Dania dla alergika

Wielu rodziców obserwuje, że ich dzieci źle reagują na rozmaite składniki potraw. Oto przepisy na pyszne dania dla małych alergików i nie tylko dla nich!

Placuszki z jabłkiem (po 8. miesiącu)

3 łyżki kaszki Minima lub Sinlac

2 łyżeczki mąki ryżowej (lub kleiku ryżowego)

ćwierć kwaskowego jabłka

nieco oleju

Kaszkę i mąkę ryżową wymieszaj, dodając cztery łyżki wody. Jabłko wyszoruj, obierz, usuń gniazdo nasienne. Zetrzyj na tarce o dużych otworach. Zmieszaj jabłko z masą. Na patelni rozsmaruj ręcznikiem papierowym kapkę oleju. Wykładaj łyżką niewielkie porcje ciasta na rozgrzaną patelnię, smaż z obu stron na rumiany kolor.

(Porcja dla dziecka)

Pulpeciki (po 7. miesiącu)

0,5 kg mielonego mięsa drobiowego (najlepiej zmielonego w domu)

jajko

kilka łyżek kleiku ryżowego (lub ugotowanego ryżu)

ząbek czosnku

łyżka drobno posiekanej natki pietruszki

Mięso mielone wymieszaj z jajkiem, wyciśniętym przez praskę czosnkiem, natką i kleikiem ryżowym. Uformuj kuleczki i ugotuj na parze (lub wrzuć do wrzątku i gotuj około 20 minut). Podawaj z ugotowanymi na parze warzywami (np. marchewką i zielonym groszkiem).

(Porcja dla rodziny)

Nektarynkowy krem (po 7. miesiącu)

pół słodkiej nektarynki

kawałek banana

3 łyżki kaszki Minima lub Sinlac

Nektarynkę umyj i obierz. Zetrzyj na tarce o dużych otworach. Banana rozgnieć widelcem.

Rozrób kaszkę według przepisu na opakowaniu (jeśli nektarynka jest bardzo soczysta, użyj nieco mniej wody). Zmieszaj owoce z kaszką i podawaj.

(Porcja dla dziecka)

Aksamitna dyniowa (po 10. miesiącu)

cebula

łyżka oleju rzepakowego

pół dyni odmiany hokkaido

Do garnka wlej olej. Cebulę obierz, pokrój na kawałki i przesmaż na oleju, by zmiękła. Dynię dokładnie umyj, oczyść z pestek, pokrój na kawałki i przełóż do garnka (dynia hokkaido ma jadalną skórkę, nie trzeba jej obierać). Wlej 2 szklanki wody i ugotuj do miękkości. Odstaw z ognia i zmiksuj, by powstał aksamitny krem. Dorośli mogą sobie tę zupę doprawić solą, pieprzem i papryką lub curry.

(Porcja dla rodziny)

Polenta z pomidorami (po 9. miesiącu)

50 g kaszy kukurydzianej

pomidor

łyżeczka świeżej posiekanej bazylii łyżeczka oliwy

Pomidora sparz, obierz ze skórki, pokrój na małe cząstki, posyp bazylią i uduś w niewielkiej ilości wody. Zagotuj szklankę wody. Cienką strużką wsypuj kaszę na wrzątek, intensywnie mieszając. Gdy kasza zgęstnieje i zacznie wrzeć, gotuj ją na małym ogniu 20 minut, często mieszając. Ugotowana polenta to gładka, gęsta masa kukurydziana. Do przestudzonej polenty dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek i pomidory. Wymieszaj. Podawaj jako dodatek do mięsa lub sycące danie na kolację.

(2 porcje)

Kisielek z jabłkiem (po 6. miesiącu)

150 ml przecierowego soku owocowego dla niemowląt

ćwierć kwaskowatego jabłka

1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Jabłko obierz, usuń pestki, zetrzyj na tarce. Do rondelka przelej 2/3 soku. Zacznij podgrzewać. W reszcie soku rozmieszaj mąkę ziemniaczaną. Gdy sok w rondelku zawrze, wlej zawiesinę na wrzątek. Mieszaj kisiel, a gdy zabulgocze, odstaw z ognia i zmieszaj z tartym jabłkiem. Podawaj, gdy przestygnie.

(Porcja dla dziecka)

Chleb kukurydziany (po 7. miesiącu)

180 g mąki kukurydzianej

jajko

180 ml jogurtu naturalnego

2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia

łyżeczka cukru

łyżeczka oleju (+ odrobina do posmarowania formy)

Mąkę dokładnie zmieszaj z proszkiem do pieczenia i pozostałymi składnikami. Gładką masę wlej do niedużej foremki wysmarowanej tłuszczem. Piecz około 20 minut w temperaturze 200°C.

(Porcja dla rodziny)

Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.