Oliwa z oliwek i jej zdrowotne właściwości

Oliwa z oliwek hamuje procesy zapalne, łagodzi ból, pomaga w odchudzaniu, działa antynowotworowo i pomaga palaczom. Ogromne korzyści czerpią z niej również producenci kosmetyków. Poznajcie jej cudowne działanie i włączcie ją na stałe do swojej diety!

Oliwa z oliwek - ogólna charakterystyka

Oliwę z oliwek stosuje się głównie w kuchni do przyrządzania różnych potraw. Zaleca się, by spożywać ją na zimno, dzięki czemu zachowuje najwięcej swoich cennych właściwości zdrowotnych. Często jest wykorzystywana do smażenia, ale idealnie sprawdzi się również jako dodatek do sosów i sałatek.

Zobacz wideo

Dobroczynne działanie oliwy wykorzystuje się również w kosmetyce - m.in. do nawilżania skóry, pielęgnacji włosów czy wspomaganiu gojenia się niewielkich ran.

Oliwa z oliwek ma jasno zielonkawy odcień i wyraźny aromat. Należy ją przechowywać w suchym i ciemnym miejscu (niekoniecznie w lodówce, gdzie może tężeć). Sprzedawana powinna być w ciemnej butelce, wykonanej ze szkła - wykazuje bowiem dużą wrażliwość na światło.

Oliwa z oliwek - rodzaje

Dzięki temu, że oliwa z oliwek stała się tak popularna i tak wiele osób docenia jej zdrowotne właściwości, na rynku pojawiło się wiele różnych jej rodzajów. Jakie są rodzaje oliwy i czym się od siebie różnią?

  • Oliwa extra virgin

Oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno, całkowicie naturalna, bez żadnych dodatków - uznawana jest za produkt doskonałej jakości. Ma zielonkawy kolor i jest gęsta. Poziom kwasowości tej odmiany wynosi poniżej 0,08%. Jest towarem powszechnie dostępnym niemal w każdym sklepie. Dietetycy radzą, by spożywać ją regularnie, profilaktycznie w celach prozdrowotnych. Najlepiej oczywiście na zimno.

  • Oliwa virgin

Oliwa z oliwek virgin, podobnie jak Oliwa extra virgin, jest z pierwszego tłoczenia. Obie odmiany różni jednak poziom kwasowości, który w przypadku tej odmiany wynosi więcej niż 0,08%, choć mniej niż 2%. Polecana jest do smażenia i gotowania. Trudno ją dostać w polskich supermarketach.

  • Oliwa lampante

Ta odmiana oliwy poddawana jest procesowi ogrzewania, czyli tak zwanej rafinacji. W wyniku tego procesu oliwa zostaje pozbawiona smaku, zapachu, polifenoli oraz witamin. Z tego powodu łączy się ją w odpowiednich proporcjach z oliwą virgin lub oliwą extra virgin.

  • Oliwa z wytłoczyn oliwnych

Oliwy z wytłoczyn oliwnych to tak naprawdę dwie odmiany - oliwa sansa (włoska nazwa) i pomace (angielska nazwa). Uznawane są za produkty najgorszej jakości, które powstają z resztek pozostałych z procesu tłoczenia. Zawierają dodatkowe chemiczne rozpuszczalniki, więc nie są także zdrowe jak wyżej opisane odmiany.

Oliwa z oliwek - właściwości

  • Działania przeciwzapalnie

Oliwa zawiera oleocanthal, czyli składnik mający działanie przeciwzapalne. Jego właściwości porównuje się do ibuprofenu. Systematyczne dostarczenia oleocanthalu do organizmu chroni przed powstawaniem stanów zapalnych, które przyczyniają się do powstawania wielu innych chorób, w tym zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, niewłaściwego metabolizmu, cukrzycy, choroby Alzheimera, zapalenia stawów, otyłości, a nawet raka.

  • Działa przeciwbólowo

50 gramowa porcja oliwy z oliwek odpowiada 9 mg substancji przeciwbólowej oraz przeciwzapalnej. Jest zatem skuteczna w zwalczaniu dolegliwości bólowych o niewielkim i średnim natężeniu. Warto wiedzieć, że najszybciej działa oliwa spożywana na czczo.

  • Pomaga w rzuceniu palenia

Oliwa polecana jest osobom palącym w walce z nałogiem. Już niewielka dawka spożywana systematycznie, bądź płukanie oliwą jamy ustnej pomaga w oczyszczaniu złogów nikotynowych.

  • Działa antynowotworowo

W czasach, gdy za najczęstszą przyczynę śmierci uchodzi nowotwór, szczególnie zależy nam na zapobieganiu namnażaniu się komórek rakowych. Zawartość cennych witamin - A, E, D, K - mających działanie antyoksydacyjne, jest wskazana w profilaktyce chorób nowotworowych. Dodatkowo witamina D zapobiega rozwojowi osteoporozy u osób dorosłych, krzywicy u dzieci i korzystnie wpływa na wzrost kości.

  • Działa przeciwzakrzepowo

Oliwa skutecznie walczy także z tworzeniem się zakrzepów, ze względu na wysoką zawartość kwasu oleinowego (ponad 70%), będącego tłuszczem jednonienasyconym. To właśnie tłuszcze jednonienasyceniowe hamują rozwój chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa czy miażdżyca.

  • Pomaga w odchudzaniu

Stosowanie oliwy pomaga osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jak wpływa na utrzymanie szczupłej sylwetki? Zawdzięcza to właściwościom, które wpływają na nasycenie. Oliwa zwiększa uczycie sytości, jednocześnie obniżając apetyt.

  • Łagodzi uciążliwy kaszel

Oprócz tego, że spożywanie oliwy z oliwek działa przeciwbólowo, jest skuteczne również w leczeniu suchego kaszlu. Picie oliwy działa kojąco na podrażnione drogi oddechowe i ból gardła.

Oliwa w przemyśle kosmetycznym

Jeśli chodzi o zastosowanie oliwy z oliwek w kosmetyce, to warto wspomnieć o jej właściwościach nawilżających. Łagodzi zniszczoną i suchą skórze, zmiękczając ją i nawilżając. Wzmacnia włosy, a także skórę głowy. Chroni przed szkodliwymi promieniami UV ze względu na zawartość filtrów przeciwsłonecznych o naturalnym pochodzeniu (o faktorze 2-8 UV). Działa przeciwstarzeniowo - jest źródłem witaminy E, która chroni przed powstawaniem wolnych rodników spowalniających procesy starzenia. Oliwa poprawia wygląd i kondycję skóry, na twarzy zmniejsza widoczność zmarszczek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.