Produkty mleczne dla małego dziecka

W 1. roku życia mleko mamy lub modyfikowane to podstawa diety dziecka. Z czasem w jego menu powinny jednak pojawić się też inne produkty mleczne.

Od kiedy można dziecku zaproponować mleczne kaszki?

Pierwszą kaszkę można podać niemowlęciu już w 5. miesiącu życia. Dobrze jednak pamiętać, że nie musi to być kaszka z dodatkiem mleka. Dzieciom karmionym piersią można podawać wersję bezmleczną. Także maluchy uczulone na białko mleka krowiego powinny dostawać kaszkę bez dodatku mleka, a więc na wodzie lub mieszance mlekozastępczej.

Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym najlepiej serwować kaszkę przygotowaną na mleku, które codziennie pije.

Kiedy można wprowadzić do diety niemowlęcia jogurt?

Jogurt można zacząć podawać dziecku od 7. miesiąca życia. Najpierw w niewielkich ilościach, powoli i stopniowo zwiększając porcje.

Jogurt robiony jest z krowiego mleka zakwaszonego specjalnie dobranymi, pożytecznymi dla organizmu, bakteriami. Dzięki temu ułatwia trawienie i poprawia apetyt. Jest także niezwykle bogaty w wapń i białko oraz witaminy z grupy B.

Najzdrowszy jest jogurt naturalny (bez dodatków smakowych) i... tłusty. Jogurty odtłuszczone mają bowiem niższą zawartość witamin A i D.

Czy maluch w 1. roku życia może już spróbować kefiru?

Tak, ale kefir proponujemy niemowlęciu dopiero w 2. półroczu. Jego kwaskowy i lekko piekący smak nie zawsze odpowiada dzieciom, ale warto spróbować. Bo ten fermentowany napój mleczny obfituje w wapń, białko i witaminy z grupy B, zapobiega zaparciom i pobudza apetyt. Najlepszy jest kefir o naturalnym smaku. Początkowo podajemy go w niewielkich ilościach i jeśli dziecko dobrze go toleruje, powoli zwiększamy porcje.

Kiedy można zacząć serwować twarożki?

Twarożek podajemy dziecku od 7. miesiąca życia. Ma on jednak najniższą zawartość wapnia wśród produktów mlecznych. Białego serka nie należy więc traktować jako zamiennika mleka, tylko raczej jako uzupełnienie diety. Maluchy najchętniej jedzą twarożek w postaci serka o delikatnej kremowej konsystencji. Najlepiej dawać im twarożki o naturalnym smaku, bez cukru. Jeśli malec jest bardzo słodkolubny, można serwować mu naturalny twarożek z dodatkiem przecieru z owoców.

Czy gotowe słodkie desery mleczne i jogurtowe są zdrowe dla niemowlęcia?

Zależy jakie. Desery stojące na półkach z produktami mlecznymi często są mocno dosładzane i zawierają sztuczne dodatki smakowe. Po gotowy deser lepiej więc sięgnąć na półkę z daniami dla niemowląt. Oferowane tam jogurciki i deserki mleczne to tzw. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nie ma w nich sztucznych dodatków. Obniżono też w nich poziom białka, by nie obciążać nerek malca, za to wzbogacono je w wapń, magnez i witaminę B2. Takie deserki można podawać już półrocznym niemowlętom.

Czy żółty ser nadaje się dla niemowlęcia?

Żółty ser jest niezwykle bogatym źródłem wapnia. Niestety, jest bardzo tłusty, zawiera też dużo soli. Dlatego raczej nie podajemy go dzieciom w 1. roku życia. To samo zastrzeżenie dotyczy serów topionych.

Czy w 1. roku życia można podać dziecku budyń zrobiony na zwykłym mleku?

Zwykłe mleko krowie ma dla niemowlęcia za dużo białka i niektórych składników mineralnych, a za mało żelaza. Dlatego nie należy podawać go jako główny napój i produkt mleczny w 1. roku życia. Można je stosować tylko w małych ilościach, np. jako uzupełnienie do potraw. Dania, które wymagają większej porcji mleka, lepiej przyrządzać na mleku modyfikowanym. Jak to zrobić, skoro nie można go gotować? Robimy budyń czy kaszkę na wodzie i dopiero gdy lekko przestygnie, dodajemy do dania odpowiednią ilość mlecznego proszku.

Kozie? Nie dla maluchów

Niemowlętom nie podajemy produktów z mleka koziego ani owczego.

Mleko to ma bowiem wysokie, niekiedy niebezpieczne stężenie soli mineralnych, a także małą zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Nie zaleca się także podawania go starszym dzieciom zamiast mleka krowiego. Jak wykazały badania, spożywanie mleka koziego zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i/lub witaminy B12.

Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Agora SA