Wielkanocne wariacje

Będzie moc jajek, drożdżowe baby, biały barszcz i pieczyste... A może jednak w tym roku odmienimy nieco świąteczne rytuały?

Lubimy powtarzalność świątecznego menu, te same co roku zapachy wypełniające dom i sprawdzone, rodzinne przepisy. Rozsądek nakazuje trzymać się kanonu i korzystać z rad babci na soczysty schab i pięknie wyrośnięty sernik. Ale czasem spod ziemi wychodzi chochlik nieposłuszeństwa. A może w tym roku lekko zmienić tradycję? Pasztet przygotować z białego sera, stół - zamiast mięsami - zastawić jarzynami, a mazurek upiec z nadzieniem wytrawnym? I na koniec, zamiast leniuchować, popędzić na długi spacer do lasu!

Terrine z białego sera

700 g trzykrotnie zmielonego białego sera

4 łyżeczki żelatyny

4 czerwone papryki

2 żółte papryki

pesto:

2 duże garście liści bazylii

1 ząbek czosnku

2 łyżki orzeszków piniowych

2 łyżki świeżo startego parmezanu

oliwa, sól, pieprz

listki bazylii do dekoracji, oliwa bazyliowa

- Papryki w całości wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i piecz, obracając kilka razy, aż cała skórka sczernieje. Gorące przełóż do papierowej torby, zamknij i odstaw, aż ostygną. Z ostudzonych papryk bez trudu zdejmiesz skórkę. Usuń ją, podobnie jak gniazda nasienne i białe membrany z wnętrza. Podziel papryki na szerokie płaty, osusz na sicie i wytrzyj papierem.

- Przygotuj pesto: zmiksuj wszystkie składniki na gęstą pastę. Jeśli potrzeba, dolej trochę oliwy, by masa była spójna.

- Ser odcedź na sicie, dopraw solą i pieprzem. Żelatynę rozpuść w kilku łyżkach wody i dobrze wymieszaj z serem.

- Niedużą formę keksówkę wyłóż folią spożywczą, tak by brzegi folii wystawały szeroko na boki. Ułóż płaty czerwonej papryki, dokładnie wypełniając dno formy. Posmaruj je warstwą zielonego pesto i przykryj połową masy serowej. Ser równo rozsmaruj, przykryj warstwą z płatów żółtej papryki i posmaruj pesto. Na wierzchu rozsmaruj drugą część masy serowej i przykryj ją płatami czerwonej papryki. Zakryj wierzch folią spożywczą, przyciśnij lekko i wstaw na noc do lodówki, by całość stężała.

- Przed podaniem odwiń folię z wierzchu, obróć formę do góry dnem na desce do krojenia i wyjmij terrinę z keksówki. Zdejmij folię spożywczą i pokrój terrinę bardzo ostrym nożem na plastry. Udekoruj listkami bazylii i skrop oliwą.

Marchewka z brukselką

5 marchewek

200 g brukselki

50 g masła

sól, pieprz

- Marchewkę obierz i pokrój w grube plasterki. Rozgrzej masło w garnuszku, wrzuć marchewkę, dopraw solą i pieprzem. Chwilę podsmażaj potrząsając garnkiem, wlej kilka łyżek wody i duś na małym ogniu, aż marchewka zmięknie, ale się nie rozpadnie. Dopraw do smaku pieprzem i solą.

- Brukselkom odetnij spód (dość głęboko) i obierz zewnętrzne listki. Zależy nam tylko na pojedynczych listkach, więc zdejmij ich jak najwięcej (nieduże główki, które zostaną, wykorzystasz przy innej okazji). Zagotuj osoloną wodę i krótko gotuj listki brukselki.

- Gorącą marchewkę wyłóż na półmisek i przykryj ją odcedzonymi, gorącymi listkami brukselki. Brukselka przygotowana tym sposobem ma bardzo żywy kolor i delikatny smak. Ci, którzy zrazili się do brukselkowej goryczki, powinni spróbować tej metody.

Ziemniaki faszerowane

kilka dużych ziemniaków o cienkiej skórce

1 jajko

sól, pieprz, świeżo starty parmezan

dodatki:

śmietanka, utarty ząbek czosnku, natka pietruszki

śmietanka, musztarda diżońska, szczypiorek, grubo mielony pieprz

ser biały, cebula i boczek wędzony, pokrojone w kostkę i usmażone na oliwie, grubo mielony pieprz

dynia pokrojona w kostkę, usmażona na maśle z cukrem i z posiekanymi listkami szałwi, dobrze odparowana i ugnieciona na puree

seler korzeniowy utarty na tarce jarzynowej i usmażony na oliwie z szalotką

posiekane grzyby leśne usmażone na oliwie, doprawione pastą truflową

- Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie. Ostudź, przekrój poziomo na pół. Wydrąż środek, zostawiając trochę miąższu przy skórce. Masę ziemniaczaną ugnieć (nie miksuj, bo stanie się ciągnąca), a następnie wymieszaj z jajkiem i z pozostałymi dodatkami z wybranej kombinacji smakowej.

- Napełnij przygotowaną masą połówki ziemniaków, posyp świeżo startym parmezanem i wstaw do gorącego piekarnika. Zapiekaj, aż się zrumienią, podawaj gorące.

- Ziemniaki można przygotować zawczasu i wstawić do piekarnika tuż przed przyjściem gości.

Mazurek z fetą i szpinakiem

kruchy spód:

180 g mąki

120 g zamrożonego masła

sól, dwie łyżki zimnej wody

nadzienie:

300 g liści szpinaku

50 g masła

sól, pieprz, gałka muszkatołowa

100 g greckiego sera feta

garść namoczonych rodzynek

garść orzeszków piniowych

oliwa

- Przygotuj ciasto. Zamrożone masło zetrzyj na tarce jarzynowej. Wymieszaj mąkę z solą i masłem, dolej dwie łyżki zimnej wody i szybko zagnieć kulę ciasta. Owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki, na czas przygotowywania nadzienia.

- Rozgrzej masło na patelni, dodaj opłukany, wilgotny szpinak i duś pod przykryciem, krótko, aż liście zwilgotnieją. Odkryj, dopraw solą, pieprzem i gałką, odciśnij z nadmiaru wody.

- Ciasto rozwałkuj na prostokąt z lekko uniesionymi brzegami, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i podpiecz, aż będzie złoty, ostudź.

- Odciśnięty szpinak posiekaj, rozłóż na upieczonym spodzie i udekoruj rządkami rodzynek, orzeszków i pokruszonej fety. (układaj wzorki jak na mazurku). Całość lekko pokrop oliwą. Ponownie wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i piecz, aż feta się rozpuści, a orzeszki zrumienią. Podawaj na ciepło. Możesz urozmaicić dekorację ziarenkami czerwonego pieprzu.

Copyright © Agora SA