Zabawki - na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Jak spośród miliona dostępnych na rynku zabawek, wybrać te, które spełniają normy bezpieczeństwa i na pewno nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych dzieci? Pytamy o to Ernesta Makowskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy na naszym rynku można znaleźć wiele zabawek, które nie spełniają norm bezpieczeństwa? Jakie zastrzeżenia są najczęstsze?

Od stycznia do września ubiegłego roku Inspekcja Handlowa skontrolowała ponad 2,3 tys. zabawek. Zastrzeżenia dotyczyły najczęściej nieprawidłowego oznakowania. Z tego powodu zakwestionowano blisko 30 proc. produktów, stwierdzając np. brak lub niezasadne umieszczanie ostrzeżenia "0-3", które informuje, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci w wieku poniżej trzech lat. Natomiast zastrzeżenia odnośnie nieprawidłowej konstrukcji, sposobu wykonania i zastosowanych materiałów dotyczyły 6 proc. skontrolowanych zabawek. Przykładem takich nieprawidłowości jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów, co stwierdzono w 1 proc. skontrolowanych produktów. Ftalany stosowane są do zmiękczania części zabawek i wpływają negatywnie na funkcje rozrodcze.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie zabawki dla swojego dziecka?

W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Warto też sprawdzić, czy do niektórych zabawek, np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, dołączona jest instrukcja użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym, również instrukcja montażu. Wszystkie te instrukcje powinny być napisane w języku polskim.

Wypadki mimo wszystko się zdarzają. Co możemy zrobić, żeby ich uniknąć?

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, którego powodem jest zabawka, należy dokładnie ją obejrzeć przed zakupem. Warto upewnić się, czy produkt nie ma ostrych krawędzi lub sztywnych, wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru albo w ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć, takie jak. krzesełka, dziecięce deski do prasowania, powinny być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Ponadto zwróćmy uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.

A czy dobrym pomysłem jest kupowanie zabawek na bazarze lub na aukcjach internetowych? Ceny w takich miejscach są często kuszące, ale rodzice boją się, że mogą mieć problemy ze zwrotem wadliwej zabawki, której nie zakupili w "normalnym" sklepie.

Zdrowy rozsądek podpowiada aby zabawkę dla naszej pociechy kupować u sprzedawcy, do którego mamy zaufanie. Ponadto warto pamiętać o przepisach, które obowiązują wszystkich sprzedawców w Polsce. W szczególności o tym, że zwrot nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie nie podoba się dziecku, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Z drugiej strony, jeżeli stwierdzimy, że zabawka ma usterkę, możemy złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową. Każdy konsument może skorzystać z tej możliwości w ciągu dwóch lat od zakupu towaru, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową.

Więcej o:
Copyright © Agora SA