Jak czytać etykiety

Producenci żywności robią wiele, by przekonać nas, że ich produkty są zdrowe. Jednak warto dokładnie czytać etykiety, by sprawdzić, co tak naprawdę zawierają.

Pełnoziarniste płatki, w których ziaren z pełnego przemiału jest tyle, co nic. Mleczne desery ze śladową ilością jogurtu, za to dużą ilością cukru. Soki, które owocowy smak zawdzięczają sztucznym dodatkom... Produktów, które na pierw-szy rzut oka wydają się zdrowe, ale wcale takie nie są, jest w sklepach wiele. Żeby się o tym przekonać, wystarczy uważnie czytać etykiety. Problem w tym, że mało kto to robi.

Moc informacji

Tymczasem z etykiety można się dowiedzieć, jaki jest skład produktu. Oprócz listy składników (na początku pojawiają się te, których jest najwięcej) można tam często znaleźć informację o wartości kalorycznej, zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów (z podziałem na proste i złożone), dowiedzieć się, jaki procent dziennego zapotrzebowania pokrywa porcja produktu.

Pułapki na opakowaniu

Czytanie informacji napisanych z tyłu drobnym druczkiem jest ważne, bo hasła wydrukowane z przodu bywają mylące. Wiele produktów wbrew deklaracji "Bez konserwantów" ma w składzie chemiczne środki konserwujące. Inne, reklamowane jako nie zawierające cukru, soli czy tłuszczu, mimo obietnic mają je w składzie. Niestety, także mnóstwo produktów opatrzonych nazwami "eko", "zdrowe" czy "fit" takimi nie jest i nie ma stosownych certyfikatów.

Dzieci pod ochroną

Kupując jedzenie dla malucha, warto sprawdzić, czy jest opatrzone nazwą "środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego". Tylko wtedy możemy być pewni, że warzywa, owoce i zboża pochodzą z kontrolowanych, czasem wręcz ekologicznych upraw, mięso, jaja i inne produkty pochodzenia zwierzęcego zostały dokładnie przebadane. To ważne, bo niedojrzały organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy na niekorzystny wpływ zanieczyszczeń zawartych w produkowanej masowo żywności.

Produkty ekologiczne

Są odpowiednio oznakowane, widnieje na nich logo certyfikowanej żywności ekologicznej

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej na produktach ekologicznych powinna być nazwa i kod jednostki certyfikującej oraz oznaczenie, że produkt objęto systemem kontroli "Rolnictwo ekologiczne". To gwarancja, że produkt nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków, i potwierdzenie, że jest on ekolo-giczny, wyprodukowany w zgodzie z restrykcyjnymi standardami. Rośliny uprawiane ekologicznie są zasilane wyłącznie naturalnymi nawozami, nie stosuje się na nich chemicznych środków do walki ze szkodnikami i chorobami. Mięso, mleko i jaja pochodzą od zwierząt, które otrzymują tylko naturalne pasze, nie dostają antybiotyków ani hormonów, mają zapewnione odpowiednie warunki życia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA