Hamburger? Tak, ale z ciecierzycy!

Pasztety, sałatki, kotlety Smakowitości, które można wyczarować z warzyw strączkowych jest naprawdę dużo. Przekonajcie się sami.

Fasola, soczewica, groszek, ciecierzyca i inne warzywa strączkowe są cennym źródłem witamin (zwłaszcza z grupy B) i składników mineralnych. Zawierają też wyjątkowo dużo błonnika, który wspomaga trawienie. No i są bardzo pożywne. Dlatego warto włączyć je do rodzinnego menu. Często obawiamy się podawać je maluchom ze względu na właściwości wzdymające. Zupełnie niepotrzebnie. Mała miseczka sałatki z fasolki czy kawałek domowego pasztetu z soczewicy na pewno nie spowodują bólu brzucha. Nawet u zupełnie małego smakosza.

ZDROWE GOTOWANIE

Odpowiednie przygotowanie potraw z warzyw strączkowych minimalizuje powstawanie gazów po jedzeniu.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

Nawet przy suszonych ziarnach wybieraj te z najodleglejszą datą ważności. Im świeższa fasola, tym mniejszy problem.

Namaczaj ziarna, kilka razy odcedzaj i zmieniaj wodę. Do gotowania używaj świeżej wody.

Sól wodę dopiero pod koniec gotowania. Sól, cukier lub kwas (np. pomidory) dodane na początku gotowania powodują, że skórki fasoli twardnieją.

Używaj do gotowania miękkiej wody lub dodawaj do gotowania szczyptę sody. Może to spowodować, że od ziaren oddzielą się skórki - wtedy zbierz je z wierzchu wody i usuń.

Zblanszuj fasolę przed właściwym gotowaniem. Namoczoną, odcedzoną wrzuć do wrzątku, gotuj 5 minut, zbierając szumowiny, następnie odcedź, opłucz i ponownie wrzuć do świeżo zagotowanego wrzątku. Zblanszowane ziarna można przechowywać zamrożone.

W trawieniu fasoli pomagają zioła i przyprawy dodane do gotowania: majeranek, imbir, kurkuma, nasiona kopru włoskiego.

HAMBURGERY Z CIECIERZYCY

puszka ciecierzycy

cebula pokrojona w drobną kostkę

utarty ząbek czosnku

łyżka posiekanej natki pietruszki

jajo

bułka tarta do zagęszczenia

olej do smażenia

Ciecierzycę odsącz z zalewy, opłucz, osusz. Rozdrobnij tłuczkiem do ziemniaków, wymieszaj z pozostałymi składnikami (bez oleju!). Masa powinna się dawać formować w pulpeciki. Jeśli się rozpada, dodaj bułki tartej. Usmaż próbny kotlecik na gorącym oleju, spróbuj i uzupełnij przyprawy. Przygotuj w dłoniach hamburgery z całej masy, smaż partiami na złoto, z obu stron, podawaj z sałatą.

PURÉE Z ZIELONEGO GROSZKU

szklanka rosołu z kurczaka, wywaru warzywno-mięsnego lub warzywnego

2 szklanki mrożonego zielonego groszku

sól, cukier do smaku

Zagotuj rosół, wsyp groszek i gotuj pod przykryciem, aż będzie miękki. Cały płyn powinien zostać wchłonięty w trakcie gotowania. Zmiksuj groszek na purée, dopraw do smaku. Podawaj ozdobiony marchewkami pokrojonymi w zapałki i powiązanymi w pęczki zblanszowaną gałązką cienkiego szczypiorku (to wariacja na temat marchewki z groszkiem).

PASZTET Z SOCZEWICY

szklanka czerwonej soczewicy (250 g)

150 ml oliwy

2 cebule pokrojone w kostkę

4 posiekane ząbki czosnku

2 tarte marchewki

ćwierć utartego korzenia selera

3 łyżki koncentratu pomidorowego

2 łyżki przyprawy curry, sól, pieprz

4 jaja

masło i bułka tarta do wysypania formy

Soczewicę zalej dwiema szklankami zimnej wody i gotuj, aż wchłonie całą wodę i rozpadnie się na purée. Na patelni rozgrzej oliwę i smaż warzywa, aż zmiękną, zrumienią się i nabiorą słodyczy. Pod koniec smażenia dopraw je intensywnie. Wymieszaj z soczewicą i koncentratem pomidorowym. Uzupełnij przyprawy, pamiętając, że po do- daniu jaj smak stanie się łagodniejszy. Formę keksówkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą (nadmiar bułki wytrząśnij). Piekarnik rozgrzej do 180°C. Roztrzepane jaja wymieszaj z masą soczewicową, wlej do formy. Postukaj blaszką o blat, by uleciały ze środka bąbelki powietrza. Wstaw do piekarnika i piecz 35-40 minut. Wyjmij, krój po ostudzeniu. Smak pasztetu można urozmaicać, dodawać zioła, kmin rzymski (kumin), grzyby, słodką i ostrą paprykę i inne, soczewica jest wspaniałym tłem wielu przypraw.

SAŁATKA Z BIAŁEJ FASOLI I BURAKÓW

szklanka drobnej białej fasoli

1-2 buraki upieczone w mundurkach

4 ogórki kiszone

2 łyżki oliwy extra vergine

ewentualnie pół czerwonej cebuli i natka pietruszki

sos:

łyżka diżońskiej musztardy miodowej

łyżka czerwonego octu winnego

5-6 łyżek oliwy extra vergine

sól, pieprz

Fasolę namocz na noc, opłucz, ugotuj do miękkości we wrzącej wodzie. Posól pod koniec gotowania. Odcedź. Polej połową sosu, wymieszaj i odstaw. Buraki obierz i pokrój w kostkę wielkości takiej jak ugotowana fasolka. Wymieszaj z połową sosu, odstaw. Ogórki obierz ze skóry, pokrój w kostkę jak buraki, wymieszaj z 2 łyżkami oliwy. Cebulę pokrój w kostkę, natkę drobno posiekaj. Na spodzie talerza rozsyp buraki, na nich usyp warstwę ogórków, na wierzchu doprawione fasolki. Udekoruj wiórkami czerwonej cebuli i natką pietruszki.

Copyright © Agora SA