Kiedy w ciąży znikają mdłości i wymioty?

Użytkownik

Jestem w 15. tygodniu ciąży. To moja pierwsza ciąża. Od jakiegoś miesiąca strasznie wymiotuję. Do godziny południa wymiotuję ok. 5 razy. Zjem sucharka i po kilku sekundach mój organizm już musi to "oddać".
Nawet gdy myję zęby, mam odruch wymiotny. Nie wiem co robić. Najdziwniejsze jest to, że nie jestem głodna. Mój lekarz tylko mnie zbywa i mówi, że wszystko jest w porządku. (Marta)

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Wymioty i nudności to rzeczywiście bardzo częsta dolegliwość w pierwszych miesiącach ciąży. Zwykle ustępują lub znacznie się zmniejszają po 12. tygodniu. Czasami, niestety, mogą jednak utrzymywać się przez całą ciążę. Popularnym sposobem na wymioty jest jedzenie malutkiego śniadania jeszcze przed wstaniem z łóżka oraz częste podjadanie małych porcji, by nie dopuścić do uczucia głodu ani przejedzenia. Niektórym pomaga herbatka z imbiru lub popularne, dostępne bez recepty leki zobojętniające kwasy żołądkowe, jak Alugastrin, Rennie, Manti.

  Jeśli to nie pomaga, trzeba zwrócić uwagę lekarza na swoje dolegliwości i poprosić o przepisanie czopków przeciwwymiotnych. Dobrze byłoby też skontrolować poziom elektrolitów i enzymów wątrobowych, które przy nasilonych wymiotach mogą być zaburzone. Do rozważenia jest też skierowanie do szpitala, wykonanie tam wszelkich badań, a przede wszystkim podanie dożylnych kroplówek nawadniających. Namawiam, by zwróciła się Pani do swojego lekarza ze stanowczą prośbą o potraktowanie poważnie Pani dolegliwości i podjęcie kroków je łagodzących.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak11

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl