Dziecko połyka wybielacz, nadgryza kostkę do zmywarki. Rodzicu, wiesz, co w takiej sytuacji zrobić?

Sięga po butelkę, odkręca, próbuje. Wystarczy chwila nieuwagi i zaledwie jeden łyk. Skutek? Ciężkie oparzenia jamy ustnej, przełyku i żołądka. Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji, gdy dziecko połknie detergent?

Zabawki pod zlewem

Tylko do Centrum Zdrowia Dziecka każdego tygodnia trafia 2-3 małych pacjentów zatrutych detergentami. Do zatruć prawie zawsze dochodzi przypadkowo. Butelki z chemią są kolorowe, mają ciekawe kształty, wyglądają jak zabawki i kuszą dzieci.

Dlatego zanim przejdziemy do opisu, jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, które połknęło trujący środek chemiczny, uczulamy: najważniejsza jest prewencja.

- Środki chemiczne trzymamy z dala od dzieci. Na wysokich półkach lub w zamykanych na klucz szafkach. Wybierzmy takie miejsce, aby mieć caqłkowitą pewność, że dzieci nie mogą tam sięgnąć - namawia ratownik medyczny Rafał Kościołowicz, autor strony P ierwszaPomoc.net.pl

Dzieci widzą rzeczy inaczejDzieci widzą rzeczy inaczej fot: matariały prasowe, plakat holenderskiej kampanii społecznej "Dzieci widzą rzeczy inaczej" fot: matariały prasowe, plakat holenderskiej kampanii społecznej "Dzieci widzą rzeczy inaczej"

Trucizna czy soczek?

W Polsce największy problem ratownicy medyczni i lekarze w szpitalu mają z dziećmi, które wypiły trującą substancję z nieoryginalnego opakowania. Według Rafała Kościołowicza najpopularniejsze "butelki zastępcze" to te po Kubusiu i Coli.

- Tatusiowe trzymają w garażach czy piwnicach różne preparaty do silnika czy farb, które przelali do nieoryginalnego pojemnika, bo dostali trochę z pracy czy od kolegi. Najczęściej przelewają je do butelek po soczkach Kubuś, bo są szklane i zakręcane lub do tych po Coca-Coli, te są bardzo trwałe. Zatrucia preparatami z nieoryginalnych butelek są dla nas najtrudniejsze. Rodzic nie umie podać nazwy, nie wie, co dokładnie było w butelce, my też nie mamy pojęcia, czy dziecko wypiło, kwas czy zasadę. Dlatego uczulam: warto zadbać o to, aby nie przelewać detergentów, nie niszczyć oryginalnych pojemników. A jeśli już dziecko zażyło płyn nieznanego pochodzenia, wówczas podejrzany preparat musi jechać z dzieckiem do szpitala po to, aby laboratorium określiło, co to za substancja i jaką należy podać odtrutkę - podkreśla ratownik.

Nie dawaj dziecku wyboruNie dawaj dziecku wyboru fot: klatka ze spotu holenderskiej kampanii społecznej "Nie dawaj dziecku wyboru" fot: klatka ze spotu holenderskiej kampanii społecznej "Nie dawaj dziecku wyboru"

Pierwsza pomoc przy połknięciu substancji żrącej. Co musisz wiedzieć i co zrobić?

Jeśli podejrzewasz lub wiesz, że dziecko połknęło środek chemiczny, przede wszystkim nie panikuj. Zachowaj zimną krew i postępuj według zasad udzielania pierwszej pomocy. Najważniejsze:

- Nie prowokuj wymiotów: substancja żrąca przechodząc przez układ pokarmowy dokonała już sporych zniszczeń. Jeśli sprowokujesz wymioty, ponownie poparzysz (uszkodzisz) układ pokarmowy dziecka. Jeśli substancja dotarła do żołądka, niech tam zostanie do czasu przybycia profesjonalnych służb medycznych. Żołądek posiada naturalną ochronę przed działaniem niektórych substancji żrących.

- Oceń stan dziecka. Sprawdź, czy oddycha, czy jest przytomne. Wezwij pogotowie ratunkowe.

- Ustal, co dziecko wypiło, zabezpiecz pojemnik ze szkodliwą substancją , zadbaj o to, aby zabrać z dzieckiem do szpitala opakowanie, z którego pochodziła wypita/zjedzona substancja żrąca. W szpitalach są laboratoria, które po zbadaniu detergentu pomogą ustalić odtrutkę na połkniętą ciecz.

Kwas czy zasada?

Wszystkie środki chemiczne nieopacznie spożyte powodują uszczerbek na zdrowiu, ale nie wszystkie są w takim samym stopniu szkodliwe dla organizmu. Największym problemem są substancje żrące, które znajdują się w naszych domach, a których na co dzień używamy, często nie zdając sobie nawet sprawy z tego, czy to kwasy czy zasady.

Popularne wybielacze, kapsułki do prania i do zmywarek to kwasy. Ale np. środki żrące, takie jak granulki do czyszczenia rur, to już zasady.

- Jeżeli jesteś pewien, że dziecko połknęło kwas, podaj wodę. Jeżeli wiesz, że spożyło zasadę, a taką w naszych domach jest np. popularny środek do czyszczenia rur Kret, wówczas podaj preparat białkowy: mleko oraz białka jaja kurzego. Dziecko może nie chcieć tego wypić, wówczas daj mu do picia mleko smakowe, kakao. Jeżeli nie jesteś pewien, jaką substancje spożyło dziecko - czy kwas, czy zasadę - do przyjazdu karetki podawaj do picia niegazowaną wodę - tłumaczy Kościołowicz.

Czy wiesz, że kapsułki do zmywarki czy pralki są kwasem?Czy wiesz, że kapsułki do zmywarki czy pralki są kwasem? fot: klatka ze spotu holenderskiej kampanii społecznej "Nie dawaj dziecku wyboru" fot: klatka ze spotu holenderskiej kampanii społecznej "Nie dawaj dziecku wyboru"

Jedz do szpitala, wzywaj karetkę

- Nawet jeśli nie jesteście pewni czy dziecko, które miało kontakt z detergentem coś połknęło czy nie, udajcie się do szpitala. Tam lekarz sprawdzi, oceni czy szkodliwa substancja została połknięta i czy zagraża życiu dziecka. Warto odwiedzić szpital, nawet kilka razy bez potrzeby niż raz zbagatelizować. Chwila nieuwagi, brak reakcji rodzica i dziecko może ponieść konsekwencje do końca życia - ostrzega Rafał Kościołowicz.

WAŻNE!

Po czym poznasz, że dziecko połknęło substancję żrącą?

- Widzisz obok dziecka opakowania po substancjach chemicznych.

- U dziecka obserwujesz: ból i pieczenie w jamie ustnej i gardle, ból nadbrzusza, wymioty, zmiany w jamie ustnej (rany oparzeniowe, białe lub czarne naloty), utrudnione lub bolesne połykanie, obrzęk.

Dziecko spożyło zasadę

Jeśli dziecko spożyło zasadę (Kret, inne preparaty do udrażniania rur) i jest przytomne podaj mleko + białka jajka kurzego. Płyn podawaj dziecku w ilościach, które nie spowodują wymiotów.

Dziecko spożyło kwas

Jeśli dziecko wypiło/połknęło kwas (wybielacze, kapsułki do zmywarek i pralek, niektóre kosmetyki takie jak peelingi, toniki, kremy) podaj wodę spożywczą, pitną, niegazowaną. W ilościach, które nie sprowokują wymiotów.

Nie wiesz co dziecko wypiło/zjadło

Jeśli dziecko wypiło substancję żrącą nieznanego pochodzenia, nie wiesz czy to kwas, czy zasada, do tego substancja była w nieoryginalnym opakowaniu, wówczas substancję potraktuj jak kwas czyli podawaj dziecku niegazowaną wodę do picia.

Co wybierze dziecko: klocki czy żrący środek chemiczny? To wideo daje do myślenia

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA