Jak rozpoznać dni płodne?

Użytkownik

Chciałabym wiedzieć, jak rozpoznać dni płodne. Jakie są objawy?

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

  Jedną z metod na rozpoznanie dni płodnych jest obserwacja śluzu (tzw. metoda Billingsa) oraz szyjki macicy. Im bliżej owulacji, śluzu jest coraz więcej, jego konsystencja rozciągliwa a kolor przeźroczysty. Taki śluz stwarza lepsze warunki do życia dla plemników i ułatwia im dotarcie do komórki jajowej. W dni płodne zmienia się też pozycja i twardość szyjki macicy oraz stopień otwarcia pochwy. Szyjka jest miękka i ułożona wysoko, a wejście do pochwy otwarte. Najlepszą pozycją do tego typu badania jest przysiad. Należy wprowadzić jeden lub dwa palce do pochwy i spróbować wyczuć szyjkę. Jeśli nie jest się w stanie jej dotknąć, to znaczy że zbliża się jajeczkowanie.

  Podczas dni płodnych wzrasta też temperatura ciała, podnosi się ona o ok. 0,2 stopnia Celsjusza. Można to sprawdzić za pomocą tzw. metody Holta, czyli metody termicznej. Polega ona na codziennym pomiarze temperatury w pochwie lub ustach. Należy pamiętać, by zawsze to robić o tej samej godzinie, tuż po przebudzeniu. Temperatury zapisujmy w tabeli, by można było je potem porównać. Moment, kiedy temperatura znacznie wzrasta, oznacza jajeczkowanie i jeśli cykl kobiety jest regularny (28 dni), to przypada on między 14 a 16 dniem.

  Również testy owulacyjne, które dostępne są w aptekach, pomogą rozpoznać dni, w których istnieje większa szansa na zapłodnienie. Wykrywają one obecność w moczu hormonu luteinizującego (LH), które wydziela przysadka mózgowa. Testy należy rozpocząć robić w połowie cyklu, a pojawienie się na nich dwóch kresek świadczy o tym, że w ciągu 24-36 godzin rozpocznie się owulacja.

  O zbliżających się dniach płodnych mogą też świadczyć ból w jajnikach, wrażliwe na dotyk piersi, zwiększone libido, nabrzmiałe wargi sromowe, uczucie wilgoci wewnątrz pochwy oraz zwiększony popęd seksualny.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak545

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl