Migdały i inne specjały

To nieprawda, że tradycyjne wigilijne potrawy nie smakują dzieciom. Wypróbujcie nasze przepisy, a przekonacie się o tym sami.

Gdy na odświętnie nakrytym stole pojawia się ryba w galarecie, śledzie w oliwie z cebulką, smażony karp i pierogi z grzybami, niejeden maluch ma ochotę czmychnąć jak najdalej. Czy dla dzieci szykować coś z poza kanonu? Wypytałam babcie i ciotki, poszperałam w starych książkach kucharskich i znalazłam kilka dawnych, wigilijnych przepisów, które moim dzieciom się spodobały. Teraz każdy znajdzie na stole, coś, co lubi.

Jak obierać migdały?

jeżeli kupimy migdały w brązowej skórce, to by ją usunąć należy migdały zalać wrzątkiem i odstawić na ok. pół godziny. Kiedy się namoczą, skórka "spuchnie" na ziarnach i da się łatwo usunąć palcami.

Zupa migdałowa

200 g migdałów bez skórki

1 litr mleka

cukier do smaku

1 szklanka ugotowanego ryżu

rodzynki

Migdały zmiksuj z malakserze ze szklanką mleka, a następnie dokładnie odcedź. Płyn zachowaj. Odcedzone ziarno ponownie wrzuć do malaksera i miksuj z kolejną szklanką mleka. Migdałową mieszankę połącz z poprzednio uzyskanym płynem oraz resztą mleka i zagotuj razem. Dokładnie odcedź. Migdałowe mleko posłodź do smaku, dodaj ryż i rodzynki, podgrzej. Podawaj na ciepło. Pozostałe po odcedzeniu okruszki migdałów można wykorzystać do masy makowej.

Fasola z miodem i cytryną

2 szklanki fasoli jaś

1 szklanka miodu

2 cytryny

sól, cukier

Fasolę namocz na noc, odlej, opłukaj. Warto kilkakrotnie zmieniać wodę, bo wypłukuje ona częściowo składniki utrudniające trawienie fasoli. Fasolę zalej zimną wodą, posłodź i gotuj powoli. Kiedy fasola jest prawie miękka obficie posól wodę. Ugotuj ziarna do miękkości, ostudź, a następnie odcedź. Miód, najlepiej gryczany podgrzej. Płynny dopraw sokiem z cytryny. Sos powinien być intensywnie słodko- kwaśny. Ciepłym sosem polej podgrzaną fasolę.

Racuchy drożdżowe

500 g mąki 50 g drożdży 2 jajka 1,5 szkl. mleka 2 łyżki cukru sól

olej do smażenia Drożdże rozetrzyj z cukrem i odrobiną ciepłego mleka. Odstaw w ciepłe miejsce, przykryte lnianą ściereczką do wyrośnięcia. Gdy drożdże wyrosną, wlej do miski z mąką resztę ciepłego mleka, roztrzepane jajka, sól oraz wyrośnięte drożdże. Dobrze wymieszaj, ciasto powinno być dosyć rzadkie. Odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Nakładaj łyżką ciasto na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż z obu stron. Gdy olej jest za zimny racuchy wciągają tłuszcz, gdy jest za gorący, palą się na zewnątrz i są surowe w środku. Podawaj gorące, posypane cukrem pudrem.

Opcja dla dorosłych: do ciasta można dodać namoczone, ugotowane suszone grzyby pokrojone w paseczki i smażyć racuchy grzybowe wytrawne.

Kisiel żurawinowy

800 g żurawin 100 -150 g cukru 5 łyżek mąki ziemniaczanej Żurawiny przebierz, starannie opłucz, zalej litrem zimnej wody i gotuj, aż będą pękać. Mąkę wymieszaj z połową szklanki zimnej wody i odstaw. Miękkie żurawiny przetrzyj przez sito, dodaj cukier i ponownie zagotuj. Zamieszaj mąkę w wodzie i jednym ruchem wlej do wrzącego soku, intensywnie mieszaj, by nie powstały grudy. Gotuj kilka minut, ewentualnie posłodź. Podawaj na ciepło lub na zimno.

Ciastka piernikowo orzechowe

150 g mąki

4 łyżki cukru

2 łyżki przyprawy piernikowej (mielony cynamon, imbir, anyż, ziele angielskie, gałka muszkatołowa)

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

szczypta sody

80 g masła

3 łyżki mleka

3 łyżki miodu gryczanego

1 jajo

łuskane orzechy

Blachę wyłóż papierem do pieczenia, piekarnik rozgrzej do 200stC. Miód rozpuść z mlekiem, możesz go podgrzać i ostudzić. Wymieszaj w misce wszystkie suche składniki. Dodaj do suchej mieszanki masło i rozdrobnij palcami na grubą kaszę. Jajka roztrzep i wymieszaj z ostudzonym miodem z mlekiem. Wlej do mąki i wymieszaj, powstanie dość rzadkie ciasto. Łyżką kładź nieduże, spłaszczone placki ciasta na blachę, daleko od siebie, bo będą rosły. Dekoruj orzechami. Piecz ok. 15 minut, aż będą złoto brązowe. Po ostudzeniu możesz ciastka posypać cukrem pudrem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA