Kapusta

W naszej strefie klimatycznej to jedno z podstawowych warzyw, a jednak często niedoceniane. Kapusta ma mnóstwo zalet i warto ją jeść! Szczególnie że dobrze się ją przechowuje i pod koniec zimy jest ostatnim rezerwuarem witamin i minerałów. Na dodatek ma tyle odmian i można ją podawać w tak różnych formach! Warto tylko poruszyć kulinarną wyobraźnią i odejść od typowych przepisów kuchni polskiej, w której kapustę podaje się najczęściej skąpaną w tłuszczu.

Biała - świetnie nadaje się na surówki i do gotowania. Zawiera dużo witaminy C oraz A i E, potas, wapń, fosfor, trochę magnezu, dużo błonnika. Podajemy od 9. miesiąca życia.

Czerwona - zawartością witaminy C wygrywa z białą, można ją serwować już niemowlętom sześciomiesięcznym.

Pekińska - łagodna w smaku, zimą świetnie zastępuje drogą sałatę. Ma zaskakująco dużo betakarotenu. Dla dzieci od 9. miesiąca.

Włoska - ma witaminę C, wapń i witaminę B2. Dozwolona od 6. miesiąca.

Kiszona - ma większość zalet kapusty świeżej, nadto wzbogaca florę jelitową bakteriami kwasu mlekowego. Sok z kapusty kiszonej można podawać niemowlętom w 8. miesiącu, ale ostrożnie - najwyżej łyżkę. Jeśli dziecko nie zareaguje na tę nowość zaczerwienieniem wokół ust, można kontynuować podawanie soku, a w 10. miesiącu życia zaproponować rozdrobnioną kapustę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA