Jak robić deserki dziecku z alergią na mleko krowie?

Użytkownik

Dzisiaj dowiedziałam się u lekarza pediatry, że nie mogę dziecku dać nawet jogurtu naturalnego do 3 roku życia, chyba że taki polecany przez Instytut Matki i Dziecka. O mleku krowim do 3 roku życia nie ma mowy! W takim wypadku jak robić dziecku deserki? Ja już od dawna robie na jogurcie naturalnym. Są w ogóle takie rekomendowane przez IMiD? Nieraz zdarzyło mi się ugotować mannę na mleku kozim, jaglaną na mleku. Nie wiem jak miałabym to robić na mleku modyfikowanym skoro nie można go gotować. Nie wiem... troche mnie dotknął ten bezwzględny zakaz takich produktów, które myślałam, że moje prawie roczne dziecko może spożywać. Np. woda niegazowana... żadna inna tylko polecana przez Instytut Matki i Dziecka. Ufam naszej Pani Doktor i wiem, że chce jak najlepiej dla mojego dziecka, ale czy to nie jest przesada? Ja codziennie pakuje dwie kaszki mleczno-ryzowe z Bobovity mojemu synkowi, bo nie moge mu zrobić kaszy jaglanej na mleku, bo nie powinnam. Nie wiem jak ją zrobić na modyfikowanym. Lepsze są więc kaszki Nestle lub Bobovita z dużą zawartością cukru niż kasze jaglane na mleku mikrofiltrowanym z prawdziwym owocem i bez cukru?? Co może takie mleko spowodować? Bo dziecko nie reagowało na nie źle pod żadnym względem.

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Ekspert ds. żywienia, Dietetyk portalu Przepisy-dla-dzieci.pl

  Według najnowszych zaleceń (2014) dotyczących żywienia niemowląt niewielkie ilości mleka krowiego można wykorzystywać do sporządzania posiłków uzupełniających np. deserków. Jednak nie powinno się stać głównym produktem mlecznym dziecka do 12 m. ż.

  Nadal podstawowym produktem mlecznym powinno być mleko modyfikowane. Powinno być również bazą do przygotowywania posiłków mlecznych. Mleko modyfikowane jest lepszym wyborem, ponieważ jego skład jest przystosowany do możliwości trawiennych dziecka. Poza tym nie obciąża młodego organizmu nadmiernymi ilościami białka i soli mineralnych.

  Inną zaletą mleka modyfikowanego jest znacznie większa zawartość żelaza w porównaniu do mleka krowiego. Zbyt wczesne wprowadzenie do diety dziecka nie tylko może powodować widoczne objawy takie jak reakcje alergiczne. W badaniach wykazano, że mleko krowie podawane wcześnie może prowadzić do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego dziecka. Zdecydowanie odradza się również podawanie mleka innych gatunków zwierząt.

  Na pewno ma Pani rację, że znacznie lepiej jest podawać dziecku zwykłe kasze, niż te które są dostępne w sklepach. Często zawierają one duże ilości cukru. Aby przygotować kaszę na mleku modyfikowanym wystarczy wybraną kaszę, ugotować w wodzie na bardzo gęsto, a następnie dodać przygotowane wg przepisu na opakowaniu mleko modyfikowane.

  Jeśli chodzi o wodę to najlepsza dla niemowląt i małych dzieci jest woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowana, o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Ogólna zawartość soli mineralnych powinna być mniejsza niż 500mg na 1 litr wody. Należy przyzwyczajać dziecko od początku, że do zaspokojenia pragnienia najlepsza jest woda. Wody mineralnej nie powinno się stosować do gotowania.

  W pierwszy roku życia najlepiej podawać dziecku jogurty, które faktycznie przeznaczone są specjalnie dla dzieci. Jeśli jednak nie Pani dostępu do takich jogurtów, to może Pani spróbować podać zwykły jogurt naturalny. Należy pamiętać, ze powinien on być jednym ze składników posiłku. Nie powinno się ich na początku podawać jako oddzielny posiłek. Jeśli poda Pani dziecku jogurt naturalny zwykły to w tym dniu lepiej unikać podawania posiłków przygotowanych w oparciu o pełne mleko krowie.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak6

Zajść w ciążę

Zdrowie dziecka: alergie

Na Wasze pytania odpowiadają
 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl