Bardzo fajnie napisane i bardzo jasno. Na pewno wiele mi wyjaśniło. sucheoczyinfo.blogspot.com/ Pozdrawiam z małym łobuzem :)

 • imaaya

  Oceniono 11 razy -7

  Nauczyć rocznego malucha czegoś ciekawego jest niezwykle trudno. Na pewno przydadzą się do tego właściwe zabawki edukacyjne, kupiłam kilka w tym sklepie www.nefere.pl/c29,Ogolnorozwojowe połączenie zabawy z nauką jest niesamowite i może przynieść niezwykłe efekty dla dziecka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX