Sałatki na lato

W upalne letnie dni z niechęcią myślimy o gotowaniu. A może by tak zastąpić tradycyjny obiad łatwą do zrobienia sałatką?

Stragany kuszą najlepszą ofertą w roku. Wszystko dorodne, pachnące, dojrzałe na słońcu i świeżo zerwane. Ale gotować się nie chce, bo na dworze jest ciepło, leniwie, wakacyjnie. Zamiast przygotowywać skomplikowane i wyrafinowane dania, sięgam do sprawdzonych, ulubionych sałatek.

Robi się je szybko, a recepturę można zmieniać i urozmaicać, zależnie od tego, co zachwyci na targu. Choć prawie nie ma przy nich gotowania, są wystarczająco pożywne, żeby wystąpić w roli drugiego dania lub kolacji. A wyrafinowany sznyt nada im pełny, bogaty smak sierpniowych warzyw i ziół.

OBIAD NA ZIMNO

Choć przywykliśmy podawać dzieciom ciepły obiad, treściwa, dobrze skomponowana, zimna sałatka z powodzeniem może go zastąpić.

Składniki nie zmieniają przecież swoich właściwości odżywczych po ostudzeniu.

Jeśli sałatka ma zdrowo nasycić głód, powinny być w niej węglowodany (kasza, ryż, makaron, grzanki lub pieczywo do pogryzania), porcja białka (mięso, warzywa strączkowe, ser, jaja, ryba - pod warunkiem, że przechowujemy ją w lodówce i nie zabieramy na piknik w upalny dzień), nieco tłuszczu (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), dużo witamin, soli mineralnych i błonnika (warzywa i owoce). Sałatka zyska na smaku i wartości, gdy dodamy do niej orzechy, nasiona, pestki, kiełki.

SAŁATKA ZIEMNIACZANA

0,5 kilograma młodych ziemniaków

3 ogórki małosolne

słodka cebula

8 jajek przepiórczych

łyżka kaparów, utarty ząbek czosnku

4 łyżki majonezu, pieprz, sok z cytryny

łyżeczka musztardy diżońskiej

łyżka posiekanego szczypiorku

łyżka posiekanego koperku

Cebulę drobno pokrój w kostkę. Wymieszaj majonez z musztardą, kaparami i cebulą, dopraw pieprzem i sokiem z cytryny. Ziemniaki wyszoruj, oskrob i ugotuj w osolonym wrzątku. Ostudzone pokrój, wymieszaj z sosem, posyp szczypiorkiem i koperkiem. Najlepsze do sałatek są ziemniaki o małej zawartości skrobi - po ugotowaniu trzymają zwarty kształt. Takie są młode ziemniaki, bez względu na odmianę.

SZASZŁYKI Z TEGO, CO POD RĘKĄ

10 plastrów salami

10 plastrów ementalera

10 małych kulek mozzarelli

10 małych pomidorów

ogórek, rzodkiewki, sałata, kalarepka

oliwki

Szaszłyki są wygodne do złapania w rękę i wyglądają atrakcyjnie. Na szpadki można nadziewać różne produkty, mieszać owoce z warzywami, dodać kostki sera, plasterki wędlin lub pieczonego mięsa. Można pokusić się dodatkowo o przygotowanie jogurtowego albo majonezowego sosu. Pikantnego, z chile chipotle z puszki, tatarskiego, remulady, ziołowego lub czosnkowego z ogórkiem, zwanego tzatziki.

KOKARDKI Z POMIDORAMI I BAZYLIĄ

200 g makaronu kokardki

garść pomidorów koktajlowych

garść oliwek bez pestek

garść liści bazylii, utarty ząbek czosnku

pierś kurczaka (pieczona, grillowana

lub usmażona)

80 ml oliwy extra vergine

3 łyżki octu z czerwonego wina

sól, pieprz

Czosnek utrzyj z solą, wymieszaj z oliwą i octem. Makaron ugotuj al dente, odcedź i wymieszaj z sosem. Dodaj pomidory, porwane liście bazylii, oliwki i pokrojonego w paski kurczaka. Można podawać na ciepło lub na zimno, jako sałatkę z makaronem.

TABULE

3 pęczki natki pietruszki

pęczek mięty

pół szklanki kuskusu lub bulguru

pół cebuli

ogórek

czerwona papryka

sok z cytryny

3 łyżki oliwy extra vergine

sól

Kuskus lub bulgur (podobna w smaku do kuskusu, ale grubsza pszenna kasza, którą można kupić w arabskich sklepach lub dobrych delikatesach) zalej wrzątkiem wymieszanym z kilkoma łyżkami oliwy, tak by woda stała ok. 1,5 cm ponad powierzchnią kaszy. Przykryj, odstaw i zaczekaj, aż ziarna wchłoną płyn. Kasza nasiąknie i zmięknie, stanie się zwarta, ale po poruszeniu widelcem powinna się rozsypać.

Zioła posiekaj bardzo drobno. Cebulę, ogórek i paprykę pokrój w drobną kostkę równej wielkości. Wymieszaj zioła z kaszą i warzywami, dopraw cytryną, solą i oliwą. Sałatka jest najlepsza, gdy się przegryzie.

Zioła można urozmaicać, dodać utarty czosnek, pomidory, rzodkiewki, szczypior, ale ważne jest, by dominującym elementem była zieleń natki pietruszki i mięty.

Pomysł na sałatkę z kaszą można rozwijać z kaszami innymi niż pszenne - świetnie sprawdza się pęczak i brązowy ryż.

Copyright © Agora SA