Przepisy na szybkie dania z mąki

Gdy na dworze ziąb i szaruga, domowe kluseczki otulają jak miękki szal. Są uniwersalne, można je podać na mleku, w gorącej zupie lub z mięsnym sosem, polane podsmażoną na maśle tartą bułką albo z malinowym sokiem. Rozgrzewają na śniadanie, obiad lub kolację.

Półki sklepowe uginają się pod wszelkiego rodzaju makaronami. Są tak dobre, że sztuka samodzielnego zagniatania odchodzi w zapomnienie. Ale prócz sprężystych, zwartych, kształtnych klusek, w kuchni przydają się też puszyste, podobne do obłoczków, miękkie i długie, niczym wełniane sznureczki, lub całkiem nieregularne, rozlewające się na powierzchni rosołu. To kluski kładzione, zacierkowe, lane. Proste i szybkie domowe wariacje na temat mąki i jajek. Nie wymagają stolnicy i macchina per pasta, długotrwałego wyrabiania, wałkowania i krojenia. Ponieważ z natury nie są perfekcyjne, udają się od pierwszego razu.

Najprostsze

Specjalistami przygotowywania tych klusek są dzieci. One mieszają lub zagniatają, do nas należy gotowanie.

Lane

Wystarczy jedno jajko, trochę mąki i szczypta soli. Trzeba je dokładnie wymieszać w kubeczku, do konsystencji gęstej śmietany. Potem wolnym strumieniem wlewać powoli na gotującą się wodę, lub bezpośrednio na rosół. Gęściejsze będą tworzyły sznurki, rzadsze, rozleją się kremową mgiełką. Są gotowe po chwili gotowania.

Zacierki

Wystarczy garść mąki, szczypta soli i trochę ciepłej wody. Zagniatamy w rękach spójną, miękką masę. Trzymając ciasto w rękach, nad garnkiem z gotującą wodą, odrywamy palcami małe kawałeczki i wrzucamy do wrzątku. Powinny wypłynąć na wierzch i chwilę się pogotować.

Kluski z ciasta ptysiowego (parzonego)

100 g mąki; 80 g masła; 3 jaja; sól; natka pietruszki; gałka muszkatołowa

Zagotuj szklankę wody z masłem i sporą szczyptą soli. Kiedy będzie wrzała wsyp na raz całą mąkę. Zdejmij z ognia i mieszaj drewnianą łyżką, aż powstanie gładkie, spójne ciasto. Następnie włącz gaz i na małym ogniu dalej wyrabiaj ciasto (kontynuuj mieszanie), aż będzie odchodziło od ścianek garnka i zacznie błyszczeć. Odstaw na chwilę.

Do lekko przestudzonego wbij jajko. Mieszaj, aż jajko połączy się z ciastem. Gdy jest spójne, wbij następne jajko i gdy się połączą, kolejne. Początkowo wydaje się, że ciasto i jajko się nie łączą, ale po chwili intensywnego mieszania, masa staje się gładka. Gotowe ciasto można przechowywać w lodówce i gotować kluski, tuż przed podaniem.. Możesz dodać do ciasta posiekaną natkę pietruszki, lub szczyptę gałki muszkatołowej.

W dwóch łyżkach formuj z ciasta łezki i kładź na delikatnie posoloną, pyrkającą wodę. Gotuj, aż wypłyną na powierzchnię i dalej dwie minuty, pod przykryciem, odcedź. Podawaj jako dodatek do zup, z mięsem duszonym w sosie (np. cielęciną w śmietanie) lub na słodko.

Z powyższego ciasta można również upiec chrupiące ptysie. Na blachę wyłożoną pergaminem nakładaj łyżką balaski wielkości wisienki. Posmaruj je roztrzepanym z wodą jajkiem. Zostaw miejsce między nimi, bo urosną. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200C na 15-20 minut, zmniejsz ogień i piecz jeszcze 20 minut w 150 C. Zostaw w piekarniku do ostygnięcia.

Kluski serowe

1 opakowanie 125 g serka kremowego Twój Smak lub Philadelphia; 2 żółtka; 50-60 g mąki

Zmiksuj składniki. Odstaw na chwilę, w tym czasie zagotuj w szerokim garnku wodę z odrobiną soli.

Kładź nieduże, podłużne kluseczki na pyrkający wrzątek. Ja rozsmarowuję na łyżce trochę ciasta i drugą łyżką zgarniam wąskie paski do wody, ale każda technika i kształt są dozwolone. Ważne, by kluski były nieduże, bo rosną.

Gdy wypłyną na powierzchnię i chwilę się pogotują na wolnym ogniu, odcedź i podawaj. Są dobre do mięsa w sosie, posypane cukrem lub z owocami.

Kluski z kaszy manny

4 łyżki kaszy manny (45 g); 2 łyżki masła (25 g); 2 jaja; 2-3 łyżki mąki; sól

Oddziel żółtka od białek. Mikserem ubij z białek pianę, dodaj szczyptę soli, odstaw. Osobno zmiksuj masło, żółtka i kaszę. Do kaszowej masy dodaj połowę piany i wymieszaj łyżką, by stała się rzadsza. Dodaj mąkę i stopniowo, delikatnie resztę piany.

Zrób próbę gęstości ciasta - do pyrkającego delikatnie osolonego wrzątku, zsuń z łyżki kilka niedużych, okrągłych balasków ciasta. Jeżeli się rozpływają na placuszek, znaczy, że trzeba dodać trochę mąki. Po położeniu na wrzątek kluski powinny trzymać kształt i lekko rosnąć.

Gotuj pod przykryciem zamieszaj. Po kilku minutach odcedź. Podawaj jako dodatek do rosołu, z sosem, lub na słodko.

Spatzle

300 g mąki; 3 jaja; sól

W mikserze jajka wymieszaj z mąką, stopniowo dodawaj 150 ml letniej wody i mocno miksuj przez dłuższy czas. Na cieście powinny się zacząć pokazywać pęcherzyki powietrza.

W szerokim garnku zagotuj wodę. Deskę do krojenia zanurz we wrzątku, rozsmaruj na niej cienką warstwę płynnego ciasta. Zgarniaj nożem do wody wąskie, bardzo długie kluski. Nóż zanurzaj w gorącej wodzie, był kluski łatwiej spadały.

Gotuj kluski kilka minut po wypłynięciu na powierzchnię. Odcedź, ewentualnie przelej zimną wodą. Podawaj z roztopionym masłem, podsmażonym bekonem, tartym serem, podsmażoną na maśle cebulą.

Spatzle są bardzo popularne w Niemczech i Austrii, ich włoską odmianę można spróbować z południowym Tyrolu, a węgierska odmiana nosi nazwę galuszki. W tych wszystkich krajach można kupić maszynkę do formowania klusek, przypomina tarkę do jarzyn z pojemnikiem. Warto bo z maszynki momentalnie przygotowuje się spatzle w formie miniaturowych kuleczek.

Copyright © Agora SA