Czy zapalenie opon mózgowych u dzieci jest groźne?

Użytkownik

Trzyletni syn mojej koleżanki leży właśnie w szpitalu - ma zapalenie opon mózgowych. Bardzo mnie to zaniepokoiło, bo dwa tygodnie temu spotkałyśmy się i nasze dzieci razem się bawiły. Co to za choroba? Czy jest niebezpieczna? Czy można się nią zarazić? Jak ją rozpoznać u dziecka? Czy mogę coś zrobić, żeby uchronić przed nią moją córkę?

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

  Choć termin "zapalenie opon" brzmi groźnie i budzi lęk, to nie zawsze diabeł jest taki straszny... Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywoływane przez wirusy (Coxackie, ECHO, świnki i kilka innych) ma stosunkowo łagodny i na ogół niegroźny przebieg. Zwykle zaczyna się nagle - gorączką, bólem głowy, nudnościami i wymiotami, a niekiedy także bólami brzucha. W ciągu 24 godzin pojawiają się tzw. objawy oponowe, np. sztywność karku.

  Znacznie groźniejsze jest tzw. ropne, czyli bakteryjne, zapalenie opon, wywoływane najczęściej przez pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), meningokoki (Neisseria meningitidis) oraz Haemophilus influenzae z grupy b (Hib). Nawet właściwie leczone antybiotykami pozostawia z reguły jakieś trwałe, mniejsze lub większe, następstwa w ośrodkowym układzie nerwowym. Rozwija się także dość gwałtownie, jednak dziecko jest zwykle w zdecydowanie gorszym stanie niż przy wirusowym zapaleniu opon i nie czuje się lepiej po obniżeniu gorączki. Niezwykle ważne znaczenie ma szybkie rozpoznanie choroby. Nie sposób tego zrobić bez pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego, czyli punkcji lędźwiowej. Budzi ona zupełnie nieuzasadniony lęk i czasem rodzice w źle pojętej trosce o dziecko nie godzą się na punkcję.

  Przed większością wirusowych zapaleń opon (z wyjątkiem świnkowego) nie ma skutecznych zabezpieczeń. Natomiast są już szczepionki chroniące przed zakażeniami opon wywoływanymi przez bakterie Haemophilus influenzae, pneumokoki i meningokoki z grupy A i C, na które chorują głównie dzieci do 4.-5. roku życia oraz ludzie starsi. Brak jeszcze tylko szczepionki przeciwko najczęściej występującemu w Polsce meningokokowemu szczepowi B. Jeśli dziecko miało bliski kontakt z chorym na ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołanym przez Haemophilus influenzae lub meningokoki, można zastosować profilaktyczną antybiotykoterapię (rifampicyną).

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl