Opublikowano ranking najlepszych uczelni na świecie. Wśród nich m.in. Uniwersytet Jagielloński

Opublikowano ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, przygotowany przez "Times Higher Education". Wybrano 1400 uczelni. Wśród nich znalazło się kilkanaście polskich.
Zobacz wideo

W rankingu najlepszych światowych uczelni znalazło się 1400 placówek. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Oksfordzki. Od kilku lat ta szkoła przoduje w zestawieniu "The World University Rankings" przygotowanym przez "Times Higher Education". Na podium rankingu znalazły się także California Institute of Technology i Uniwersytet Cambridge.

Najlepsze uczelnie: w pierwszej dziesiątce Stany Zjednoczone i Wielka Brytania

Najwyżej ocenianymi placówkami w Wielkiej Brytanii, poza Uniwersytetem Oxfordzkim, są: Uniwersytet Cambridge, Imperial College London, UCL, London School of Economics and Political Science oraz Uniwersytet Edynburski. W przypadku tego ostatniego odnotowano spadek o jedno miejsce, co może być wynikiem zwiększającej się różnicy w finansowaniu między uczelniami brytyjskimi, a tymi z innych państw. Zauważono postęp uczelni z Niemiec, Chin i Australii. Od 2016 roku w pierwszej dwusetce rankingu znalazło się więcej placówek z tych rejonów. W rankingu pojawiło się również aż 110 najlepszych uczelni z Japonii. 

Czternaście polskich uczelni w rankingu najlepszych na świecie

W rankingu jest też czternaście uczelni z Polski. Najwyższą pozycję zajął Uniwersytet Jagielloński. Znalazł się w przedziale między szóstą a ósmą setką. W zestawieniu uwzględniono również Uniwersytet Warszawski (miejsca 601-800), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (801-1000) czy Politechnikę Gdańską (801-1000).

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska znalazły się poniżej tysięcznego miejsca.

Uczelnie oceniane są pod kątem 13 kryteriów, m.in.: liczby przeprowadzonych badań naukowych, sposobu nauczania, liczby cytowanych publikacji czy międzynarodowej reputacji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.