3-latka nie chce jesć warzyw, owoców, jajek, bakalii i ziół

Użytkownik

Witam, moja 3-letnia córka (12 kg- 92 cm wzrostu) nie chce jeść warzyw, owoców (je tylko jabłka i banany), do obiadku lubi tyko kiszonego ogórka, inne warzywa nie wchodzą w grę. Na kanapce zje tylko wędlinkę żadnych pomodorków, sałaty - nic w tym stylu. Nie znosi, aby w zupce coś pływało (nic zielonego, dosłownie ani kropeczka ziół). Od niemowlaka nie lubi jajek, nie lubi bakalii. Córka lubi jeść mięso, najchętniej z kurczaka - schabik, rybkę , rosołek (chociaż ostatnio nie bardzo), nie lubi ziemniaczków, woli ryż i kaszę, naleśniki, pierożki, kopytka, placki ziemniaczane. Najbardziej martwię się, że nie je warzyw i owoców, nie chce nawet soczków, pije tylko wodę. Nie chce próbować nowych rzeczy, nawet ich nie włoży do ust, twierdzi że nie lubi i już. Jak była malutka karmiłam ją "słoiczkami" i nie było większych problemów z jedzeniem, wypluwała tylko zielony groszek, a tak wszystko jadła, owoce, jogurciki zupki warzywne.Z jednej strony wszyscy mówią, żeby nie zmuszać do jedzenia, a z drugiej, aby dieta była zbilansowana i zrównoważona. Czy mam się czym martwić ? Proszę o pomoc.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

  Niechęć i niepewność do próbowania i spożywania nowych pokarmów, zwana neofobią, jest bardzo częstym zjawiskiem u dzieci. Najczęściej jest obserwowana między 2. a 5. rokiem życia, kiedy przybywa nowych produktów w jadłospisie malucha. Dziecko nie okazuje zainteresowania posiłkami, których nie zna i denerwuje się, kiedy je dostaje. Maluchy najczęściej odmawiają jedzenia warzyw, mięsa i owoców.

  Jest to czas kiedy dziecko potrzebuje pomocy rodzica, aby nauczyć się jeść zróżnicowane posiłki. Odmowa jedzenia nie jest trwała, dlatego nie należy zniechęcać się po kilku próbach. Cierpliwe i konsekwentne podawanie niechcianego pokarmu (nawet do 10-15 razy) może zaowocować sukcesem.

  Podając nowy produkt pamiętajmy też, żeby zapewnić dziecko, że nie będzie musiało go zjadać, jeśli nie będzie mu smakować. Ważne, żeby go spróbowało. Nie śpieszmy się też z wprowadzaniem zbyt wielu nowości w krótkim czasie. Istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy przekonać dziecko do spróbowania wcześniej nielubianych potraw.

  Córka jest już na tyle duża, że może pomóc w przygotowaniu posiłku. Będzie to wymagało więcej czasu, ale przygotowana wspólnie kolorowa sałatka lub kanapka z fantazyjnie ułożonymi warzywami będzie na pewno lepiej smakować. Jeśli córka lubi placki ziemniaczane, to może posmakują jej też placki z dodatkiem tartej cukinii lub marchewki. Innym sposobem, aby dziecko chętniej zjadło nielubiane produkty, może być zaproponowanie dziecku 2 dań z ich dodatkiem do wyboru: "Zjesz danie 1 czy 2?" tak aby czuło, że to ono decyduje o tym co zje.

  Ważne, żeby nie zmuszać dziecka do jedzenia, ponieważ może to tylko nasilić niechęć do poznawania nowych smaków. Zaufanie do niechcianej potrawy na pewno będzie większe, jeśli będą ją jeść wszyscy domownicy. Jeśli córka rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. Zachęcam do skorzystania z kalkulatora BMI dostępnego na stronie programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia: http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/kalkulator-bmi/

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak21

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl