Czarna lista: to jedzenie wcale nie jest zdrowe!

Karolina Stępniewska
08.04.2015 12:32
A A A Drukuj
Zdarza się, że w dobrej wierze podajemy dzieciom przekąski i dania, które nie są tak wartościowe, jak myślimy. Oto lista rzeczy, które są zdrowe tylko z pozoru.

fot. Shutterstock

Prezentowana przez nas lista to spis produktów, które rodzice często mylnie uznają za wartościowe, sugerując się tym, że zawierają witaminy, zboża czy owoce. W rzeczywistości jednak są to rzeczy, których powinniśmy unikać w diecie dziecka. Złota zasada, jak w innych sferach życia, głosi: zachować umiar. Nikt nie twierdzi, że jeśli nasze dziecko czasem zje coś z tej listy, stanie mu się wielka krzywda. Jednak w czasach zwiększonej świadomości w kwestiach zdrowego odżywiania, warto szerzyć informacje, które mogą nam pomóc staranniej komponować jadłospis naszych dzieci i unikać regularnego podawania niezdrowych produktów. W przygotowaniu listy rzeczy, które często mylnie uznajemy za wartościowe, pomogła nam Dorota Barańska, dietetyk dziecięcy: - Zgodnie z zaleceniami europejskich i światowych organizacji zajmujących się zdrowiem człowieka, do najważniejszych postulatów w żywieniu dzieci zalicza się ograniczanie spożycia żywności wysoko przetworzonej, cukrów prostych, tłuszczów zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych oraz izomerów trans kwasów tłuszczowych, zwiększenie spożycia błonnika oraz ograniczenie spożycia sodu - wylicza. Produkty z naszej listy nie spełniają tych wymagań, poza tym są przebiegle proponowane przez producentów jako zdrowe i odpowiednie dla dzieci. Jaka żywność tylko udaje zdrową?

 • 16
 • 6
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • multilady

  Oceniono 29 razy 15

  Dobry wieczór

  Aaach, prawda leży po środku. Nie znam rodzica, który chce nieprawidłowo odżywiać swoje dziecko i siebie. I nie znam takiego, któremu uda się uniknąć wszystkich wpadek żywieniowych. To cena za nasze czasy. Gdybyśmy wiedzieli, co leży w sklepach na półkach, każdy miałby w domu właśna hodowlę wszystkiego, co się tylko da.
  Sama łamię sobie głowę, jak najlepiej skomponować menu dla mojej rodziny. Czy wychodzi mi tak, jakbym chciała? Nie zawsze. Powiedziałabym 50/50 i to już i tak jest dobry wynik.

  A znacie może to uczucie niepewności, czy jabłka, które właśnie kupuję nie są sypane jakimś świństwem, a marchewka na pewno jest bio albo eko?

  Do tego dochodzi jeszcze jedna naga prawda, czynnik finansowy. Już widzę, jak wiele rodzin żyjących z dwóch, a czasem jednej skromnej pensji zdrowo się odżywia. Naprawdę zdrowa żywność kosztuje majątek.

  A co pozostaje? Zdrowy rozsądek, umiar i nie chodzenie na łatwiznę. Wszystkim, również sobie życzę wszystkiego dobrego na tym żywieniowym obszarze.

  Pozdrawiam

  Carolin Kranz
  www.multilady.blox.pl

 • maria_curia

  Oceniono 23 razy 11

  Mądry artykuł. Chyba sobie wydrukuję i pokażę teściowej, która popełnia wszystkie te błędy, karmiąc swojego wnuczka.

 • wasiczek-0

  Oceniono 10 razy 2

  jak również upieczonym mięsem gardzi...najlepsza jest mielonka, najgorsze g....

 • martastar88

  0

  Błędy i porady trafne tylko co z tego. Człowiek może odżywać się zgodnie z zasadami, ale jeżeli sklepy ściemniają ludziom, że sprzedają zdrową żywność (Alma, Lidl, Piotr i Paweł) a w rzeczywiśtosci wciskają kit. Sick!

 • konsrtvdvd

  Oceniono 8 razy 0

  Podstawowa zasada: niczego nie jeść, niczego nie pić, niczego nie dotykać!

 • wasiczek-0

  Oceniono 58 razy -18

  tylko moje dziecko nie jest zainteresowane zdrowym, naturalnym jogurtem z owocami, a słodkim jogurtem Nestle czy Bobovita...niby specjalnie dla dzieci, ale też nie zdrowe...ale innych nie chce...zaczynałam od naturalnego z owocami- oplułam mnie nim kilka razy...

 • jack-owa

  Oceniono 61 razy -43

  moje dzieciaki na szczęście same doszły do tego, że najsmacziejsze są sorbety z Grycana ;) jak były młodsze, to próbowały różnych rzeczy, teraz stawiają na to na co ich rodzice ;)

 • nineveh

  Oceniono 110 razy -46

  Pie...enie. To moze dawac maluchom wode i surowe warzywa? Bez przesady!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX