Bobas lubi wybór

Jedni powiedzą, że to żadna nowość, bo w ten sposób dzieci jadały od wieków. Inni uznają tę metodę za szaleństwo - bo przecież niemowlę należy karmić łyżeczką. Na czym właściwie polega BLW?

Metoda BLW (Baby Led Weaning, czyli w wolnym tłumaczeniu "Bobas Lubi Wybór") zakłada pełną swobodę i całkowite zaufanie do dziecka w kwestii spożywania posiłków. Maluch nie jest karmiony przez rodzica, lecz je samodzielnie rączkami, a później sztućcami. Rodzina je wspólnie posiłki, a dziecko samo decyduje, co zje i ile zje. BLW oznacza też stopniowe, kontrolowane przez dziecko, rozstawanie się z mlekiem (matki lub modyfikowanym). Próbując pokarmy stałe, dziecko samo decyduje, w jakiej ilości ograniczy w swojej diecie mleko (przy założeniu, że jest karmione na żądanie) i jak długo będzie trwał ten proces.

Jak poznać, że dziecko jest już gotowe na BLW?

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jasno precyzują wiek, kiedy niemowlę jest gotowe do próbowania innych niż mleko pokarmów - to 6 miesięcy. Wcześniejsze rozszerzanie diety metodą BLW nie jest możliwe ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego i immunologicznego dziecka, a także słabo rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową oraz małą i dużą motorykę (czyli np. chwytanie i siadanie).

By niemowlę było bezpieczne podczas posiłków, musi umieć samodzielnie siedzieć. Jedzenie w pozycji leżącej czy półleżącej grozi mu bowiem zadławieniem.

Następną oznaką gotowości dziecka jest precyzyjne trafianie rączką do buzi. Gdy dziecko samo sięga po to, co przy nim jemy, chwyta i prowadzi do ust - bez wątpienia jest gotowe na rozszerzanie diety metodą BLW. Co ciekawe, brak zębów u malca wcale nie jest przeciwwskazaniem do samodzielnego jedzenia! Okazuje się, że w takiej sytuacji dziecko rozdrabnia i miażdży pokarm dziąsłami, pomagając sobie językiem.

Czas na jedzenie

BLW zakłada wspólne posiłki, więc twoje dziecko będzie dostawać do jedzenia to samo co ty (dlatego musi to być zdrowe jedzenie). Zanim siądziecie do posiłku, nakarm malca mlekiem (głodne dziecko może być rozdrażnione). Pamiętaj również o dostosowaniu pory posiłku do rytmu dnia niemowlęcia i zadbaj o to, by było wyspane i wypoczęte.

Rozszerzanie diety rozpoczynamy od warzyw.

Dopiero po nich podajemy owoce. Ta kolejność jest ważna, ponieważ dzieci szybko przyzwyczajają się do słodkiego smaku owoców, co może zniechęcić je do warzyw. Przez pierwsze dni podawaj po dwa, trzy rodzaje warzyw, obserwując, czy malec nie ma objawów alergii pokarmowej. Z warzywami, a także owocami doskonale komponują się kasze, ryż, makarony. Uszanuj decyzję dziecka, gdy uzna, że dany produkt mu nie smakuje.

Duże znaczenie ma sposób, w jaki podamy dziecku posiłek.

Odpowiednia konsystencja i kształt mogą zadecydować o powodzeniu pierwszych prób samodzielnego jedzenia. Aby ułatwić dziecku swobodne chwytanie i precyzyjne trafianie z pokarmem do buzi, warzywa, owoce, pieczywo, mięso najlepiej podawać pokrojone w słupki lub w paseczki. Gotowane warzywa muszą być miękkie, żeby maluch bez trudu mógł je rozdrobnić nawet bezzębnymi dziąsłami.

Łatwiejsze do uchwycenia będą makarony w dużych kawałkach, takich jak świderki czy kolanka.

Ugotowaną kaszę, ryż oraz niektóre warzywa czy mięso możesz podawać w formie kulek - np. wystarczy, że kilka minut dłużej pogotujesz ryż, a stanie się wystarczająco kleisty, by formować z niego kulki.

Nie oczekuj, że w pierwszych dniach podana porcja jedzenia w całości trafi do buzi, a potem do małego brzuszka.

Próby samodzielnego jedzenia mogą skończyć się zabawą, rozrzucaniem, rozgniataniem, wypluwaniem... Nie zachęcaj, nie namawiaj, pozwól dziecku zdecydować, kiedy zabawa zamieni się w jedzenie. Pamiętaj również, że całkiem naturalne w pierwszych dniach i tygodniach może być krztuszenie się dziecka. Również w ten sposób maluch uczy się radzić sobie z rozdrabnianiem i połykaniem jedzenia.

Zanim zasiądziemy do wspólnego stołu...

Aby rozszerzanie diety metodą BLW Przebiegało bezpiecznie, sprawnie i komfortowo dla dziecka i dla Was, warto zastosować się do kilku rad.

Fartuszek

Ponieważ dziecko je całym sobą, na pewno ubrudzi się od stóp do głów. Warto zaopatrzyć je w fartuszek z łatwo zmywalnej tkaniny, który nie będzie przeciekał. Sprzątanie po posiłku można sobie ułatwić, rozkładając pod krzesełkiem gazetę lub folię.

Zdrowie odżywianie

Istnieją produkty, które nie są wskazane dla malucha. Przed rozszerzaniem diety metodą BLW warto poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia.

Krzesełko

Aby dziecko mogło zasiąść z nami do stołu, potrzebuje krzesełka z dużym blatem, który sięga mu nie wyżej niż do klatki piersiowej. Dla naszej wygody najlepsze są krzesełka plastikowe, bez materiałowych obić i trudnych do czyszczenia zakamarków. Krzesełko przystawiamy do dużego stołu, żeby dziecko mogło brać udział w rodzinnych posiłkach.

Bezpieczeństwo

Niemowlę dopiero uczy się przeżuwać i połykać różne pokarmy, dlatego nigdy nie należy zostawiać go samego w czasie jedzenia. Gdy dochodzi do zakrztuszenia, dziecko instynktownie potrafi sobie z nim radzić, jednak w przypadku zadławienia niezbędna jest nasza interwencja i pomoc. Warto więc zawczasu sprawdzić (na przykład na stronie internetowej edziecko.pl), jak reagować w takiej sytuacji. Dzięki temu nasze dziecko będzie bezpieczniejsze.

Żeby nie dopuścić do zadławienia, nigdy nie wkładaj dziecku jedzenia do ust i pilnuj, by w czasie jedzenia siedziało prosto.

Dekalog BLW czyli 10 przykazań bezpiecznego i udanego rozszerzania diety:

Wszystkie posiłki jedzcie wspólnie.

Uzbrój się w cierpliwość, pozwól na bałagan. Pozwól dziecku na zabawę i eksperymentowanie z jedzeniem. Nigdy nie wkładaj maluchowi jedzenia do buzi.

Nie zostawiaj dziecka samego podczas posiłku.

Podawaj malcowi odpowiednie dla niego i urozmaicone posiłki.

Nie sadzaj bardzo głodnego dziecka do posiłku.

Nie namawiaj malucha, by zjadł więcej, niż chce.

Pilnuj, by dziecko siedziało prosto podczas posiłku.

Na wszelki wypadek zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy. Może ci się to przydać, gdyby dziecko zadławiło się przy jedzeniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA