Ile mleka powinno pić niemowlę?

Dzieci są różne. Mają różne potrzeby, apetyt, upodobania i skłonności. Nie wszystkie jedzą dokładnie tyle, ile przewiduje schemat żywienia niemowlęcia. Czy trzeba się tym martwić?

Dopóki dziecko prawidłowo przybiera na wadze, rozwija się harmonijnie i jest pogodne - nie ma się czym martwić. Czasem jednak, zwłaszcza jeśli rytm karmienia odbiega od zaleceń schematu żywieniowego, zaczynamy się niepokoić. Oto najczęstsze problemy związane z apetytem na mleko.

Kiedy karmić noworodka?

Noworodka karmimy piersią na żądanie. Przy karmieniu sztucznym maluszkowi podajemy mleko początkowe 7-8 razy na dobę, bo jego żołądek może pomieścić niewielkie porcje mleka.

Im niemowlę starsze, tym bardziej staramy się wypracować stały rytm posiłków i zachować między nimi w miarę równe przerwy. Sztuczne mleko jest dłużej trawione, więc "butelkowe" dzieci z reguły nie domagają się karmienia tak często, jak te ssące mleko mamy.

Zobacz wideo

Gdy dziecko nie chce pić mleka

Jeżeli dziecko - mimo głodu - nie chce pić mleka, płacze podczas posiłku, warto zwrócić uwagę na technikę karmienia. Pomóc może zmiana pozycji do karmienia, smoczka, okoliczności posiłku. Warto też zajrzeć do buzi malucha, czy nie ma w niej np. białego nalotu - to mogą być pleśniawki przeszkadzające przy ssaniu. U niemowląt powyżej 4.-5. miesiąca można spodziewać się także przejściowej niechęci do jedzenia związanej z ząbkowaniem. W każdym wieku za gorszy apetyt może odpowiadać infekcja.

Czasem dziecko karmione mieszanką nie chce pić mleka, bowiem jest na nie uczulone i instynktownie broni się przed alergenem. Po wykluczeniu innych zakłóceń w karmieniu, trzeba się skonsultować z lekarzem. Być może rozwiązaniem sytuacji będzie przepisanie preparatu mlekozastępczego lub odpowiednie leczenie.

@ Czym różni się hydrolizat białkowy od mleka modyfikowanego? Odpowiada lekarz pediatra

Brak apetytu

Jeśli martwicie się, że dziecko je za mało, warto przyjrzeć się temu, ile mleka dziecko wypija w ciągu dnia i czy jego wyłącznym pokarmem jest mleko modyfikowane. Jeżeli malec jest karmiony piersią, a w butelce dostaje posiłki uzupełniające, nie wiemy, ile dokładnie mililitrów wypija w ciągu doby. Wskazówką, czy zjada dość, będą w tym wypadku przyrosty masy ciała. Normalne jest też to, że dziecko karmione piersią może mieć problem z wypiciem naraz całej porcji mieszanki.

U maluchów na butelce warto zrobić dzienny bilans wypijanego mleka. Może się okazać, że dziecko wypija tyle, ile trzeba, tylko woli częściej dostawać mniejsze porcje. Nic w tym złego, szczególnie u młodszych niemowląt i maluchów ze skłonnością do ulewania.

Może być tak, że maluch zjada w sumie nieco mniej, niż sugeruje schemat dla danego wieku. I rozwija się prawidłowo, jest pogodny i dobrze przybiera na wadze. Schemat podaje wartości uśrednione, a to oznacza, że niektóre niemowlęta będą jadły mniej, a inne więcej - według swoich potrzeb.

Wreszcie - jeśli dziecko rzeczywiście je mało i słabo przybiera na wadze, niezbędna będzie konsultacja pediatry i czasem przeprowadzenie odpowiednich badań.

Duży apetyt

Niemowlę, które je więcej niż zakłada schemat, ale rozwija się prawidłowo, karmimy według jego potrzeb, dbając o odpowiednią ilość ruchu (od pierwszych miesiącach życia zachęcajmy malucha do aktywności). Przyjrzyjmy się uważnie naszym reakcjom na płacz dziecka. Czy podajemy butelkę tylko wtedy, gdy malec ewidentnie jest głodny, czy też wolimy podać mu mleko, gdy tylko zakwili, aby był spokojniejszy?

Jeśli niemowlę jest dużo pulchniejsze niż być powinno, zanotujmy objętość i częstotliwość jego posiłków w ciągu dnia i skonsultujmy się z pediatrą. Nadmiar tkanki tłuszczowej niepotrzebnie obciąża organizm dziecka, a o ile pulchne niemowlęta karmione piersią łatwo gubią ciałko, o tyle karmione sztucznie mogą mieć w przyszłości nadwagę. Jedno jest pewne - niemowlęcia nie wolno na własną rękę odchudzać. Niedopuszczalne jest rozcieńczanie mieszanki mlecznej (mleko zawsze należy przygotowywać zgodnie z instrukcją producenta, a dodatkową porcję wody podajemy osobno, do picia między posiłkami).

Ile mleka podawać niemowlęciu?

Do końca pierwszego roku życia podstawą diety dziecka jest pokarm mamy lub mleko modyfikowane.

11-, 12-miesięcznemu dziecku podajemy 5 posiłków dziennie, w tym trzy posiłki mleczne (np. mleko modyfikowane z kaszką). Kilka razy w tygodniu serwujemy dziecku także twarożek/serek, jogurt lub kefir. Dzieci w 2. i 3. roku życia powinny spożywać codziennie 800-1000 mg wapnia (tyle dostarczy 400 ml mleka, 150 g jogurtu i 30 g żółtego sera).

Więcej o:
Copyright © Agora SA