Dania z warzywami dla niemowląt

Im częściej będziemy podawać niemowlęciu smaczne dania z warzywami, tym większa szansa, że dziecko je polubi.

Fasolka szparagowa z sosem pomidorowym

(po 9. miesiącu)

500 g fasolki szparagowej (z mrożonki)

5 łyżek oliwy lub oleju rzepakowego

mała cebula

2 ząbki czosnku

puszka pomidorów pelati

łyżka posiekanej natki pietruszki

łyżka posiekanej świeżej bazylii

Na łyżce oliwy zeszklij posiekaną cebulę i czosnek. Dodaj zmiksowane pomidory, zagotuj. Zmniejsz ogień i duś, aż smaki się połączą. Sos możesz przetrzeć przez sito.

Na patelnię z rozgrzaną resztą oliwy wrzuć fasolkę. Chwilę smaż, a następnie zalej sosem pomidorowym. Duś, aż fasolka będzie miękka. Przed podaniem przestudź i posyp ziołami. Podawaj na obiad, jako dodatek do mięsa, lub na kolację, z orkiszową bułeczką albo kawałkiem pełnoziarnistego tostu.

(Porcja dla rodziny)

Zupa jarzynowa

(po 5. miesiącu)

pół niedużej marchewki

ziemniak

kilka plasterków pietruszki

pół łyżeczki manny, kleiku lub kaszki bezmlecznej

łyżeczka oliwy z oliwek lub masła

pół szklanki wody mineralnej

Warzywa oskrob, umyj, zalej wodą i gotuj do miękkości. Po ugotowaniu całość zmiksuj, dodaj kleik lub kaszkę - starannie wymieszaj, a potem dołóż oliwę lub masło i znów wymieszaj. Jeśli zupka jest za gęsta, dolej przegotowanej wody, a jeśli za rzadka - dodaj więcej kleiku.

Właśnie w takiej zupce możesz podać dziecku zalecaną w tym wieku porcję glutenu w postaci pół łyżeczki manny lub bezmlecznej kaszki pszennej błyskawicznej (z porcją ok. 100 ml zupy).

(1 porcja)

Ziemniaki faszerowane

(po 10. miesiącu)

kilka dużych ziemniaków o cienkiej skórce

jajko

kilka łyżek purée z dyni

Ziemniaki ugotuj. Ostudź, przekrój poziomo na pół. Wybierz środek, zostawiając trochę miąższu przy skórce. Masę ziemniaczaną rozgnieć widelcem, a następnie wymieszaj z jajkiem i dynią. Napełnij masą połówki ziemniaków i wstaw na kilkanaście minut do gorącego piekarnika. Podawaj przestudzone, jako dodatek do mięsa. Dziecku powyżej roku możesz posypać ziemniaki przed zapieczeniem odrobiną świeżo startego parmezanu.

(2-3 porcje)

Złocisty nektar

(po 6. miesiącu)

pół szklanki dyni pokrojonej w kostkę

pół dojrzałej brzoskwini

pół banana

Brzoskwinię umyj, cienko obierz, usuń pestkę. Miąższ pokrój na kawałki i razem z dynią oraz bananem wrzuć do blendera. Zmiksuj na gładki nektar. Jeśli będzie za gęsty, możesz rozcieńczyć go przegotowaną wodą mineralną.

(1-2 porcje)

Tarta z cukinii

(po 12. miesiącu)

2 małe cukinie

cebula

ząbek czosnku

4 jaja

pół szklanki śmietany

łyżka oliwy

5 dag świeżo startego parmezanu lub sera gran padano

gałka muszkatołowa

pieprz

Obierz i pokrój w kostkę cebulę, posiekaj czosnek. Zeszklij na oliwie. Wymieszaj roztrzepane jajka ze śmietaną, serem, pieprzem i utartą gałką muszkatołową. Dodaj cebulę i czosnek oraz utartą w ostatniej chwili cukinię. Wysmarowane masłem naczynie żaroodporne napełnij masą. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Piecz, aż masa się zetnie i przyrumieni. Od razu podawaj. (Porcja dla rodziny)

Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Agora SA