Ciąża a mięśniaki i nadżerka - czy usuwać przed ciążą?

Użytkownik

Witam podzas ostatniej wizyty u ginekologa stwierdzono u mnie małego mięśniaka 2,5 cm oraz niewielką nadżerkę. Lekarz powiedział, że jeśli planuję w najbliższym czasie pierwszą ciążę to bardziej szkodliwe byłoby usuwanie tych przypadłości. Czy zachodząc w ciążę mięśniak i nadżerka mogą zaszkodzić dziecku? Przepisano mi gynalgin. Poza tym lekarz uspokajał, że jestem 'bezczelnie zdrowa ' i nie mam powodów do obaw. Moje obawy wiążą się z tym, że i mama i babcia miały mięśniaki. Pozdrawiam

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

 • Mięśniaki macicy to łagodne guzki tego narządu. Mają tendencję do rodzinnego występowania. Rosną zwykle powoli przez cały czas kobiecej aktywności hormonalnej, przysychają po menopauzie. W czasie ciąży rosną zwykle szybciej, po porodzie nieco się zmniejszają. Można je leczyć operacyjnie- zależnie od umiejscowienia: wycinając sam mięśniak lub całą macicę. Jest też lek hormonalny powodujący zmniejszanie mięśniaków.

  Leczenie jest wskazane, gdy występują związane z mięśniakami nieprawidłowe krwawienia lub bóle albo gdy mięśniak utrudnia zajście w ciążę. Przed ciążą można operować tylko mięśniaki wystające na zewnątrz macicy lub do wewnątrz jamy macicy. Operacja mięśniaka śródściennego, wtopionego w ścianę macicy wiązałaby się z jej znacznym uszkodzeniem, co byłoby niekorzystne dla ciąży.

  W opisanej sytuacji nie ma konieczności leczenia, chyba, że mięśniak jest tak usytuowany (np. modeluje i zniekształca jamę macicy), że może stwarzać problemy przy zajściu w ciążę. Trzeba się liczyć ze wzrostem mięśniaka w czasie ciąży, po porodzie wskazana będzie jego ocena w usg co rok. Nadżerka nie ma wpływu na przebieg ciąży, ale warto ją przed planowaną ciążą wyleczyć, bo może powodować niepokojące krwawienia.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak27

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl