Szukasz inspiracji na potrawy dla maluszka? Podpowiadamy! [ROZSZERZANIE DIETY]

Rozszerzanie diety bywa wyzwaniem dla młodych rodziców. Zastanawiają się, co i kiedy podawać dziecku, jak komponować posiłki, aby były dobrze zbilansowane. Szukają inspiracji na tygodniowe jadłospisy, ale nie tylko - chcą wiedzieć, o wszystkim, co ma związek z wprowadzaniem nowych posiłków do diety ich dziecka.
Rozszerzanie diety jest czymś, co dokładnie planujemy, zastanawiamy się, co i kiedy podawać, wymyślamy jadłospisy... Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Rozszerzanie diety jest czymś, co dokładnie planujemy, zastanawiamy się, co i kiedy podawać, wymyślamy jadłospisy... Jak się w tym wszystkim nie pogubić? evgenyatamanenko/istockphoto/zdjęcie ilustracyjne

Rozszerzanie diety w pigułce

Młodzi rodzice poszukują kulinarnych inspiracji, ale i porad medycznych. Odpowiedzią na ich potrzeby ma być książka "Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce", która właśnie ujrzała światło dzienne. Jej autorki - Aleksandra Zima i Ewa Bajerek - zamieściły w niej nie tylko przepisy i zdjęcia potraw (znajdziecie tam 90 przepisów na śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje). Skupiają się na medycznych aspektach żywienia niemowląt i małych dzieci.

Poniżej znajdziecie rozmowę z autorkami, a na kolejnych stronach - wybrane przepisy z książki. Może zainspirują was do kulinarnych eksperymentów?

Natalia Nocuń-Komorowska, eDziecko.pl: Skąd pomysł na książkę?

Aleksandra Zima, Ewa Bajerek*: Z Ewą jesteśmy przyjaciółkami, mamy dzieci w tym samym wieku, wspólnie wchodziłyśmy w etap rozszerzania diety. Dzieliłyśmy się naszymi pomysłami, wiedzą, gotowymi daniami. Razem gotowałyśmy dla naszych maluszków, razem poszerzałyśmy naszą wiedzę z zakresu żywienia niemowląt.

Pewnego dnia zażartowałam, że nasze przepisy są tak smaczne, zdrowe i szybkie, że warto byłoby je spisać. Ewa zaśmiała się i odpowiedziała, że spisać to zdecydowanie za mało, należałoby je wydać! Wtedy z błyskiem w oku spojrzałyśmy na siebie i... już wiedziałyśmy, czym zajmiemy się przez kolejne kilka miesięcy.

W książce, oprócz przepisów, pojawiają się także inne informacje. Co dokładnie?

- Nasza książka to zbiór nie tylko zdrowych i smacznych przepisów, to nie tylko fotografie. To niemalże przewodnik, który jest zbiorem porad - zarówno tych kulinarnych, ułatwiających przygotowanie dań dla maluszków niejednej zabieganej mamie, ale i tych medycznych. To właśnie porady lekarskie są tym, co wyróżnia naszą publikację od wszystkich dostępnych obecnie na polskim rynku książek kulinarnych. Bazując na aktualnych wytycznych pokazujemy medyczne aspekty rozszerzania diety, wskazujemy na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać, czego unikać i jak sprawić, by maluszek wzrastał na 6+.

Rozszerzenie diety to niezwykle ważny moment. Dlaczego dla rodziców jest taki trudny?

- W naszym odczuciu trudność tego etapu polega na pewnych brakach i problemach z dostępem do informacji. Młodzi rodzice doskonale wiedzą, iż dzieci należy żywić mądrze i zdrowo. Jednak są przeświadczeni, że to niezwykle trudny etap, pełen poświęceń i wyrzeczeń. Rodzicom brakuje odpowiedzi na pytanie JAK sprawić, by gotowanie z dziećmi i dla dzieci było zdrowe, smaczne, kolorowe, pachnące i radosne. Brakuje im wsparcia i pomocy na tym niezwykle ważnym etapie w życiu dziecka. Ale od tego jest nasza książka.

A jak się do rozszerzania diety zabrać?

Z pewnością z uśmiechem i spokojem. W książce podpowiadamy rodzicom od czego zacząć rozszerzanie diety, jak przygotować na to nowe i ważne doświadczenie zarówno maluszka, jak i siebie. Krok po kroku pokazujemy jak przejść etap rozszerzania diety, tak by było to doświadczenie pełne radości i pełnych brzuszków.

Z czym rodzice najczęściej mają problemy?

- Najczęściej rodzice otoczeni tysiącem, często niespójnych informacji, szukają odpowiedzi na to, co i kiedy mogą podać dziecku. Głównie interesuje ich temat wprowadzania do diety glutenu, jajka, cytrusów, orzechów i nabiału. Tym bardziej, że w ostatnim czasie znacznie zmieniły się zalecenia ekspertów co do wprowadzania niektórych produktów. Wszystkie te aspekty poruszamy w naszej książce, gdzie w prosty sposób odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców.

Książka pomaga rozwiać wątpliwości?

- Zdecydowanie tak! Naszym priorytetem było stworzenie jasnych i przejrzystych wskazówek dla każdego rodzica. Naszym celem było podanie wiedzy medycznej w sposób kolorowy i pachnący. Jesteśmy przekonane, że nam się udało.

'Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce', Ola Zima, Ewa Bajerek
materiały promocyjne

 A co dla pań - podczas rozszerzenia diety - było największym problemem?

- Przede wszystkim musiałyśmy się powstrzymywać przed podjadaniem tych wszystkich smakołyków, które tworzyłyśmy dla naszych dzieci.

A tak bardziej poważnie - problemem była dla nas różnorodność dań, trudność w wymyślaniu coraz to nowszych przysmaków. Jednak dzięki temu, że każda z nas jest inna, dzięki temu, że wspólnie przeszłyśmy ten etap, obie tworzyłyśmy smaki i kompozycje, które sprawiły, że jadłospis naszych dzieci był różnorodny i ciekawy.

Jakie przepisy znajdziemy w książce?

- Z pewnością ZDROWE, smaczne i proste, ponieważ jest to zbiór przepisów, w których wykorzystujemy to, co każda mama ma pod ręką. Na próżno szukać u nas amarantusa, tofu, topinamburu lub jarmużu. Nasze przepisy mają zachęcić swoją prostotą i dostępnością. W naszej książce pokazujemy, że to co zdrowe może być smaczne i dziecinnie łatwe w przygotowaniu.

Czy znajdą coś tam dla siebie zarówno ci, którzy decydują się na BLW, jak i ci, którzy wolą 'tradycyjne' metody?

- Chciałyśmy, aby książka była kierunkowskazem dla każdego rodzica, który szuka swojej drogi w rozszerzaniu diety swojego dziecka. Nasza publikacja zawiera szeroki wachlarz możliwości, zarówno dla rodziców zwolenników metody BLW oraz metody żywienia tradycyjnego.

Dlaczego nie zdecydowały się panie tylko na jedną wersję?

- Uważamy, że należy zachować równowagę i dostosować sposób odkrywania smaków indywidualnie do każdego dziecka. Chciałyśmy stworzyć poradnik, który kompleksowo pokazuje mamom jak rozszerzać dietę dziecka. Chciałyśmy dać możliwość wyboru, bez zamykania się na jedną z metod.

Czy znajdziemy przepisy dla małych alergików?

- W naszej publikacji chcemy przede wszystkim zachęcić rodziców do gotowania z dziećmi i dla dzieci. Nie dedykujemy naszej książki dzieciom z objawami alergii. Dlaczego? Ponieważ uważamy, że spektrum alergii jest tak szerokie, iż każdy przypadek nadawałby się na osobną publikację. Nie mniej jednak, rodzice sami mogą odszukać w naszych przepisach te, które nie zawierają jajek, nabiału lub innego alergenu, gdyż wszystkie składniki podane są w formie listy do każdego przepisu. Notabene, przepisów jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czego paniom brakowało w książkach o rozszerzaniu diety?

- Zdecydowanie porad lekarskich. Wielokrotnie rozmawiając z młodymi mamami widziałyśmy jak bardzo pokutuje w naszym społeczeństwie brak dostępu do podstawowej wiedzy medycznej z zakresu żywienia dzieci. Jak trudno jest młodym mamom uzyskać fachową poradę i odpowiedź, czasem na najbardziej podstawowe zagadnienia. Dlatego bazując na doświadczeniu, na rozmowach z młodymi rodzicami, zdecydowałyśmy, że oprócz przepisów nasza publikacja będzie również skarbnicą najważniejszych medycznych aspektów w dziedzinie rozszerzania diety.

Czy konsultowały się panie ze specjalistami, czy to posiłkowały się własną wiedzą?

- Wszystkie informacje medyczne zawarte w książce nie są jedynie moim lekarskim doświadczeniem, subiektywnym zbiorem przemyśleń lub idei. Każda porada z zakresu medycyny oparta jest o najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Wytyczne te są tworzone przez najznakomitsze autorytety w dziedzinie pediatrii, stąd wiedza zawarta w naszej książce jest rzetelna i aktualna.

Gdyby miały panie w jednym zdanie opisać rodzicom książkę, co panie by powiedziały?

- Maluszek na 6+ to pierwsza w Polsce lekarska książka kucharska, która zabierze Was w kulinarną podróż pełną uśmiechniętych buzi, pełnych brzuszków i zdrowego, harmonijnego rozwoju.

Aleksandra Zima -  lekarka, w trakcie specjalizacji z pediatrii, Ewa Bajerek - pedagog, promotorka zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Światło dzienne ujrzała właśnie ich wspólna książka - 'Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce'. Fragmenty książki i dodatkowe informacje znajdziecie na stronie maluszekna6plus.pl

Na kolejnych stronach znajdziesz przepisy z książki "Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce" >>

Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek materiały promocyjne

Kaszka orkiszowa na pomarańczowo

20 g dyni mrożonej pokrojonej w drobną kostkę
20 g gruszki
3 łyżki kaszki orkiszowej
1/2 łyżeczki cynamonu
3/4 szklanki wody

Gruszkę obieramy ze skórki i razem z kawałkami dyni blendujemy na mus. Do gotującej się wody wsypujemy kaszkę orkiszową, gotujemy 3 minuty, po czym dodajemy owocowy mus i cynamon. Gotujemy kolejne 4 minuty, aż kaszka zgęstnieje.

PORADA: łyżeczka za łyżeczką

Gdy zapada decyzja o rozpoczęciu rozszerzania diety, pojawia się pytanie, jaką łyżeczkę wybrać. Pierwsze próby warto rozpocząć od łyżeczki, która będzie dobrze stymulowała aparat żucia u niemowlaka. Powinna być płaska i lekko twardawa, tak aby dziecko czuło odpowiedni nacisk podczas prób włożenia jej do ust, a tym samym wyrobiło w sobie nawyk połykania podawanych mu pokarmów.

Umiejętność zebrania wargami pokarmu z łyżeczki kształtuje się najwcześniej między 7. a 8.
miesiącem życia - niech więc nie przerażają was początkowe, czasem wręcz śmieszne, próby zlizania smakołyków przez malca!

Na kolejnej stronie znajdziesz przepis na muffinki warzywne >>

Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek materiały promocyjne

Muffinki warzywne

2 szklanki startych lub posiekanych i odsączonych warzyw (do wyboru: ziemniaki, cukinia, marchew, dynia, brokuł, kalafior, szpinak, pietruszka)
1 szklanka mąki pełnoziarnistej
1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 szklanki startego żółtego sera
2 jajka wiejskie
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1/2 szklanki wody
1 łyżeczka ziół prowansalskich

Warzywa siekamy lub trzemy na tarce. Dodajemy mąkę, sodę, żółty ser, jajka, oliwę wodę i przyprawy. Całość mieszamy, nakładamy do foremek do wypiekania muffinków. Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C.

PORADA: raz, dwa, trzy i już!

Owoce i warzywa, które planujecie podać maluszkowi zarówno w formie surowej, jak i przed
gotowaniem czy pieczeniem, obierzcie i pokrójcie tuż przed przygotowaniem potrawy. Dzięki temu w znacznie większym stopniu zachowają swoje cenne właściwości.

Na kolejnej stronie znajdziesz przepis na puchatą chmurkę z owocami sezonowymi >>

Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce - lek. Aleksandra Zima, mgr Ewa Bajerek materiały promocyjne

Puchata chmurka z owocami sezonowymi

1 szklanka ugotowanego wcześniej ryżu
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
1 łyżeczka soku z cytryny
Sezonowe owoce: maliny, borówki amerykańskie lub mus jabłkowy


Jogurt z ryżem ubijamy mikserem przez kilka minut, aż powstanie gładki mus. Po kilku minutach dodajemy sok z cytryny. Ubijamy jeszcze około 3 minuty. Przekładamy do miseczki. Wkładamy na pół godziny do lodówki. Po wyjęciu ozdabiamy malinami, borówkami lub musem jabłkowym.

Przepisy pochodzą z książki "Maluszek na 6+. Rozszerzanie diety w pigułce". Książka dostępna na stronie maluszekna6plus.pl, cena: 39,99 zł

Rozwiąż quiz: Jedzenie z dzieciństwa. Pamiętacie jeszcze te smaki?

To także może cię zainteresować:

Do syta nie znaczy dużo. O jakich zasadach zdrowej diety dziecka zapominają rodzice?

Kaszka kukurydziana dla niemowląt: częsty wybór przy rozszerzaniu diety

Krzesełko do karmienia: rozkładane, drewniane... Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA