Kapusta - od kiedy można podawać dzieciom i dlaczego warto?

Kapusta jest zdrowa, tania i smaczna. Występuje w kilku odmianach, które różnią się od siebie wyglądem i smakiem. Dzięki temu można przygotować z niej wiele potraw. Co można przyrządzić z kapusty i kiedy włączyć ją do diety malucha?

Kapusta - ogólna charakterystyka

Kapusta, zaliczana do rodziny warzyw kapustnych, występuje w kilku odmianach. Kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska oraz kapusta pekińska są najpopularniejsze w Polsce. Kiedyś kapusta była warzywem obecnym na stole każdego Polaka - doceniano ją szczególnie za niewysoką cenę, trwałość, dostępność niezależnie od sezonu, walory smakowe i bogactwo witamin. Dziś nie jest już tak lubiana; złą sławę zyskuje z powodu swoich wzdymających i ciężkostrawnych właściwości. Statystyczny Polak rocznie spożywa około 10 kg tego warzywa.

Zobacz wideo

Kapusta - właściwości prozdrowotne

Kapusta ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Z uwagi na zawartość substancji przeciwutleniających może działać antynowotworowo. Regularne spożywanie kapusty działa prewencyjnie w przypadku zachorowań na raka piersi, prostaty i okrężnicy. Dieta bogata w kapustę zmniejsza także poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi.

Kapusta to także bogactwo witamin - szczególnie KCE i witaminy z grupy B (B1, B5, B6). Porcja o wadze 150 gramów pokrywa w 100% dzienne zapotrzebowanie na witaminę K i w 50% na witaminę C. Jeśli chodzi o zawartość minerałów, warto wspomnieć o cynku, magnezie i żelazie. W kapuście znajdziemy również związki siarki, poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci.

Sok z kapusty podnosi odporność organizmu, jest skutecznym, a jednocześnie naturalnym, lekiem w przypadku anemii. Minimalizuje obrzęki spowodowane zbyt dużym gromadzeniem się płynów w organizmie. Picie soku z kapusty pomaga w przypadku wrzodów żołądka.

Cenne właściwości lecznicze mają także liście kapusty, które wykorzystuje się w bólach reumatycznych i neurologicznych. Przynoszą one ukojenie kobietom w połogu - stosuje się je w przypadku bólu piersi w sytuacji nawału pokarmu, robiąc z nich okłady.

Kapusta - wartość kaloryczna

Kapusta zawiera bardzo mało kalorii, dlatego jest polecana osobom będącym na diecie i dbającym o sylwetkę. Surowa kapusta biała, czerwona oraz włoska mają około 25 kcal w 100 gramach, w kapuście pekińskiej jest około 10 kcal w 100 gramach, zaś gotowana kapusta ma 50 kcal w 100 gramach. Kapusta ma także niewielką ilość cukrów i tłuszczu.

Kapusta - od kiedy w diecie dziecka?

Mimo wielu zalet kapusty, ma ona jednak właściwości wzdymające i jest ciężkostrawna - szczególnie dla młodego, rozwijającego się dopiero żołądka. Nie jest zatem polecana jako jedno z pierwszych warzyw podczas rozszerzania diety. Poniżej zalecenia, kiedy można podawać daną odmianę kapusty.

  • Biała kapusta

Kapustę w zupie można podawać dziecku od 10. miesiąca. Może stanowić dodatek do zup, gołąbków, pierogów, klusków i surówek. To właśnie liście tej odmiany są zbawieniem dla obolałych piersi z powodu zastoju pokarmu w przypadku świeżo upieczonych mam. To także bogactwo witaminy C (zwłaszcza kapusta kwaszona) i kwasu foliowego.

  • Kapusta włoska

Kapustę gotowaną można podawać dziecku, które ukończyło 1. rok życia. Może stanowić dodatek do zup, a starszym dzieciom zaoferować ją w formie gołąbków lub zapiekanek. Bogactwo witaminy A. Wyróżnia się intensywnym smakiem i ciemnozielonymi, karbowanymi kiściami.

  • Czerwona kapusta

Czerwoną kapustę gotowaną można podawać dziecku, które ukończyło 2. rok życia. Może być podawana w postaci jarzynki, surówki czy też sałatki. Ma delikatny, nieco słodki smak, który może zyskać sympatię dzieci.

  • Kapusta pekińska

Kapustę pekińską gotowaną można podawać dziecku, które ukończyło 2. rok życia. Może być podawana w postaci surówki z sosem winegret, jako dodatek do zup, potraw duszonych, dań obiadowych z ryżem czy makaronem, a także do kanapek.Charakteryzuje się delikatnym smakiem, jest soczysta i bogata w witaminę C oraz kwas foliowy.

  • Jarmuż

Gotowany jarmuż można podawać dziecku, które ukończyło 2. rok życia. Można podawać go w postaci jarzynki, przyrządzonej z pomidorów i jabłek. Najmniej popularna odmiana kapusty, stanowi doskonałe źródło kwasu foliowego oraz witaminy E. Można go mrozić.

Kapusta - komu nie jest polecana?

Kapusta może wywoływać wzdęcia, dlatego by zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości należy ją odpowiednio doprawić. W tym celu polecane są takie przyprawy jak: oregano, majeranek, anyż, imbir, liście laurowe, cząber. Mają one działanie rozkurczowe, hamują fermentację i korzystanie wpływają na trawienie.

Kapustę odradza się osobom, które borykają się z chorobami tarczycy. Jest to związane z zawartością substancji wolotwórczych, ograniczających przyswajanie jodu z jedzenia. Mowa tu szczególnie o kapuście surowej, gotowanie może obniżyć zawartość tych substancji o 30%.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.