Skaza białkowa - czy można ją wyleczyć?

Użytkownik

U mojej trzymiesięcznej córeczki rozpoznano skazę białkową. Pediatra przepisał maść i po czterech dniach plamy na skórze zniknęły. Od razu wyeliminowałam mleko ze swojej diety, bo karmię córeczkę piersią. Niestety, po trzech tygodniach zaczerwienienia znowu się pojawiły. Jak długo może trwać skaza białkowa u dziecka, czy można ją wyleczyć i czy muszę małą odstawić od piersi (to właśnie zaleca miejscowy lekarz)? Czym mam smarować małej buzię? W tej chwili stosuję maść sterydową przepisaną przez lekarza oraz ciekłą parafinę.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

  Skaza białkowa, czyli inaczej alergia pokarmowa, może być reakcją nie tylko na mleko krowie (choć to jest najczęściej spotykany alergen), ale również na gluten, orzechy, kakao, ryby, jaja i niektóre owoce - zwłaszcza cytrusy. Alergia pokarmowa zwykle samoistnie zanika około drugiego roku życia. Czasem trwa krócej, a czasami pozostaje na całe życie, (ale wtedy jest to uczulenie tylko na niektóre składniki).

  Najlepszym sposobem leczenia alergii, a właściwie likwidowania objawów, jest usunięcie alergenu z diety dziecka, przy karmieniu piersią - także z diety matki. Pisze Pani, że wyeliminowała ze swojej diety mleko, ale czy zrezygnowała Pani również z przetworów mlecznych (jogurty, śmietana, masło, sery), a także z cielęciny, co jest w tym przypadku konieczne?

  Pokarm matki (przestrzegającej diety) jest najlepszy dla alergicznego malucha, więc w żadnym wypadku nie powinno się odstawiać dziecka od piersi. Proszę karmić małą wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a jeśli to możliwe, nawet dłużej. Po częściowym lub całkowitym odstawieniu od piersi należy podawać córce hydrolizaty białkowe, takie jak Nutramigen czy Bebilon pepti. Dopiero po jakimś czasie można stopniowo (jeden nowy produkt na tydzień) rozszerzać jej dietę, uważając na silne alergeny.

  Jeśli chodzi o stosowanie maści sterydowych, to mają one działanie doraźne i nie powinno się ich stosować zbyt długo ani na dłużej powierzchni. Obecnie uważa się, że jeśli objawy są bardzo nasilone, taką maść stosuje się przez 2 dni (lub dłużej), a potem można małej smarować buzię maścią cholesterolową lub linomagiem, szczególnie przed wyjściem na spacer.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak13

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl