Olej lniany - poznaj jego korzyści i sprawdź, jak go stosować

Olej lniany ma zastosowanie w kuchni i medycynie naturalnej. Poleca się spożywanie go osobom, które są aktywne fizycznie, względnie chorym, bądź po kontuzji - ze względu na cenne właściwości przeciwzapalne tego oleju. Dlaczego jeszcze warto włączyć olej lniany do swojej diety? Poznaj spektrum jego zastosowań.

Olej lniany - co to jest?

Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. By był najwyższej jakości, do tłoczenia powinny zostać wybrane najlepszej jakości ziarna, niemodyfikowane genetycznie, z niewielką ilością zanieczyszczeń. W procesie tłoczenia otrzymuje się olej roślinny w żółto-złotym odcieniu.

Zobacz wideo

Jakie właściwości ma sam len? Len to znana od pokoleń, bardzo popularna roślina oleista. Najbardziej wartościową jej częścią jest siemię lniane, z którego tłoczony jest olej lniany. Zawiera wiele lignanów, mających właściwości bakteriobójcze, antyoksydacyjne i antynowotworowe.

W Polsce olej lniany jest bardzo popularny, nie ma problemu z jego dostępnością. Można go zatem kupić w osiedlowych sklepikach i supermarketach.

Olej lniany - jak go jeść?

Olej lniany wykorzystywany jest do przygotowywania wielu potraw, również tradycyjnych, takich jak śledzie, sałatki czy pasty do pieczywa. Warto dodawać go też do surówek, traktując jako składnik sosu.

Niektórzy uznają za wielką zaletę jego delikatnie orzechowy, nieco gorzkawy smak - jedzą go bezpośrednio z łyżki. Część osób chwali sobie jedzenie oleju w jeszcze inny sposób - maczając w nim pieczywo.

Należy pamiętać, że całkowicie zakazane jest smażenie, gotowanie oraz pieczenie na tym oleju. Powinien być on spożywany wyłącznie na zimno.

Olej lniany - jak powinien wyglądać i jak należy go przechowywać?

Olej dobrej jakości powinien być pozyskiwany za pomocą tłoczenia na zimno siemienia lnianego (w maksymalnej temp. do 50°C). Świeży olej wyróżnia charakterystyczny, intensywny, orzechowy smak, zapach lnu i złocista barwa.

Olej powinno się przechowywać w lodówce (w temperaturze wynoszącej maksymalnie 10°C) - dzięki temu pozostanie świeży i zachowa swój skład. Nie należy trzymać oleju w miejscu, gdzie będzie narażony na działanie wysokiej temperatury. W przeciwnym wypadku wchodzące w jego skład kwasy omega mogą ulec zniszczeniu. Po otwarciu powinno się go zużyć w ciągu kilku tygodni, nie nadaje się już wtedy do długiego przechowywania.

Olej lniany - właściwości

Bogaty w  dobroczynne substancje olej lniany ma naprawdę szerokie zastosowaniu zdrowotne. Oprócz aspektu kulinarnego, jest stosowany także w kosmetyce oraz w lecznictwie.

Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 sprawia, że olej lniany wpływa na zmniejszenie poziomu "złego" cholesterolu LDL, oraz jednocześnie zwiększeniu "dobrego" cholesterolu HDL. Ta korzysta zmiana proporcji w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zapadnięcia na dolegliwości związane z układem krążenia.

  • Olej lniany działa przeciwzapalnie

Olej ten zawiera kwas alfa-linolenowy, który zapobiega syntezie białek odpowiadających za tworzenie się reakcji zapalnych (np. gorączki). Dzięki temu znacznie poprawia odporność organizmu. Kwas ALA zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, łagodzi objawy dny moczanowej oraz przewlekłego zapalenia nerek.

  • Olej lniany łagodzi przebieg menopauzy i PMS

Ze względu na sporą ilość lignanów (fitoestrogenów) odpowiedzialnych za regulowanie gospodarki hormonalnej, olej lniany jest polecany dla kobiet w okresie menopauzy. Jego działanie polega na zminimalizowaniu huśtawek nastrojów, zmniejszeniu napadów gorąca i nocnych potów.

Polecany jest także kobietom, które mają silne bóle miesiączkowe, a także starającym się o zajście w ciążę, gdyż wspomaga pracę macicy. Naukowcy podkreślają, że niedostateczna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych może przyczyniać się do bezpłodności.

  • Olej lniany w kosmetyce

Olej lniany ma również zastosowanie w kosmetyce. Stosuje się go zewnętrznie przy chorobach skóry, np. do leczniczego masażu skóry dotkniętej łuszczycą, pomaga także w procesie regeneracji naskórka. Dzięki temu daje ukojenie w przypadku leczenia odleżyn, owrzodzeń oraz czyraków. Godne polecenia efekty przynosi także osobom borykającym się z problemem wypadania włosów.

  • Olej lniany dla dzieci

Ze względu na dobroczynne działanie kwasów Omega-3, olej lniany ma pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego powodu powinno się go podawać dzieciom jako dodatek do posiłków. Tym bardziej, że rzadko kiedy spotyka się alergie na ten rodzaj oleju. Mamy mogą być spokojne o swoje dzieci. Należy jednak przestrzegać zalecanej dawki dziennej; olej - mimo że zdrowy, to jednak tłuszcz. Zatem rozsądnie i z umiarem.

  • Olej lniany do pielęgnacji butów

To zastosowanie oleju lnianego może być nieco zaskakujące. Okazuje się jednak, że jest alternatywą dla chemicznych substancji stosowanych do pielęgnacji obuwia. Pomaga w domowej konserwacji skórzanych wyrobów - butów i torebek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.