1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Jak przekonać dziecko do nocnika?

Kiedy dziecko jest gotowe do pożegnania z pieluchą? I jak nauczyć je korzystania z nocnika?
Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, ledwo ono w ogóle nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. Oczywiście może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupę lub siusiu. Ale to czysty przypadek. Dziecko powinno w sposób naturalny, fizjologiczny, dojrzeć do pożegnania z pieluchą.

Jeśli więc twój dwulatek "jeszcze" nosi na pupie pieluchę, nie masz się o co obwiniać. To ty masz rację, a nie szwagierka, sąsiadka czy ciocia, dla których niemowlę pogodzone z niezrozumiałymi wymaganiami i udręką przesiadywania na nocniku jest "lepiej rozwinięte" i "grzeczne".

Nie tak szybko

Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugiej połowie trzeciego roku życia. Dziewczynki zaczynają panować nad zwieraczami zazwyczaj nieco wcześniej od chłopców. Wydaje się, że używanie jednorazowych pieluszek opóźnia sprawę - dziecko nie czuje, że ma mokro, więc zasiusiana pielucha wcale mu nie przeszkadza. Choć z drugiej strony napęczniały pampers musi być trochę niewygodny dla energicznego i ruchliwego dwulatka.

Przeważnie jest tak, że im większą wagę przywiązujemy do treningu czystości, im więcej stresu, zamętu, irytacji i złości wokół nocnika, tym gorsze efekty. Tam, gdzie sprawy toczą się naturalnym biegiem, a malucha oswajamy z nowymi możliwościami i łagodnie zachęcamy do zmiany, o wiele łatwiej o sukces.

Zamiana pieluchy na nocnik to bardzo skomplikowany proces. Wymaga od malucha opanowania kilku ważnych umiejętności. Początkujący użytkownik nocnika musi przecież:

1.zauważyć, że chce mu się siusiu;

2.skojarzyć, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać);

3.powstrzymać się przez chwilę;

4.wiedzieć, co dalej robić (powiedzieć mamie albo pobiec do nocnika).

Czy już czas?

Obserwuj dziecko: może przez godzinę lub dwie ma sucho albo budzi się z popołudniowej drzemki z suchą pieluszką; może pielucha zaczyna mu przeszkadzać; może uda ci się zauważyć jakąś regularność wypróżnień. Może maluch przed zrobieniem siusiu lub kupy zachowuje się nieco inaczej - kuca albo chowa się pod stołem. Byłby to znak, że dziecko zaczyna bardziej czuć swoje ciało i dostrzega, że siusianie i robienie kupy jakoś od niego zależą.

Zdjęcie BIG Nocnik Baby Potty Zdjęcie Pourty nocnik Zdjęcie CURVER Nocnik zielony
BIG Nocnik Baby Potty Pourty nocnik CURVER Nocnik zielony
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Zanim uznasz, że nadszedł już czas na pierwsze próby, zastanów się, czy w życiu dziecka nie dzieje się zbyt wiele naraz. Nauka czystości nie powinna nakładać się na inne ważne wydarzenia, np. pójście do przedszkola, narodziny siostry lub brata, choroba, kłopoty rodzinne, wyjazd na wakacje.Co może się przydać

Nocnik. Wybierz raczej konwencjonalny kształt - niektóre maluchy zupełnie nie rozumieją, dlaczego mają siusiać foce na plecy albo krasnoludkowi na głowę. Niezależnie od kształtu rzecz musi być solidna, stabilna, wygodna, bez ostrych kantów i drobnych elementów.

Odpowiednia garderoba. Przy pierwszych nocnikowych próbach liczy się dosłownie każda sekunda, więc zapomnij o szelkach, paskach, kombinezonach, guzikach i zatrzaskach. Najwygodniej jest latem. Wtedy maluch może chodzić po domu z gołą pupą, a na wyjścia dobrze jest zaopatrzyć się w sporo luźnych, łatwych do zdejmowania majteczek.

Książeczki, których bohaterowie opanowują właśnie trudną sztukę korzystania z nocnika (ewentualnie zdjęcia maluchów na nocnikach, np. w poradnikach dla rodziców). Ważne, żeby nie przedobrzyć i nie bombardować dziecka historiami o nocniku pięć razy dziennie i jeszcze raz na dobranoc. Wystarczy przeczytać książeczkę i opowiedzieć, o co chodzi.

Siusiająca lalka. Może być bardzo pomocna, o ile będziecie się nią bawić bez natrętnej dydaktyki. Najpierw może nosić pieluszki (np. podpaski), a potem przesiąść się na nocniczek.

Coś do wycierania kałuż, np. mopy (w dużej ilości).

Pierwsze kroki

Wytłumacz dziecku, do czego służy nocnik. Możesz sama na nim usiąść, posadzić lalki i misie. Maluch musi mieć trochę czasu na oswojenie się z tym sprzętem. Nawet jeśli nosi go na głowie, pozwól na to, niech poczuje, że to JEGO nocnik, a nie coś, co rodzice przynieśli do domu, żeby wymagać opanowania jakichś nowych, dziwnych umiejętności.

Proponuj skorzystanie z nocnika, gdy masz wrażenie, że za chwilę będzie taka potrzeba. Bądź uważna, ale nie natrętna. Jeśli będziesz co kwadrans pytać dziecko, czy przypadkiem nie chce siusiu, może automatycznie zacząć odpowiadać "nie", nawet jeśli właśnie robi kałużę na podłodze.

Nie ograniczaj ilości płynów. Wprawdzie mniej picia to mniej ewentualnych kałuż, ale wyraźne parcie na pęcherz ułatwi dziecku zorientowanie się w sytuacji.

Chwalić, chwalić, chwalić...

Kiedy dziecku uda się trafić do nocnika, nie szczędź mu swojego zachwytu. Całkiem na miejscu będą brawa, okrzyki podziwu, a nawet drobny upominek za "pierwszy raz".

Jeśli chwalisz, nie mów: "jesteś takim dobrym chłopcem" albo "jesteś kochaną dziewczynką". Siusianie do nocnika to tylko jedna z umiejętności, tak jak siadanie albo picie z kubeczka. To, gdzie dziecko siusia, nie ma przecież nic wspólnego z tym, jak bardzo je kochasz, prawda? Pochwal więc raczej tak: "Brawo! Pewnie jesteś z siebie bardzo dumny" albo "Doskonale sobie poradziłaś".

Pamiętaj, że im większa presja, tym dłuższa droga do sukcesu, więc:

- nie licz na natychmiastowe efekty;

- nie nalegaj;

- nie zawstydzaj;

- nie złość się;

- nie krzycz;

- nie okazuj dezaprobaty;

- nie karz;

- nie porównuj z innymi dziećmi.

Gdy nic z tego nie wychodzi

Kupiłaś piękny nocnik, opowiedziałaś, jak z niego korzystać, nauczyłaś siusiać wszystkie lalki i misie, zaopatrzyłaś się w tuzin majtek i książeczki o nocnikach, jesteś cierpliwa, miła, delikatna... i nic! Twoje dziecko uparcie siusia w pieluchy.

Nie martw się. To się zdarza. I wcale nie znaczy, że maluch jest gorzej rozwinięty od córki sąsiadki czy synka koleżanki. Po prostu jeszcze nie dojrzał do tej zmiany. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli problem nocnika na jakiś czas zniknie z waszego życia - nie nalegaj, nie mów o tym.

Niech nocnik stoi sobie i czeka, aż jego właściciel sam poczuje się odpowiedzialny za to, czy siusia w pieluchy, czy do nocnika. Nie okazuj rozczarowania (i rzeczywiście nie bądź rozczarowana, bo naprawdę nie ma powodu), nie pozwól innym krytykować dziecka ani wyśmiewać się z niego. Spokojnie poczekaj. Kiedyś to się zmieni. Swojemu pierwszoklasiście na pewno nie będziesz musiała pakować do tornistra kilku pampersów na zmianę.

Spanie a siusianie

Nie licz na to, że kiedy dziecko nauczy się siusiać do nocnika, będziesz miała w ogóle pieluchy z głowy. Maluch nawet w piątym roku życia może używać pieluchy w nocy i nie ma w tym nic nienormalnego. Budzenie się, żeby zrobić siusiu, to naprawdę wyższa szkoła jazdy i niczego nie przyspieszysz, ograniczając picie przed snem czy wysadzając malucha w nocy. Dziecko będzie gotowe do spania bez pieluchy, kiedy kilka nocy prześpi "na sucho".

Zdjęcie REER Nocnik TOALETA Zdjęcie JANE Nocnik z melodią Zdjęcie FUNNY Nocnik - kolor niebieski
REER Nocnik TOALETA JANE Nocnik z melodią FUNNY Nocnik - kolor niebieski
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (24)
Jak przekonać dziecko do nocnika?
Zaloguj się
 • Marta Henke

  Oceniono 12 razy 4

  Zabawa i nagradzanie - to nasza metoda.
  Stosowalismy zestaw magicznynocnik.pl - naklejki + ksiazeczka obrazkowa
  Po 3 tygodniach syn zakumal o co chodzu

 • rikol

  Oceniono 38 razy 4

  Ten artykuł to propaganda producentów pieluch, którzy chcieliby, żeby dzieci chodziły w pieluchach do 18. roku życia. W Anglii już nikogo nie dziwią pierwszoklasiści w pieluchach. Widać dążenie do tego, żeby w Polsce było podobnie.

  Jak się to robi? Bardzo prosto. Kiedy dziecko nauczy się siadać, sadza się je na nocnik, co jakiś czas, nie za długo, żeby nie wyrobić negatywnych skojarzeń. Jeśli akurat coś zrobi do nocnika, to należy wyrazić swoje zadowolenie. Dobry rodzic jest w stanie zauważyć, kiedy dziecko ma potrzebę i w tym momencie trzeba je posadzić na nocnik. Można też sadzać na zwykłą toaletę dla dorosłych, jeśli dziecko już wie, do czego służy nocnik (trzeba oczywiście przytrzymywać, żeby nie spadło). W czasie tego całego procesu dziecko normalnie nosi pieluchy, bo jeszcze nie umie chodzić, a nawet jak się nauczy chodzić, to nie umie się jeszcze komunikować i kontrolować dobrze swojego ciała. W żadnym wypadku nie wolno robić dziecku wyrzutów. Pierwszy raz należy dziecko posadzić na nocnik po przebuzeniu, rano, i ogólnie wtedy, kiedy się przebudzi.

  Kiedy dziecko nauczy się dobrze chodzić i nie chce używać nocnika, wtedy trzeba zmienić pieluchy na tetrowe. Dziecko nie lubi mieć mokro i bardzo szybko nauczy się, że nocnik to dobra rzecz. Nie wiem, gdzie ktoś tu widzi traumatyczne przeżycia. Proces uczenia używania nocnika wcale nie jest traumatyczny. Jest NORMALNY, chyba ze to rodzice panikarze robią z tego cyrk.

 • amel.ka

  Oceniono 4 razy 2

  z tekstu wynika ze wiekszosc dzieci prawie do 3 roku zycia chodzi w pieluchach. nie wiem czy to przesada, czy to ja mialam szczescie i jakies dobre podejscie do malej. Zaczelam ja sadzac na nocnik dosc wczesnie, zanim skonczyla rok, zwykle przy zmianie pieluchy, przed zalozeniem czystej, zwlaszcza rano, na 5-10 minut. Dostawala do reki kolorowa ksiazeczke albo ogladala bajke w tv, wiec jej sie nocnik kojarzyl bardzo dobrze. Jesli akurat cos zrobila do nocnika to super, jesli nie to tez super. Czasem sama wolala ze chce siusiu, a czasem nie. Przyszlo lato, mala miala 15 miesiecy, przestalam jej zakladac pieluchy (liczac sie z tym, ze bedzie wiecej prania. Moze z dwa - trzy razy zrobila siusiu w majtki, generalnie od razu nauczyla sie kontrolowac swoje potrzeby a pieluche miala tylko na noc, dopoki nie budzila sie z sucha.

 • Oceniono 15 razy 1

  O tym jak różne są dzieci przekonałam się na właśnej skórze ponieważ mam dwóch synków i jeden samodzielnie sikał do nocika jak miał ok roku i ośmiu miesięcy i nauczył się bardzo szybko po pru razach zaczął wołać i siusiu i kopkę i zaledwie parę razy zdarzyło mu się nie zdążyć. Oczywiście byliśmy bardzo zadowolenie że tak szybko się nauczył ale za to drugi młodszy ma już prawie 2 lata i nie może przekonać się do nocnika chociaż chodzi bez pieluchy to i tak sika namiętnie w spodnie i co czekamy aż się przekona. Także dzieci są bardzo różne nawet rodzeństwo.

 • Anna Tygrysiaki

  Oceniono 13 razy 1

  Najlepsze ubranie do nauki sikania do nocnika to dłuższa bluzeczka i zwykłe spodenki. Niestety body się tutaj kompletnie nie sprawdza, bo za dużo czasu się traci na rozpinanie zatrzasków, a jak malec nie zdąży na czas, to cały komplet ubrań wędruje do prania.
  Więcej sprawdzonych sposobów na:http: //tygrysiaki.pl/moj-przyjaciel-nocnik/

 • Marta Wolaszek

  Oceniono 2 razy 0

  Należy pamiętać, że dziecko to nie tresowane zwierzę i po prostu wymaga się czasu, aby maleństwo przyzwyczaiło się do załatwiania w cywilizowany sposób. Polecam kilka fajnych kbm.pl/jak-nauczyc-dziecko-korzystac-z-nocnika/

 • IandB AD

  0

  Moja metoda to poprzez odciagniecie uwagi dziecka i zrobienie siusiu tak po prostu przez przypadek a tu macie wiecej metod dumnyrodzic.pl/artykul/nauka-siadania-na-nocniczek

 • Monika Loska

  Oceniono 6 razy 0

  No my tez mielismy zestaw Magiczny Nocnik - bardzo fajnie to ktos wymyslij :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX