Jakie owoce powinny jeść dzieci?

Z dr n. med. Marią Kotowską, pediatrą, rozmawia Joanna Szulc
22.03.2010 , aktualizacja: 16.03.2010 12:52
A A A Drukuj
Surowe czy gotowane, ze skórką czy bez, tarte czy gryzione? Jakie owoce powinny jeść dzieci?
Kiedy w diecie dziecka powinny pojawić się owoce?

Rozszerzanie diety zwykle zaczynamy w 5.-6. miesiącu. Na początku możemy dziecku zaproponować warzywo, owoc lub kaszkę - nie ma znaczenia, co będzie pierwsze. Chyba że jest powód, by tę kolejność wyraźnie określić. Jeśli malec np. cierpi na zaparcia (jego kupki są twarde i zbite), sięgamy najpierw po owoce, które mają dużo błonnika i pomagają w prawidłowych wypróżnieniach. W takiej sytuacji możemy podać je nawet wcześniej, po ukończeniu przez dziecko 4 miesięcy.

Nie wcześniej. Kiedyś podawało się sok z jabłka już trzymiesięcznym niemowlętom, ale dziś żyjemy w świecie bardziej zanieczyszczonym, częściej zdarzają się alergie i nowości lepiej nie wprowadzać zbyt wcześnie.

W Polsce najczęściej zaczynamy od podawania jabłek. Dlaczego?

Bo są bogatym źródłem witamin i błonnika, są łagodne i rzadko uczulają, jest ich wiele odmian i można wśród nich odnaleźć tę ulubioną. A każda z nich ma nieco inny skład i wartości. Warto podawać dziecku odmiany nie tylko słodkie, mdłe, ale i kwaskowe, jak antonówka.

W pierwszych miesiącach podajemy owoce rodzime, dojrzewające w naszych sadach. Mniej uczulają?

Chodzi głównie o ich dostępność, o to, by proponować dziecku to, co świeże, co rośnie w pobliżu. Jeśli banany płyną do nas przez miesiąc i dojeżdżają zielone, w sklepie robią się żółte, a po dwóch dniach w domu są już niemal czarne, to oznacza, że przez ten miesiąc traktowano je silnymi środkami chemicznymi. Podobnie może być też i z innymi owocami egzotycznymi. Dlatego lepiej podawajmy je dziecku jedynie w formie słoiczkowych deserów. Pochodzą z upraw kontrolowanych, nierzadko ekologicznych, ich skład jest dokładnie przebadany. Zresztą słoiki pozwalają nam bardzo urozmaicić dietę - bez nich trudno byłoby nam zapewnić dziecku tyle różnych smaków: owoców sezonowych, egzotycznych, mało dostępnych.

Co zaproponować dziecku na początek? Sok klarowny? Przecierowy? Mus?

Moim zdaniem najlepiej podawać nowości łyżeczką - taki sposób jedzenia jest dobry dla zgryzu i pomaga kształtować prawidłowe nawyki. A zatem raczej będzie to mus lub przecier, a nie sok.

Czy lepsze są owoce surowe, czy podgotowane?

Surowe - bo mają więcej witamin. Ale jeśli niemowlę ma wrażliwy brzuszek - miało kolkę, źle reagowało na niektóre pokarmy w diecie mamy karmiącej piersią - lepiej zacząć np. od musu z duszonych jabłek.

Jak długo podajemy owoce rozdrobnione - tarte, skrobane, miksowane?

To indywidualna sprawa - trzeba obserwować, jak dziecko radzi sobie z gryzieniem, czy podczas jedzenia jest uważne i spokojne, czy też je łapczywie, nieuważnie.

Na pewno dobrze jest uchwycić moment, gdy maluch jest już gotowy do jedzenia owoców w całości (bez pestek). Gdy go przegapimy, trudniej będzie zmienić przyzwyczajenia dziecka.

Czyli można dać niemowlęciu jabłko w kawałku?

Na początek nie. Ale gdy oswoi się ze smakiem przecieru i gdy będzie już miało kilka zębów, można spróbować z jabłkiem w całości. Właśnie całym, okrągłym, po którym malec będzie skrobał ząbkami i nie ugryzie dużego kawałka. Dopiero gdy umie już dobrze jeść, możemy mu dać cząstkę jabłka, z której ugryzie spory kęs. Możemy też proponować inne owoce, miękkie dojrzałe brzoskwinie czy gruszki, drylowane wiśnie... Gryzienie jest bardzo ważne, ćwiczy zgryz, mięśnie odpowiedzialne za rozwój mowy.

Jabłka, gruszki, śliwki - obierać ze skórki?

Jak najwcześniej podawać ze skórką, w której (i tuż pod nią) jest dużo witamin. Można oswajać dziecko ze skórką, obierając owoc "w kratkę". I proszę się nie bać, że skórka "przyklei się do żołądka". To mit.

Niektóre owoce, np. truskawki, cytrusy, to silne alergeny. Unikać ich podawania?

Nie odważyłabym się podać niemowlęciu truskawek z "normalnej" uprawy. I to nie z powodu alergii, ale środków chemicznych, którymi te owoce są traktowane. Co innego truskawki z upraw ekologicznych. Jeśli obawiamy się, jak dziecko zareaguje na nowość, możemy najpierw przekrojonym owocem dotknąć skóry malca, następnego dnia śluzówki (okolicy ust), a jeśli nie ma niepokojących zmian, podać troszkę do zjedzenia.

  • 2
  • 2
  • Jakie owoce powinny jeść dzieci? nomina 07.04.10, 20:31

    W żadnym wypadku nie wolno jeść owoców razem z posiłkiem mięsnym. Owoctrawiony jest szybko, mięso zalega dłużej - w przypadku zjedzenia obu wniewielkiej odległości czasowej/razem, owoc »

  • Re: Jakie owoce powinny jeść dzieci? najma78 19.04.10, 20:39

    Ja zaczynalam od awokado, gruszek, i mango, pozniej jak leci, a truskawki, maliny, porzeczki i jagody swieze jadamy caly rok choc latem mamy z wlasnego ogrodu. Kazde dziecko jest inne, cos »