Mięśniak śródścienny a ciąża. Potrzebna operacja?

Użytkownik

Wykryto u mnie mięśniaka sródściennego 2,4 cm na bocznej ścianie macicy z prawej strony. Mam 37 lat i planuje drugą ciążę. Od lekarza usłyszałam, że powinnam poddać się operacji przed ciążą, bo ten mięśniak jest niefortunnie zlokalizowany. Czy rzeczywiście operacja jest niezbędna? Boję się uszkodzenia macicy przy operacji i długiego oczekiwania na planowanie ciąży. Mam już 37 lat i nie chce ryzykować. Podobno mięśniaki środścienne nie są tak dokuczliwe jak te pośluzówkowe?

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Decyzja w tej sytuacji jest trudna i wymaga dokładnego zastanowienia. Wszystko zależy od dokładnego umiejscowienia mięśniaka i od tego, czy powoduje on dolegliwości i czy przeszkadza w zajściu w ciążę. Mięśniak jest dość duży, jeśli wpukla się do jamy macicy i ją deformuje, może utrudniać zagnieżdżenie jaja płodowego i jego rozwój. Jeśli jama macicy nie jest zdeformowana, prawdopodobnie mięśniak nie będzie miał wpływu na ciążę.

  Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że pod wpływem hormonów ciążowych urośnie i może powodować bóle brzucha. Jeśli umiejscowiony jest nisko, może stanowić przeszkodę podczas porodu i stanowić wskazanie do cesarskiego cięcia. Operacyjne usunięcie mięśniaka śródściennego jest często trudne technicznie i wiąże się z uszkodzeniem ściany macicy. W czasie ciąży może dojść do pęknięcia macicy w miejscu blizny.

  Trudno mi się wypowiedzieć bez wglądu w obraz USG. Sytuacja jest na tyle niejednoznaczna, że dobrze byłoby zasięgnąć niezależnej opinii drugiego specjalisty. Można też się zastanowić nad trzymiesięczną kuracją hormonalną zmniejszającą mięśniaki lekiem o nazwie Esmya.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak5

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl