1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Magda SZCZYPIORSKA-MUTOR
01.05.2004 00:00
Kiedy dziecko jest gotowe do pożegnania z pieluchą? I jak nauczyć je korzystania z nocnika?
Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, ledwo ono w ogóle nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. Oczywiście może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupę lub siusiu. Ale to czysty przypadek. Dziecko powinno w sposób naturalny, fizjologiczny, dojrzeć do pożegnania z pieluchą.

Jeśli więc twój dwulatek "jeszcze" nosi na pupie pieluchę, nie masz się o co obwiniać. To ty masz rację, a nie szwagierka, sąsiadka czy ciocia, dla których niemowlę pogodzone z niezrozumiałymi wymaganiami i udręką przesiadywania na nocniku jest "lepiej rozwinięte" i "grzeczne".

Nie tak szybko

Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugiej połowie trzeciego roku życia. Dziewczynki zaczynają panować nad zwieraczami zazwyczaj nieco wcześniej od chłopców. Wydaje się, że używanie jednorazowych pieluszek opóźnia sprawę - dziecko nie czuje, że ma mokro, więc zasiusiana pielucha wcale mu nie przeszkadza. Choć z drugiej strony napęczniały pampers musi być trochę niewygodny dla energicznego i ruchliwego dwulatka.

Przeważnie jest tak, że im większą wagę przywiązujemy do treningu czystości, im więcej stresu, zamętu, irytacji i złości wokół nocnika, tym gorsze efekty. Tam, gdzie sprawy toczą się naturalnym biegiem, a malucha oswajamy z nowymi możliwościami i łagodnie zachęcamy do zmiany, o wiele łatwiej o sukces.

Zamiana pieluchy na nocnik to bardzo skomplikowany proces. Wymaga od malucha opanowania kilku ważnych umiejętności. Początkujący użytkownik nocnika musi przecież:

1.zauważyć, że chce mu się siusiu;

2.skojarzyć, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać);

3.powstrzymać się przez chwilę;

4.wiedzieć, co dalej robić (powiedzieć mamie albo pobiec do nocnika).

Czy już czas?

Obserwuj dziecko: może przez godzinę lub dwie ma sucho albo budzi się z popołudniowej drzemki z suchą pieluszką; może pielucha zaczyna mu przeszkadzać; może uda ci się zauważyć jakąś regularność wypróżnień. Może maluch przed zrobieniem siusiu lub kupy zachowuje się nieco inaczej - kuca albo chowa się pod stołem. Byłby to znak, że dziecko zaczyna bardziej czuć swoje ciało i dostrzega, że siusianie i robienie kupy jakoś od niego zależą.Zanim uznasz, że nadszedł już czas na pierwsze próby, zastanów się, czy w życiu dziecka nie dzieje się zbyt wiele naraz. Nauka czystości nie powinna nakładać się na inne ważne wydarzenia, np. pójście do przedszkola, narodziny siostry lub brata, choroba, kłopoty rodzinne, wyjazd na wakacje.Co może się przydać

Nocnik. Wybierz raczej konwencjonalny kształt - niektóre maluchy zupełnie nie rozumieją, dlaczego mają siusiać foce na plecy albo krasnoludkowi na głowę. Niezależnie od kształtu rzecz musi być solidna, stabilna, wygodna, bez ostrych kantów i drobnych elementów.

Odpowiednia garderoba. Przy pierwszych nocnikowych próbach liczy się dosłownie każda sekunda, więc zapomnij o szelkach, paskach, kombinezonach, guzikach i zatrzaskach. Najwygodniej jest latem. Wtedy maluch może chodzić po domu z gołą pupą, a na wyjścia dobrze jest zaopatrzyć się w sporo luźnych, łatwych do zdejmowania majteczek.

Książeczki, których bohaterowie opanowują właśnie trudną sztukę korzystania z nocnika (ewentualnie zdjęcia maluchów na nocnikach, np. w poradnikach dla rodziców). Ważne, żeby nie przedobrzyć i nie bombardować dziecka historiami o nocniku pięć razy dziennie i jeszcze raz na dobranoc. Wystarczy przeczytać książeczkę i opowiedzieć, o co chodzi.

Siusiająca lalka. Może być bardzo pomocna, o ile będziecie się nią bawić bez natrętnej dydaktyki. Najpierw może nosić pieluszki (np. podpaski), a potem przesiąść się na nocniczek.

Coś do wycierania kałuż, np. mopy (w dużej ilości).

Pierwsze kroki

Wytłumacz dziecku, do czego służy nocnik. Możesz sama na nim usiąść, posadzić lalki i misie. Maluch musi mieć trochę czasu na oswojenie się z tym sprzętem. Nawet jeśli nosi go na głowie, pozwól na to, niech poczuje, że to JEGO nocnik, a nie coś, co rodzice przynieśli do domu, żeby wymagać opanowania jakichś nowych, dziwnych umiejętności.

Proponuj skorzystanie z nocnika, gdy masz wrażenie, że za chwilę będzie taka potrzeba. Bądź uważna, ale nie natrętna. Jeśli będziesz co kwadrans pytać dziecko, czy przypadkiem nie chce siusiu, może automatycznie zacząć odpowiadać "nie", nawet jeśli właśnie robi kałużę na podłodze.

Nie ograniczaj ilości płynów. Wprawdzie mniej picia to mniej ewentualnych kałuż, ale wyraźne parcie na pęcherz ułatwi dziecku zorientowanie się w sytuacji.

Chwalić, chwalić, chwalić...

Kiedy dziecku uda się trafić do nocnika, nie szczędź mu swojego zachwytu. Całkiem na miejscu będą brawa, okrzyki podziwu, a nawet drobny upominek za "pierwszy raz".

Jeśli chwalisz, nie mów: "jesteś takim dobrym chłopcem" albo "jesteś kochaną dziewczynką". Siusianie do nocnika to tylko jedna z umiejętności, tak jak siadanie albo picie z kubeczka. To, gdzie dziecko siusia, nie ma przecież nic wspólnego z tym, jak bardzo je kochasz, prawda? Pochwal więc raczej tak: "Brawo! Pewnie jesteś z siebie bardzo dumny" albo "Doskonale sobie poradziłaś".

Pamiętaj, że im większa presja, tym dłuższa droga do sukcesu, więc:

- nie licz na natychmiastowe efekty;

- nie nalegaj;

- nie zawstydzaj;

- nie złość się;

- nie krzycz;

- nie okazuj dezaprobaty;

- nie karz;

- nie porównuj z innymi dziećmi.

Gdy nic z tego nie wychodzi

Kupiłaś piękny nocnik, opowiedziałaś, jak z niego korzystać, nauczyłaś siusiać wszystkie lalki i misie, zaopatrzyłaś się w tuzin majtek i książeczki o nocnikach, jesteś cierpliwa, miła, delikatna... i nic! Twoje dziecko uparcie siusia w pieluchy.

Nie martw się. To się zdarza. I wcale nie znaczy, że maluch jest gorzej rozwinięty od córki sąsiadki czy synka koleżanki. Po prostu jeszcze nie dojrzał do tej zmiany. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli problem nocnika na jakiś czas zniknie z waszego życia - nie nalegaj, nie mów o tym.

Niech nocnik stoi sobie i czeka, aż jego właściciel sam poczuje się odpowiedzialny za to, czy siusia w pieluchy, czy do nocnika. Nie okazuj rozczarowania (i rzeczywiście nie bądź rozczarowana, bo naprawdę nie ma powodu), nie pozwól innym krytykować dziecka ani wyśmiewać się z niego. Spokojnie poczekaj. Kiedyś to się zmieni. Swojemu pierwszoklasiście na pewno nie będziesz musiała pakować do tornistra kilku pampersów na zmianę.

Spanie a siusianie

Nie licz na to, że kiedy dziecko nauczy się siusiać do nocnika, będziesz miała w ogóle pieluchy z głowy. Maluch nawet w piątym roku życia może używać pieluchy w nocy i nie ma w tym nic nienormalnego. Budzenie się, żeby zrobić siusiu, to naprawdę wyższa szkoła jazdy i niczego nie przyspieszysz, ograniczając picie przed snem czy wysadzając malucha w nocy. Dziecko będzie gotowe do spania bez pieluchy, kiedy kilka nocy prześpi "na sucho".

Zdjęcie BIG Nocnik Baby Potty Zdjęcie Curver Nocnik Transparentny [1385] Zdjęcie Fisher Price Nocnik Komfort
BIG Nocnik Baby Potty Curver Nocnik Transparentny... Fisher Price Nocnik Komfort
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Porównaj ceny »
źródło: Okazje.info


Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (14)
Zaloguj się
 • Oceniono 5 razy 5

  Najlepsze ubranie do nauki sikania do nocnika to dłuższa bluzeczka i zwykłe spodenki. Niestety body się tutaj kompletnie nie sprawdza, bo za dużo czasu się traci na rozpinanie zatrzasków, a jak malec nie zdąży na czas, to cały komplet ubrań wędruje do prania.
  Więcej sprawdzonych sposobów na:http: //tygrysiaki.pl/moj-przyjaciel-nocnik/

 • Agnieszka Pawłowska

  Oceniono 5 razy 3

  O tym jak różne są dzieci przekonałam się na właśnej skórze ponieważ mam dwóch synków i jeden samodzielnie sikał do nocika jak miał ok roku i ośmiu miesięcy i nauczył się bardzo szybko po pru razach zaczął wołać i siusiu i kopkę i zaledwie parę razy zdarzyło mu się nie zdążyć. Oczywiście byliśmy bardzo zadowolenie że tak szybko się nauczył ale za to drugi młodszy ma już prawie 2 lata i nie może przekonać się do nocnika chociaż chodzi bez pieluchy to i tak sika namiętnie w spodnie i co czekamy aż się przekona. Także dzieci są bardzo różne nawet rodzeństwo.

 • rikol

  Oceniono 9 razy 1

  Ten artykuł to propaganda producentów pieluch, którzy chcieliby, żeby dzieci chodziły w pieluchach do 18. roku życia. W Anglii już nikogo nie dziwią pierwszoklasiści w pieluchach. Widać dążenie do tego, żeby w Polsce było podobnie.

  Jak się to robi? Bardzo prosto. Kiedy dziecko nauczy się siadać, sadza się je na nocnik, co jakiś czas, nie za długo, żeby nie wyrobić negatywnych skojarzeń. Jeśli akurat coś zrobi do nocnika, to należy wyrazić swoje zadowolenie. Dobry rodzic jest w stanie zauważyć, kiedy dziecko ma potrzebę i w tym momencie trzeba je posadzić na nocnik. Można też sadzać na zwykłą toaletę dla dorosłych, jeśli dziecko już wie, do czego służy nocnik (trzeba oczywiście przytrzymywać, żeby nie spadło). W czasie tego całego procesu dziecko normalnie nosi pieluchy, bo jeszcze nie umie chodzić, a nawet jak się nauczy chodzić, to nie umie się jeszcze komunikować i kontrolować dobrze swojego ciała. W żadnym wypadku nie wolno robić dziecku wyrzutów. Pierwszy raz należy dziecko posadzić na nocnik po przebuzeniu, rano, i ogólnie wtedy, kiedy się przebudzi.

  Kiedy dziecko nauczy się dobrze chodzić i nie chce używać nocnika, wtedy trzeba zmienić pieluchy na tetrowe. Dziecko nie lubi mieć mokro i bardzo szybko nauczy się, że nocnik to dobra rzecz. Nie wiem, gdzie ktoś tu widzi traumatyczne przeżycia. Proces uczenia używania nocnika wcale nie jest traumatyczny. Jest NORMALNY, chyba ze to rodzice panikarze robią z tego cyrk.

 • izasmile

  Oceniono 3 razy 1

  Fajny artykuł. Dla mnie na czasie. Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne. Córeczkę odpieluszkowałam, gdy miała 18 mcy, synek ma 21 mcy i nadal chodzi z pieluchą. Nic na siłę. Dziecko musi być gotowe.

  ...........
  izasmile.blog.pl

 • yanina80

  Oceniono 1 raz 1

  Książeczki opisujące korzystanie z nocnika rzeczywiście są pomocne, chociaż trzeba mieć świadomość, że nie "zadziałają" po pierwszym czytaniu.

 • Bogna JW

  Oceniono 4 razy -2

  W czasie uczenia dziecka korzystania z nocnika polecam specjalnie opatentowaną pościel chroniąca kołdrę przed przesiusianiem i prześcieradło ochronne na materacyk.
  Na prawdę przydatne gadżety dla mamy.
  Można je kupić na Dawanda w butiku LuLaj

 • badanieopiniikobiet

  Oceniono 8 razy -2

  Czy jesteś zadowolona z opieki okołoporodowej jaką otoczono Ciebie i dziecko? Masz możliwość wyrażenia swojej opinii: wypełnij ankietę skierowaną do zdrowych kobiet, które urodziły dziecko po 8 kwietnia 2011 roku i których ciąża i poród były fizjologiczne. Jestem studentką położnictwa i prowadzę badania, które mają na celu poznanie opinii kobiet na temat realizacji standardu Ministra Zdrowia, który wszedł w życie 8 kwietnia 2011 roku. Badanie jest dobrowolne i anonimowe, a zebrane wyniki będą wykorzystane wyłącznie do celów naukowych.

 • Oceniono 5 razy -3

  Ja syna (4 mieisace) sądząc na nocnik za każdym razem jak zauważe że musi kupke. Po pięciu minutach kupka w nocniku i wszyscy zadowoleni. Z córką robiłam tak samo a potem z pieluchami pożegnała się całkowicie jak skończyła 1.5 roku. Wiem ze dziecko w tym wieku nie wie po co nocnik ale jak dojrzeje do wieku w którym to zrozumie, zrozumie również że do załatwiania potrzeb służy nocnik. Latwo, przyjemnie, bezbolesnie. A dwulatka już się nie męczy nawet w nocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX