Awitaminozy

Niedobory witamin spowodowane błędami żywieniowymi (monotonne menu; dieta uboga w warzywa, owoce, produkty mleczne, tłuszcze), nieprawidłowym przygotowaniem posiłków (długie gotowanie, wielokrotne podgrzewanie potraw, przechowywanie żywności w złych warunkach), upośledzonym wchłanianiem witamin w przewodzie pokarmowym, zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu (np. w okresie szybkiego wzrostu, zwiększonego wysiłku, infekcji). Prowadzą do zaburzeń pracy tkanek i poszczególnych narządów lub - w postaci bardziej zaawansowanej - do zmian uogólnionych w całym organizmie. Braki poszczególnych witamin mogą także utrudniać wchłanianie składników mineralnych. Na przykład niedobory witaminy D (jej źródłem są morskie ryby i ich tłuszcz, mleko i przetwory mleczne) uniemożliwiają wchłanianie się wapnia, co może prowadzić do powstania krzywicy i rozmiękania kości.

Objawy awitaminoz mogą być bardzo różne. Nadmierne rogowacenie skóry, ślepota zmierzchowa to typowe objawy niedoborów witaminy A; brak apetytu, zajady świadczą o brakach witaminy B2; anemia, drażliwość, drgawki u dzieci mogą być związane z niedoborami witaminy B6; szkorbut (który występuje niekiedy u niemowląt i małych dzieci w okresie szybkiego wzrostu) to objaw braku witaminy C w diecie. Objawami, które powinny skłonić do konsultacji z pediatrą, są także: niska masa ciała dziecka, osłabienie, zaburzenia odporności, złe gojenie się ran, zmiany skórne oraz w obrębie błon śluzowych.

U dzieci uzupełnianie niedoborów witaminowych za pomocą leków (nawet tych dostępnych bez recepty) zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA